دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۷ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۹ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۷ مه ۲۰۲۴ میلادی
پیامک ۳۰ ساله شد!
1
۳۰ سال پیش یعنی در سوم دسامبر سال ۱۹۹۲ برای نخستین بار یک پیامک یا همان اس‌ام‌اس ارسال شد.

دوران پیامک ۳۰ سال پیش با ارسال پیام تبریک "کریسمس مبارک" آغاز شد و برخلاف این تصور که هیچ‌کس از آن استفاده نخواهد کرد، در میان کاربران فراگیر شد.استفاده از خدمات پیام کوتاه در ایران برای نخستین بار در سال ۱۳۸۱ مورد بهره‌برداری قرار گرفت.فرهنگستان زبان و ادب فارسی در تاریخ ۲۷ تیر ۱۳۸۶، واژه پیامک را به‌ عنوان جایگزین اس‌ام‌اس برگزید.

پیامک ۳۰ ساله شد

به گزارش دلگرم ، این فناوری در سال ۱۹۹۲ در گروه سما تلکام شرکت مخابراتی ودافون در انگلستان اختراع شد.نیل پاپ‌ورت یکی از مهندسان این شرکت که در ساخت این فناوری مشارکت داشت، در روز سوم دسامبر سال ۱۹۹۲ اولین پیام کوتاه را فرستاد.در آن زمان تلفن‌های همراه صفحه‌کلید نداشتند و برای نوشتن پیام کوتاه از رایانه استفاده شد!

پیامک ۳۰ ساله شد

مت مکانن مخترع پیامک ایده ارسال آن از طریق شبکه‌ تلفن‌های همراه را مطرح کرد. او البته همواره از اینکه به‌عنوان خالق پیامک نامیده شود طفره می‌رفت و معتقد بود این فناوری حاصل تلاش و خرد جمعی بوده ‌است.او در ۳۰ ژوئن ۲۰۱۴ (۱۰ تیر ۱۳۹۴) در ۶۳ سالگی و پس از مبارزه با بیماری درگذشت.استفاده از خدمات پیام کوتاه برای نخستین مرتبه در سال ۱۳۸۱ در ایران شکل گرفت.

پیامک ۳۰ ساله شد

همچنین باید به این نکته اشاره کرد که واژه پیامک به‌خوبی جایگزین عبارت SMS شده است که دقیقا همان معنی و مفهوم را می‌رساند.

پیامک ۳۰ ساله شداین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits