دلگرم
امروز: شنبه, ۰۲ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۵ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۲ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
آیا پمپ آب کولر بدون آب می‌سوزد؟
2
زمان مطالعه: 4 دقیقه
علت سوختن پمپ آب کولر آبی : کولر چگونه ممکن است بسوزد؟ یکی از متداول‌ ترین پاسخ‌ ها به این سوال، نبود آب است. اما آیا کولر بدون آب می‌سوزد؟ در گام اول، ساز و کار آب در کولر را بررسی کنیم تا یک بار برای همیشه، به جواب این پرسش برسیم.

آیا کولر بدون آب می‌سوزد؟

در کولر، پمپ وظیفۀ انتقال آب از کف به سمت بالای دستگاه را بر عهده دارد تا در آنجا، بر روی پوشال‌ها ریخته شده و با سرمایش تبخیری، شاهد سرد شدن هوای ورودی به اتاق باشیم.
در صورتی که پمپ آب را چرخۀ کولر آبی حذف کنیم، سبب می‌شود که کولر ‌آبی مشابه یک پنکه عمل کند که تنها می‌تواند جریان هوا را از جایی به جای دیگر با سرعت متفاوت منتقل کند و سرمایشی اتفاق نخواهد افتاد. روشن نکردن پمپ که در واقع باعث نرسیدن آب می‌شود، احتمال سوختن کولر را بیشتر می‌کند. ولی آیا همیشه این اتفاق می‌افتد؟

بررسی مشکلات آب کولر آبی

یکی از مهم‌ترین عامل‌هایی که می‌تواند در پاسخ به سؤال ما مؤثر باشد، شرایط کارکرد دمایی دستگاه است. شما کولر را در وسط گرمای تابستان یک شهر جنوبی به کار خواهید انداخت یا در یک عصر بهاری در شهری با هوای ملایم. اگر انتخاب شما گزینۀ اول باشد، به دلیل اینکه خود کولر هم معمولاً در این مناطق در معرض تابش مستقیم آفتاب است، گرمای دستگاه لحظه به لحظه بیشتر می‌شود.
حالا اگر آب هم توسط پمپ به بخش‌های مختلف نرسید، ممکن است خطراتی برای کل دستگاه پیش بیاید. ولی اگر در هوایی معتدل یا خنک، کولر را بدون آب روشن کنید و دستگاه هم تا صبح کار کند، احتمال سوختن دستگاه اندک است، هرچند که این موضوع در کل توصیه نمی‌شود.

علت سوختن پمپ آب کولر

عواملی شبیه قطع آب شهری، پارگی یا نشتی شلنگ ورودی و وجود زائده در کف کولر ممکن است موجب عدم انتقال آب به دستگاه شوند. ولی مهم‌ترین دلیل برای نرسیدن آب به کولر، اشکال در عملکرد پمپ است.

چرا کولر آبی به آب نیاز دارد؟

چرا وجود آب در کولر آبی مهم است؟ همه درباره دلیل وجود آب در کولر می‌دانیم و به اهمیت وجود آب در فرایند خنکسازی کولر واقفیم. مسلما بدون وجود آب کولر نمی‌تواند هوای محیط را مثل قبل خنک کند. وقتی ورزش می‌کنید و عرق می‌کنید، و سپس نسیم خنکی به عرق می‌خورد بلافاصله خنک می‌شوید؟ ساختار کولر بسیار شبیه همین است.
هوای گرم وارد پوشال می‌شود وبرخورد گرما به کولر باعث تبخیر آب می‌شود و. چون فرایند تبخیر گرماگیر است هوای داخل محفظه کولر خنک می‌شود.

حتماً بخوانید:
این موارد مهمترین عامل داغ شدن و سوختن موتور کولر آبی است

این موارد مهمترین عامل داغ شدن و سوختن موتور کولر آبی است

موتور کولر آبی یکی از مهم ترین قسمت کولر آبی است که در صورت خراب شدن آن باید علت کار نکردن موتور کولر آبی را جستجو کنید. یکی از علت کار نکردن موتور…

دلایل سوختن پمپ

آیا کولر بدون آب می‌سوزد؟ پمپ کولر آبی ممکن است به دلایلی بسوزد که همین موضوع باعث نرسیدن آب به دستگاه شود. مهم‌ترین دلایل سوختن پمپ کولر آبی عبارت‌اند از:

آیا کولر آبی بدون آب می‌سوزد

عدم وجود رطوبت در پمپ کولر آبی
نشتی آب و ورود آن به درون الکتروموتور پمپ آب
عدم روغن‌کاری دستگاه
ورود آشغال و گرد و غبار به داخل پروانه پمپ
تمیز نبودن پوشال‌های کولر آبی
کار نکردن پمپ کولر آبی

پس در پاسخ به سؤال آیا کولر بدون آب می‌سوزد؟ می‌توان به این موضوع اشاره کرد که لزوماً این اتفاق رخ نمی‌دهد. اگر آب برای خنک‌شدن موتور وجود نداشته باشد، گرما در دستگاه افزایش پیدا می‌کند و امکان سوختن دستگاه وجود خواهد داشت. برای اطمینان از صحت عملکرد دستگاه، بهتر است در زمان‌های متناوب، میزان آب دستگاه را چک کرده تا در صورت نبود آب، بلافاصله آن را جایگزین کرد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits