دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۵ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۱ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
بالا بردن کیفیت سطحی و براقیت بروی انواع سطوح توسط پولیش با پودر آلومینا
0
زمان مطالعه: 4 دقیقه
پودر آلومینا یکی از مناسب ترین ابزارهایی است که با استفاده از آن میتوانیم سطوح را جلا یا خراش دهیم.از این پودر بیشتر در سایش سطوح فلزی، سنگ و شیشه، جواهرات به دلیل مقاومت و استحکام بالا استفاده می شود.

پولیش انواع سطوح با استفاده از آلومینا

پودر آلومینا یکی از مناسب ترین ابزارهایی است که با استفاده از آن میتوانیم سطوح را جلا یا خراش دهیم.از این پودر بیشتر در سایش سطوح فلزی، سنگ و شیشه، جواهرات به دلیل مقاومت و استحکام بالا استفاده می شود.از مهم ترین مواد پولیش که می توان آن ها را نام برد: آلومینا تبولار، پودر آلومینا با اندازه ذرات 1 تا 5 میکرون و سوسپانسیون آلومینا . در بازارهای خرید و فروش ، پودر آلومینا ، کدها و ارقام تجاری متنوع و متفاوتی دارد . این تنوع و تفاوت به دلیل این است که هر شرکت سازنده بنابر تولیدات خود کدهای مختلفی ارائه می کند . دقت فراوانی باید در زمینه خرید این پودر سرامیکی داشته باشیم چرا که این پودر به اندازه ذرات که بر حسب میکرون است تنوع بالایی دارد همچنین پارامترهایی نظیر چگالی، درصد فاز آلفا ، سطح ویژه و جذب روغن در کنار توزیع اندازه دانه پودر در پولیش بسیار تاثیر گذار هستند . اهمیت این ماده به اندازه ای بالا است که به عنوان مراحل آماده سازی سطوح ، قبل از رنگ کاری یا اعمال پوشش شناخته می شود.

آلومینا

آلومینا برای اولین بار در لس بوکس و توسط بردیرکشف شد و آن را بوکسیت نامیدند.این ماده در فازهای دیگر قابل مشاهده است. که این فازها را به صورت حروف یونانی نامگذاری کرده اند. این فازها به این شکل می باشند θ, γ, ρ،α , χ, η که دارای ویژگی های مخصوص به خود و همچنین ساختار کریستالی هستند. به این نکته توجه کنید که این فازها، فازهای میانی و غیر پایدار هستند .فاز α طی حرارت دهی به آلومینا بوجود می آید. اکسید آلومینیوم در ساختارهای متفاوت که شامل گاما آلومینا و آلفا آلومینا می شود؛ کاربردهای فراوانی را به خود اختصاص داده است.از ویژگی های برجسته این ماده می توان به استحکام و پایداری حرارتی بالا اشاره کرد که همین امر باعث شده تا این ماده محبوبیت و کاربرد فراوانی داشته باشد.اکسید آلومینیوم یا همان آلومینا ، در آب محلول نیست. ناخالصی هایی که در این ماده وجود دارد مربوط به میزان اکسید سدیم موجود در این ماده بستگی دارد.این ناخالصی را توانسته اند با انواع روش های فیزیکی و شیمیایی کاهش دهند.

آلفا آلومینا

این ماده دارای ساختارهایی متنوع می باشد که یکی از پایدار ترین فازهای این مواد آلفا الومینا است.آلفا آلومینا دارای ویژگی های گوناگونی است در اینجا به برخی از آن ها می پردازیم.از ویژگی هایی که میتوانیم برای این ماده نام ببریم:استحکام فشاری بالای این ماده که استفاده از آن را گسترش و باعث توسعه این صنعت شده، همچنین سختی بالای آلفا آلومینا یکی از ویژگی های برجسته ای است که میشود به آن اشاره کرد، مقاومت این ماده به سایش بالا، همچنین مقاومت در برابر محیط های شیمیایی و در دمای بسیار بالا، رسانایی گرمایی که این ماده دارد یکی دیگر از عوامل توسعه این صنعت است، استحکام و مقاومت در مقابل ذوب شدن، همچنین استحکام بالا در برابر دی الکتریک زیاد.این نکته قابل ذکر است که از این ماده در صنایع مختلف استفاده می شود که برخی از این صنایع، صنعت نفت و گاز و پتروشیمی، کاتالیست و... است.

پودر آلومینا

انواع کاربرد آلومینا در صنایع مختلف

این ماده در صنایع کاشی و سرامیک مانند لعاب، چینی آلات بهداشتی و همچنین بیسکوییت کاشی استفاده می شود. علاوه بر آن در صنایع نسوز مانند آجر نسوز و جرم نسوز و در صنعت قطعات سرامیکی مانند انواع لاینر سرامیکی و صنایع ساینده مانند گلوله سرامیکی، پولیش سطوح و در برجسته ترین صنعت که صنعت پلیمر و لاستیک و رنگ است به عنوان عایق حرارتی استفاده می شود.

نقش آلومینا در تولید آلومینیوم

رایج ترین ساختار اکسید آلومینیوم به شکل کوراندوم می باشد.که فرم پایدار ترمودینامیکی دارد.آلومینا یا پودر اکسید آلومینیوم ماده اصلی و اولیه در تولید آلومینیوم شمرده می شود.برای تولید آلومینیوم یکی از مواد اصلی تشکیل دهنده این فلز که می توان به آن اشاره کرد آلومینا است.چرا که این مواد تاثیر بسزایی در تولید آلومینیوم دارد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits