alexametrics
دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۲۰ رجب ۱۴۴۲ قمری و ۰۴ مارس ۲۰۲۱ میلادی
علت بروز و راههای درمان پولیپ معده چیست ؟
3
زمان مطالعه: 6 دقیقه
پولیپ های معده توده هایی از سلول ها هستند که بر روی پوشش داخلی معده ایجاد می شوند. این پولیپ ها نادر اند و معمولاً هیچ علائم و نشانه ای در فرد ایجاد نمی کنند. اکثر پولیپ های معده تبدیل به توده سرطانی نمی شوند.

پولیپ معده چیست ؟

انواع خاصی از پولیپ معده می توانند خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش دهند. بسته به نوع پولیپ معده، درمان ممکن است شامل برداشتن پولیپ یا کنترل آن برای انجام برخی از اقدامات درمانی باشد.

علائم پولیپ معده چیست ؟

همانطور که ذکر شد، پولیپ معده معمولاً علامت خاصی را بروز نمی دهد، اما با بزرگ شدن پولیپ معده، زخم های باز در سطح معده ایجاد می شوند. به ندرت، پولیپ می تواند دهانه بین معده و روده کوچک (دریچه پیلور) را مسدود کند. با این حال به طور کلی ممکن است پولیپ معده، علائم زیر را ایجاد نماید:

 • درد و حساسیت هنگام فشار دادن شکم
 • حالت تهوع
 • وجود خون در مدفوع
 • کم خونی
 • استفراغ
 • احساس فشار در قسمت فوقانی شکم، به ویژه بعد از خوردن غذا
 • سو هاضمه

 پولیپ معده چیست ؟

علل ایجاد پولیپ معده

اگر به طور مداوم در مدفوع فرد خون دیده شود یا سایر علائم و نشانه های پولیپ معده در وی دیده شود، باید سریع تر به پزشک مراجعه نمود.

پولیپ های معده معمولا در پاسخ به آسیب های مخاط معده ایجاد می شوند. شایعترین دلایل بروز پولیپ های معده عبارت هستند از:

التهاب مزمن معده:

این بیماری که با عنوان ورم معده نیز شناخته می شود، می تواند باعث ایجاد پولیپ های پلاستیک و آدنوم گردد. پولیپ های پلاستیک بعید است که سرطانی شوند، اگرچه پولیپ های بزرگتر از 5/2 اینچ (1 سانتی متر) ریسک بیشتری برای سرطانی شدن دارند. آدنوما نادرترین نوع پولیپ معده اما از نوع سرطانی است. به همین دلیل، آن ها را باید از محیط معده ریشه کن کرد.

بهترین رژیم غذایی برای درمان ورم و التهاب معده (گاستریت)

پولیپوز آدنوماتوز ارثی:

این سندرم نادر و ارثی باعث می شود که سلول های خاصی در پوشش داخلی معده، نوع خاصی از پولیپ به نام پولیپ های غده فوندیک را تشکیل دهند. برای درمان شخصی که با این سندرم درگیر باشد، پولیپ های بنیادی غده را توسط جراحی برمی دارند. زیرا ممکن است سرطانی شوند. پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی همچنین می تواند باعث آدنوم بشود.

استفاده منظم از برخی داروهای معده:

پولیپ های فوندیک در میان افرادی که به طور منظم از دارو های خاص برای کاهش اسید معده استفاده می کنند، رایج است. این پولیپ ها به طور کلی کوچک هستند و جای نگرانی ندارند.

پولیپ های غده بنیادی (فوندیک) با قطر بزرگتر از حدود 1 سانتی متر نیز خطر کمی برای سرطانی شدن را به دنباظ دارند. بنابراین ممکن است پزشک مصرف داروی فرد را قطع نماید یا توصیه به برداشتن پولیپ کند و یا هر دو روش را توصیه کند.

حتماً بخوانید:
بهترین داروی جایگزین رانیتیدین چیست ؟

بهترین داروی جایگزین رانیتیدین چیست ؟

حتما شما هم بعد از اعلام سازمان غذا و داروی آمریکا FDA به احتمال آلودگی قرص رانیتیدین به ماده سرطان زای NDMA به دنبال بهترین جایگزین ها برای این دارو…

عوامل خطر پولیپ معده

برخی شرایط و فعالیت ها ممکن است خطر ابتلا به پولیپ معده را افزایش دهد. سایر عوامل خطر عبارت اند از:

 • سن: پولیپ معده بیشتر در افراد حدود 20 سال تا اواخر بزرگسالی دیده می شود. زیرا پوشش داخلی معده با افزایش سن به طور طبیعی نازک می شود.
 • عفونت باکتریایی معده: باکتری های هلیکوباکتریوم پیلوری (H.pylori) یکی از دلایل مهم در ایجاد ورم معده هستند که در نهایت به ایجاد پولیپ های پلاستیک و آدنوم کمک می کنند.
 • پولیپوز آدنوماتوز ارثی: این سندرم نادر و ارثی خطر ایجاد سرطان روده بزرگ و سایر بیماری ها از جمله پولیپ های معده را افزایش می دهد.
 • مصرف داروهای خاص: استفاده طولانی مدت از دارو هایی که برای درمان بیماری ریفلاکس معده استفاده می شوند، با ایجاد پولیپ های معده مرتبط است.
 • استفاده منظم از داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن و آسپرین
 • مصرف بیش از حد الکل
 • مصرف کوکائین
 • مصرف دخانیات مانند سیگار و قلیان
 • استرس ناشی از آسیب دیدگی شدید، بیماری یا جراحی
 • اختلالات خود ایمنی
 • اختلالات گوارشی مانند بیماری کرون
 • عفونت های ویروسی

 پولیپ معده چیست ؟

راههای تشخیص پولیپ معده

پولیپ معده به صورت زیر ممکن است تشخیص داده شود:

پزشک متخصص داخلی ابتدا معاینه بدنی انجام می دهد، در مورد علائم فرد سوال می کند و سابقه خانوادگی وی را برسی می نماید. همچنین ممکن است آزمایش خون یا مدفوع را برای بررسی H. پیلوری توصیه کند.

به منظور دیدن آنچه در درون معده افراد اتفاق می افتد و بررسی وجود التهاب، پزشک ممکن است بخواهد آندوسکوپی انجام دهد. آندوسکوپی شامل استفاده از یک لوله طولانی است که در انتهای آن لنز دوربین قرار دارد. در طی این روش، دکتر با دقت لوله را از دهان و مری وارد می کند و تا معده و روده کوچک نیز پیش می رود.

اگر در هنگام معاینه موارد غیر طبیعی مشاهده شود، پزشک ممکن است یک نمونه کوچک یا بیوپسی از پوشش داخلی معده بردارد.

گاهی ممکن است پزشک برای تشخیص پولیپ معده، یک محلول باریم به فردهد تا بخورد. سپس با استفاده از اشعه ایکس، دستگاه گوارش او را مورد برسی قرار دهد. این روش نیز به تشخیص مناطق مشکوک به پولیپ کمک می کند.

آیا درمانی برای پولیپ معده وجود دارد؟

غالب پولیپ های معده درمان پذیر هستند و جایی برای نگران شدن ندارند. البته درمان به نوع پولیپ معده بستگی دارد. در زیر به برخی درمان های موثر پولیپ معده اشاره می کنیم:

پولیپ های کوچکی که آدنوم نیستند: این پولیپ ها ممکن است نیازی به درمان نداشته باشند. آنها معمولاً علائم و نشانه هایی را در فرد بروز نمی دهند و به ندرت سرطانی می شوند. پزشک متخصص ممکن است کنترل های دوره ای را توصیه کند تا پولیپ هایی که با گذشت زمان رشد می کنند یا مواردی که باعث ایجاد علائم بالینی می شوند شناسایی گردند. سپس در مورد درمان نهایی را در صورت لزوم توصیه می کند.

پولیپ های بزرگ معده: این نوع پولیپ ممکن است نیاز به برداشته شدن داشته باشد. در طی آندوسکوپی می توان بیشتر پولیپ های معده را برداشت.

آدنوم: این پولیپ ها می توانند سرطانی شوند و معمولاً در طی آندوسکوپی برداشته می شوند. اگر پزشک صلاح بداند، ممکن است جراحی باز نیز انجام شود. آدنوم معمولا به شیمی درمانی نیاز ندارد.

پولیپوز آدنوماتوز ارثی: این پولیپ ها توسط جراحی معمولا برداشته می شوند زیرا اغلب سرطانی می گردند.

درمان عفونت H.pylori برای جلوگیری از ایجاد پولیپ معده

اگر معده مبتلا به گاستریت (ورم معده) باشد که در اثر باکتری H.pylori ایجاد شده است، پزشک احتمالاً درمان را با ترکیبی از داروها از جمله آنتی بیوتیک ها توصیه می کند. درمان عفونت H.pylori می تواند باعث از بین رفتن پولیپ های پلاستیک شود و همچنین ممکن است بازگشت مجدد پولیپ ها را متوقف کند.

تهیه و ترجمه مجله دلگرم
سارا فرخیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (3 رای)  
 • منبع
 • mayoclinic.org
 • mayoclinic.org
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits