دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۲۳ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۰۵ مارس ۲۰۲۴ میلادی
پژمردگی گیاه بعد از تعویض گلدان چه دلایلی دارد ؟
3
زمان مطالعه: 7 دقیقه
به طور کلی بعد از هر جابجایی وقتی گیاه وارد گلدان جدید می شود در چند روز اول کاشت حالت پژمردگی خیلی دور از انتظار نیست چراکه گیاه تلاش دارد تا با محل جدید انس بگیرد و نسبت به خاک گلدان واکنش نشان می دهد.

چرا بعد از تعویض گلدان گل ها پژمرده می شوند؟

برای همه علاقه مندان به نگهداری گیاهان آپارتمانی دغدغه مهم، سلامت گیاه و پژمرده شدن آن است و حتی ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که به دلایل مختلف اقدام به تعویض گلدان گیاه خود کنید و بعد از این جابجایی شاهد پژمرده شدن گیاه خود شوید.

این پژمردگی دلایل مختلفی دارد و برای جلوگیری از این اتفاق می توانید اقدامات ساده ای را انجام دهید تا گیاه شما دچار این مشکل نشود. پس در این مقاله با ما همراه باشید تا به بررسی عوامل پژمردگی گیاه بعد از جابجایی گلدان بپردازیم و راهکار های جلوگیری از این اتفاق را با هم مرور کنیم.

آیا پژمردگی گیاه بعد از تعویض گلدان طبیعی است؟

نکته مهم این است که در هر تعویض گلدان توجه اصلی شما نسبت به حفظ سلامت ریشه گیاه باشد چرا که ممکن است در صورت آسیب دیدن این عضو اساسی گیاه سلامت آن به خطر بیافتد و اکثر پژمردگی ها که گاهاً منجر به از بین رفتن گیاه شما می شود به واسطه آسیب دیدن ریشه آن است.

همانطور که گفته شد با توجه به چند نکته مهم می‌توانیم در پیشگیری از این آسیب اقدام کنیم پس به این موارد دقت داشته باشید و بعد نسبت به تعویض گلدان اقدام کنید. ابتدا سعی کنید در جابجایی گلدان هرگز گیاهانی را که تازه شروع به جوانه زدن کردند و در ابتدای رشد می باشند را جا به جا نکنید، زیرا ممکن است روند رشد آن به وقفه بیفتد و یا اینکه اصلاً رشد خوبی نداشته باشد.

 پژمردگی گیاه بعد از تعویض گلدان

اگر گیاه شما دچار بیماری است یا مورد هجمه آفات و حشرات قرار گرفته است و یا این که به واسطه عوامل مختلف سلامت آن مختل شده است ابتدا سعی کنید که نسبت به برطرف کردن آفات و بیماری اقدام کنید و سلامت گیاه خود را کاملاً بازیابی کنید سپس نسبت به انتقال آن از گلدانی به گلدان دیگر اقدام کنید.

ذکر این نکته هم لازم است که قبل از انتقال گیاهانی که قبلا آسیب دیده اند به مکان جدید حتماً نسبت به شرایط خوب و خاک مناسب در گلدان جدید اطمینان حاصل کنید چرا که ممکن است گیاه آسیب دیده نتواند مجدداً سلامتی خود را به دست بیاورد. از جابجایی گیاهانی که دارای حساسیت بالا در نگهداری هستند جداً خودداری کنید گیاهانی مثل بنفشه آفریقایی و کالاته ها از این دست می باشند.

1. تغییر ناگهانی خاک

هنگامی که قصد جابجایی گیاه خود را به گلدان جدید دارید حتماً در انتخاب خاک خود دقت داشته باشید. گیاه شما قبلا توانسته با خاک گلدان قبلی انس گرفته و اگر خاک‌گلدان جدید ترکیب متفاوت تری داشته باشد می تواند به ریشه گیاه شما شوک وارد کرده و منجر به پژمردگی شود، لذا بافت خاک گلدان جدید با گلدان قدیمی گیاه تان را خیلی متفاوت نکنید.

2. جابجایی گلدان و کمبود آب

یکی از دلایل پژمردگی گیاهان بعد از جابجایی گلدان، کمبود آب می باشد. ممکن است گیاه به واسطه این که در اثر جابجایی ریشه‌هایش قادر به تامین آب مورد نیاز نباشد دچار این حالت شود. پیشنهاد ما به شما این است که قبل از اقدام به جابجایی به مدت چند روز گیاه خود را در گلدان خود آبیاری کامل کنید چرا که این امر باعث می شود که گیاه شما خود را به خوبی بهینه کند و این در روند شکل گیری مجدد تاثیر بسزایی دارد.

این نکته نیز قابل توجه است که زمانی را انتخاب کنید برای جابجایی گلدان که خاک گلدان فعلی کاملاً مرطوب باشد. یکی از نکات اصلی جلوگیری از پژمردگی گیاهان در اثر جابجایی همین کمبود آب می باشد که شما می توانید با توجه به همین نکته ساده و البته مهم از پژمرده شدن گیاه خود جلوگیری کنید.

 دلایل پژمردگی گیاه بعد از تعویض گلدان

3. نقش آب و هوا در پژمردگی گیاه

یکی از عوامل تاثیرگذار در سلامت گیاه و شادابی نشاط آن آب و هوای است که گلدان در آن منطقه قرار دارد. خیلی وقت ها پیش می آید که ما بعد از جابجایی گلدان مکان گلدان را نیز تغییر می دهیم و این ممکن است گیاه را دچار شوک کند.

این شوک زمانی وارد می شود که شما گیاه آپارتمانی خود را برای تعویض گلدان از داخل منزل به فضای باز می‌ برید و همین شکل جا به جایی و یا لحظه ای، منجر به پژمردگی گیاه می شود. پیشنهاد ما به شما این است که اولاً تعویض گلدان را در داخل منزل انجام دهید و بعد از آن به مدت یک هفته تا ۱۰ روز صبر کنید تا گیاه شما با مکان جدیدش اونس بگیرد و اگر شرایط مثبت بود نسبت به جابجایی آن اقدام کنید.

این نکته را فراموش نکنید که ممکن است شما را در جابجایی گلدان و قرار دادن آن در محل جدید نیازمند ارزیابی مکان مورد نظر باشید چرا که ممکن است این تغییر ناگهانی گلدان و مکان قرارگیری آن شادابی و نشاط گیاه شما را از بین ببرد.

نکته مهم دیگر که یکی از عوامل سلامتی و حفظ نشاط گیاه می باشد این است که اگر مکان قبلی گیاه شما و گلدان آن در محلی بوده که نور بیشتری دریافت می کرده بهتر است که گلدان را به مکانی با نور و دمای متوسط تر انتقال دهید چرا که این امر نسبت به سازگاری گیاه شما با گلدان جدید و مکانی جدید اثر بسزایی دارد.

چه زمانی گلدان گیاه را عوض کنیم؟

چه زمانی گلدان گیاه را عوض کنیم؟

برای اینکه بدانیم بهترین زمان برای این جا به جایی چه فصلی می باشد ابتدا باید نسبت به گیاه خود اطلاعات جامع و کاملی داشته باشیم و بدانیم که در چه فصلی گیاه نیاز به استراحت دارد و چه فصلی زمان رشد آن می‌باشد. اکثر گیاهان در فصل بهار که فصل رشد می باشد سرعت بالایی در این امر دارند.

ریشه ها در این فصل رشد چشمگیری داشته و پیشنهاد می شود در این زمان اقدام به جابجایی گلدان گیاه خود کنید چرا که به واسطه رشد خوب گیاه سریع تر با مکان جدید ارتباط گرفته از پژمردگی و از دست دادن سلامتی آن جلوگیری می‌شود.

چند نکته ضروری و مهم

در قدم اول شناخت کامل از گیاه خود و خاک مناسب آن مهم ترین کار است. شما با این کار شرایط جابجایی گیاه را آسان تر و روند رشد و سلامت آن را تسریع می بخشید. دقت داشته باشید که خاک‌گلدان جدید و مخلوطی که برای نگهداری از گیاه تان استفاده می کنید از هرگونه آفت یا بیماری پاک باشد. دقت داشته باشید که اگر می‌خواهید از خاک گلدان قدیمی هم استفاده کنید آن را نیز بررسی کرده و نسبت به عدم وجود آفات و بیماری ها اطمینان حاصل نمایید.

حتماً بخوانید:
بهترین زمان تعویض گلدان سانسوریا و خاک مناسب آن

بهترین زمان تعویض گلدان سانسوریا و خاک مناسب آن

سانسوریا یکی از مقاوم‌ترین گیاهان آپارتمانی محسوب می‌شود که به مراقبت زیادی نیاز ندارد، به همین دلیل به یکی از مناسب‌ترین گزینه‌ها برای زیبایی…

استفاده از ابزار مناسب و البته گلدان مناسب برای این کار مهم است و نکته مهم تر، سرعت عمل در انجام این جابجایی است، پس تمامی تجهیزاتی که لازم دارید را آماده کنید سپس اقدام به تعویض گلدان کنید. به هیچ وجه، تاکید می کنیم به هیچ وجه از بیرون کشیدن گیاه توسط شاخ و برگ اقدام نکنید زیرا این کار به ریشه ها و شاخ و برگ گیاه تان آسیب رسانده و منجربه پژمردگی می شود. بعد از اینکه گلدان را تعویض کردید به مدت چند هفته هیچگونه تغییر ناگهانی در مراقبت از گیاه خود انجام ندهید.

اگر گیاه شما قبلا در شرایط نوری نامساعدی بوده سعی کنید در این ایام در معرض نور بهتری قرار بگیرد. اگر گیاه شما نیاز به رطوبت زیادی دارد می توانید از روش ‌های ایجاد رطوبت مثل استفاده از جزیره کمک بگیرید تا گیاه به رطوبت دلخواه خود برسد. سعی کنید که تا سه هفته از کود دهی گیاهتان خودداری کنید چرا که ممکن است وجود ناگهانی مواد مغذی و آلی در روزهای اول جابجایی نه تنها برای گیاه سودبخش نباشد بلکه به واسطه ایجاد استرس گیاه و دچار شوک و پژمردگی کند.

منبع : خانوم گلاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (3 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits