دلگرم
امروز: شنبه, ۲۳ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۶ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۳ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
پارچه پالتویی : معرفی ویژگی ها، کاربردها و راهنمای خرید پارچه توئید
3
زمان مطالعه: 13 دقیقه
با رسیدن فصول سرد سال افراد به فکر خرید لباس گرم و مناسب می افتند. در این بین لباس های پشمی به دلیل تراکم بالا و ضخیم بودن مورد استقبال زیادی قرار می گیرند. در ادامه یکی از پارچه های محبوب برای دوخت لباس های پشمی به اسم توئید را به شما معرفی کنیم.

در ابتدا شما مشخصات این پارچه را به صورت کلی در جدول زیر مشاهده می کنید.

نام پارچهتوئید
عناوین شناخته شده دیگرپارچه بزرگ، کلومور (Clò-Mór)
ترکیبات پارچهنخ پشمی درشت بافت (معمولاً گوسفند)
قابلیت تنفس پارچهپایین
توانایی جذب رطوبتمتوسط
توانایی حفظ گرمابالا
قابلیت کش آمدنپایین
کرکی / گوله شدنبالا
کشوری که اولین بار پارچه در آن تولید شداسکاتلند
بزرگترین کشور صادرکننده /تولیدکننده امروزیاسترالیا – انگلیس
دمای شستشوی توصیه شدهسرد – هم زدن پایین هنگام شستشو
موارد رایج مصرفیژاکت، شلوار، کلاه، کت ترنچ، کت بلیزر، سایر لباس های بیرونی، لباس های زمستانی، کت و شلوار، یونیفرم های نظامی (تاریخی)

پارچه توئید چیست؟

توئید نوعی پارچه پشمی است که به منظور تولید پوشاک مقاوم در برابر آب و هوا آن را طراحی کرده اند. به دلیل آنکه توئید از پشم طبیعی ساخته می شود، هر کدام از محصولات توئیدی از دیگری متفاوت بنظر می رسد که این موضوع همیشه بر جذابیت پارچه توئید می افزاید.
اگر شما بعضی از نژادهای گوسفند را به جای دیگری انتخاب کنید، می توانید تا حدودی الگوی نمایان شده در لباس توئید را کنترل کنید. همچنین زمانی که توئید را به صورت دسته ای رنگرزی می کنند شمایل الگوی آن به مدل محبوبی که ما میشناسیم و دوست داریم، تبدیل می شود.

پارچه توئید

پارچه توئید به هنگام لمس زبر و خشن است. به همین خاطر برای تولید لباس های بیرونی نظیر پالتو و بارانی از آن استفاده می کنند. توئید را اسکاتلندی ها برای نخستین بار اختراع کردند و هم اکنون توانسته خود را به یکی از مواد اصلی مد بین المللی تبدیل کند. بیشتر پشم های توئید در کشور استرالیا برداشت می شود.

تاریخچه پارچه توئید

تویید برای صدها سال توسط چوپانان اسکاتلندی به منظور در امان ماندن از بادهای خشمگین کوهستانی به کار گرفته می شده است. در ابتدای دهه ۱۸۰۰ این پارچه زمخت توانست توجه اشراف انگلیسی را به خود جلب کند و طی چند دهه، اشراف بریتانیایی برای کل کارکنان خود سفارش های زیادی از لباس های توئیدی ثبت می کردند. پس از انقلاب صنعتی و آسان تر شدن تولید این محصول، قیمت آن کاهش پیدا کرد و عموم مردم توانستند از آن بهره مند شود. با گذر سالیان پارچه توئید هنوز هم برای تولید لباس های بیرونی استفاده می شود.

کلاه کپ توئیدی

علارغم آنکه توئید عموماً برای تولید کت های بلیزر، ژاکت های شکاری و لباس های نظامی استفاده می شد، نمادین ترین کاربرد تاریخی این پارچه پوشش سر منحصر به فردی است که به آن کلاه کپ انگلیسی گفته می شود. این سبک از کلاه مشابه با سبک کلاه های چوگان، شکار روباه و کروکت بهاری می باشد. در حال حاضر تولید کلاه کپ همچنان مقدار بسیار زیادی از تولید سالانه توئید در جهان را به خود اختصاص می دهد.

پارچه توئید چهارخونه

توئید امروزی

توئید مدرن بیشتر نمایانگر سبک کاربرد اشراف انگلیسی است تا پارچه های زمخت اصیل اسکاتلندی. با این حال، توئید به دلیل مقاومت بالا در برابر عوامل محیطی توانسته جایگاه ماندگاری را در دنیای مد بین الملل به دست بیاورد. لباس هایی از جنس توئید هنوز هم در مقادیر نسبتاً قابل توجهی تولید می شوند.

در عصر معاصر اختراعاتی مانند گورِ تکس (Gore-Tex) و کرک های پلی استر باعث شدند تا فناوری جدیدی در لباس های بیرونی به وجود بیاید و این مواد بتوانند تا حد زیادی جایگزین الیاف طبیعی شوند. به همین خاطر می توان گفت پارچه توئید بیشتر به موردی خاص و یا نوستالژی تبدیل شده تا محصولی مفید. آن زمان که مواد پتروشیمی وجود نداشتند، پشم تنها فیبر انتخاب جهانی بود. ما ممکن است به دلیل مضرات الیاف پتروشیمی، در آستانه عصری باشیم که پارچه های طبیعی مانند توئید بازگشت بزرگی دارند.

ویژگی های توئید

توئید سه ویژگی اصلی دارد که همچنان ارزش خرید آن را حفظ می کند.

مقاوم در برابر آب و هوا

در فصول پاییز و زمستان احتمال بارندگی همواره وجود دارد، پشم به صورت طبیعی ضد آب بوده و بافت ضخیم آن باعث می شود تا در برابر قطرات کوچک آب و باران مقاوم باشد.

پوشش

در کشور انگلستان اشراف در اوایل شهرت پیدا کردن پارچه توئید از هم خوانی و ترکیب ظاهری آن با محیط پیرامون استقابل کردند. حتی امروزه، توئید بخاطر جذابیت طبیعی اش در بین مردم محبوب است.

ضخامت و زبری

ضخامت و زبری از اصلی ترین ویژگی های توئید بوده که باعث می شود این پارچه برای دوخت لباس های زمستانی و لباس های بیرونی بسیار محبوب شود.

کاربرد پارچه توئید

کاربردهای پارچه توئید

شما می توانید پارچه توئید را در پوشاک و اکسسوری های ضد آب به وفور پیدا کنید :

پوشاک

همانطور که گفته شد از توئید برای لباس های بیرونی استفاده می شود، از جمله این لباس ها می توانیم به ژاکت های شکاری، بلیز و کت، ژاکت نظامی، ترنچ کت، مانتوهای زنانه و شلوار اشاره کنیم.

اکسسوری

برای تولید اکسسوری نیز از پارچه توئید استفاده می شود که در اواسط متن با معروف ترین آن که کلاه های کپ بودند آشنا شدید. از جمله انواع کلاه های کپ که از پارچه توئید تولید می شوند می توانیم به کلاه کپ ایرلندی و کلاه کپ روزنامه فروشی اشاره کنیم.

ارزش الیاف طبیعی مانند پشم در بازار

در زمان های قدیم به دلیل نبود الیاف مصنوعی انسان ها مجبور بودند از الیاف طبیعی استفاده کنند اما بعد از پیدایش الیاف مصنوعی و مقرون به صرف بودن آن به سمت این نوع الیاف روی آوردند. با این وجود، برعکس الیاف مبتنی بر پتروشیمی، پارچه های طبیعی اکثراً در برابر حرارت مقاوم هستند. از آنجا که عمدتاً پنبه از الیاف سلولز تشکیل شده به طور معقولی قابل اشتعال است، اما موهای طبیعی حیوانات که از آن نخ پشمی تولید می کنند، به طرز شگفت آوری در برابر آتش مقاوم هستند.

اگر شما پشم را آتش بزنید مشاهده خواهید کرد که به هیچ وجه نمی سوزد، ذوب نمی شود و به پوست نمی چسبد. در عوض به سادگی زغال می شود و از خود هیچگونه بخاری سمی نیز بر جای نمی گذارد. حال شما وقتی ویژگی ذکر شده را در کنار این واقعیت که پشم یکی از پایدارترین پارچه های جهان است بگذارید، متوجه خواهید شد که چرا منسوجات پشمی مانند توید همچنان محبوب هستند.

مراحل تولید پارچه توئید

پارچه توئید چگونه تولید می شود؟

می توانیم فرآیند تولید پارچه توئید را به شش مرحله تقسیم کنیم :

مرحله اول : برداشت الیاف پشم

برای تولید پارچه توئید از پشم گوسفند مرینو استفاده می شود که معمولاً این گوسفند یک پوشش سالانه تولید می کند. پوشش تولید شده در اکثر مواقع به صورت دستی برداشت می شود، سپس آن را به طور ابتدایی تمیز کرده و به شکل مکعب بسته بندی می کنند.

مرحله دوم : تمیز کردن و نخ ریسی

بعد از بسته بندی آن را به طبقه تولید منتقل می کنند تا با دقت بیشتری تمیز شود و آن را به صورت رشته های بلند کارد شده رها می کنند. پس از آن رشته ها برای ساخت نخ ریسیده می شوند.

مرحله سوم : رنگرزی و خشک کردن

تولیدکنندگان نخ های پشمی را با طیف خاصی رنگ کرده و به صورت دسته ای خشک می کنند. نسبت این رنگ های خاص با یکدیگر کاملاً متعادل است و باعث می شود تا الگوی دقیق توئید مورد نظر ایجاد شود.

مرحله چهارم : مخلوط و میکس کردن

بعد از آنکه نخ به صورت حدودی با دست مخلوط شد، برای ایجاد الگوی مد نظر آن را درون یک دستگاه میکسر صنعتی قرار می دهند.

مرحله پنجم : جداسازی و کارد کردن

در این مرحله مجدداً نخ پشمی رنگ شده را کارد می کنند. نخ توئید نهایی به صورت ضخیم و از چند نخ پشمی که همگی با هم ریسیده شده و پهنای معقولی دارند، تشکیل شده است.

پارچه توئید برای دوخت پالتو

مرحل ششم : بافندگی

پس از تشکیل شدن نخ ضخیم توئید از آن برای بافت لباس استفاده می کنند.

پارچه توئید کجا تولید می شود؟

استرالیا بیشترین میزان تولیدی پشم در دنیا را دارد اما از لحاظ بافندگی انگلستان در صدر می باشد.

تولید پشم

کشور استرالیا را می توانیم بزرگترین تولید کننده پشم در جهان بدانیم. گوسفندانی که به این قاره جنوبی و همسایه آن نیوزلند منتقل شدند به خوبی از نظرجغرافیایی سازگاری پیدا کردند. با وجود آنکه نسبت تعداد گوسفندان به بره ها حتی بالاتر از نسبت تعداد گوسفندان به جمعیت استرالیا است، به دلیل انبوه بودن حجم زمین و سرسبزی آن، استرالیا به بهشت بزرگترین بهشت گوسفندان جهان تبدیل شده است.

توئید بافی

همانطور که گفته شد بیشتر پارچه توئید در بریتانیا بافته می شود، تجارت پشم بین استرالیا و انگلستان جنبه مهمی از رابطه بین این دو کشور مشترک المنافع را شکل می دهد.

مناسب ترین پارچه برای دوختن پالتو

انواع مختلف پارچه توئید

در طول سالیان، تعداد بسیاری از گونه های متفاوت توئید ظاهر شده اند که در ادامه شما را با آن ها معرفی می کنیم.

شطرنجی درشت

طرح های شطرنجی که بر روی پارچه توئید چهارخانه قرار دارند مانند دیگر الگوهای شطرنجی کوچک و ساده ای که به آن‌ها عادت کرده‌اید نیستند. در عوض، هر طرح شطرنجی یک طرح کلی بوده و حدود چهار اینچ مربع پارچه را تحت پوشش قرار می دهد. همچنین می توان این الگو را بر روی دیگر الگوهای توئید قرار داد.

جناغی

توئید جناقی یک الگوی ساده و مورب دارد که برای تولید پارچه توئید بسیار رایج است.

استخوان شاه ماهی

این پارچه توئیدی دارای الگوی مثلثی شکل نمادین با رنگ های مختلف است. الگوی استخوان شاه ماهی بیشتر از هر پارچه دیگری برای تولید توئید رایج می باشد.

پارچه پالتویی

شطرنجی

توئید شطرنجی الگوی شطرنجی معمولی دارد که در بسیاری از انواع پوشاک رایج است.

راه راه

همانطور که از نامش پیداست، توئید راه راه با نوارهای افقی یا عمودی که تزئین می شود.

اِستِیت

اصطلاح ” توئید اِستِیت (Estate) ” عمدتاً به الگوی استخوان شاه ماهی اشاره دارد که توسط یک الگوی شطرنجی پوشانده شده است. این الگو بیشتر برای تولید کلاه استفاده می شود.

دانه جو

این نوع از پارچه توئید به خاطر آنکه شبیه به دانه های جو است نامگذاری شده و بعضاً به آن ذرت نیز گفته می شود.

حتماً بخوانید:
کدام جنس از پارچه را میتوان رنگ کرد که الیاف پارچه آسیب نبیند ؟

کدام جنس از پارچه را میتوان رنگ کرد که الیاف پارچه آسیب نبیند ؟

رنگ آمیزی پارچه می تواند یک فعالیت بسیار سرگرم کننده باشد که با انجام آن لباس یا منسوجات جدید و منحصر به فرد در اختیار شما قرار می گیرد.

چهارخانه

شاید با بیشترانواع توئید دراین مقاله آشنایی نداشته باشید اما به احتمال زیاد نام توئید چهارخانه را شنیده اید.

چهارخانه مورب

چهارخانه مورب (Houndstooth) را می توانیم یکی از ساده ترین الگوهای توئید بدانیم که بخاطر شباهت داشتن به دندان های سگ نامگذاری شده است.

 پارچه توئید شیک و جذاب

نحوه قیمت گذاری پارچه توئید

عوامل مختلفی بر قیمت نهایی پارچه توید تأثیر می گذارند که در ادامه با آنها آشنا می شویم :

گران بودن ذاتی الیاف طبیعی

الیاف طبیعی به دلیل ماهیت طبیعی که دارند همواره از قیمت بالاتری برخوردار هستند. نفت فراوان بوده و قیمت پایینی دارد، در صورتی که برداشت پشم و پنبه هزینه بالایی خواهد داشت. با این وجود، نفت جزو منابع تجدید ناپذیر به حساب می آید و برای همیشه ارزان نخواهد بود، این درحالی است که گوسفندان همیشه جایی در دشت های حاصلخیز زمین برای خود خواهند داشت.

کاهش محبوبیت توئید

بخاطر پایین تر بودن تقاضای توئید طبیعی، تولیدکنندگان برای آنکه بتوانند زندگی خود را تامین کنند مجبورند قیمت ها را افزایش دهند. با این حال، از آن جهت که پارچه های توئید امروزه عمدتاً به صورت ماشینی تولید می‌شوند، پیدا کردن توئید ارزان قیمت آسان تر از زمان قدیم است.

جنس پارچه توئید

نژاد گوسفند مورد استفاده

با وجود آنکه پارچه توئید را از پشم های گران قیمتی مانند کشمیر تهیه نمی کنند، پشم های مرینوس معمولی نیز دارای درجه بندی کیفی مختلفی هستند که می توانند بر قیمت پارچه تأثیر قابل توجهی بگذارند.

کیفیت بافت

نزدیک به دو قرن است که از روشی مشابه برای رنگرزی و بافتن توئید استفاده می شود، اما برخی از تولیدکنندگان توئید که به تازگی وارد این تجارت شده اند روش های مناسبی را اتخاذ نکرده و صرفاً به دنبال کسب درآمد هستند. به صورت کلی می توان گفت به میزان پولی که پرداخت می کنید پارچه ای متناسب با همان مقدار دریافت می کنید.

اثرات پارچه توئید بر روی محیط زیست

پشم همواره یکی از پایدارترین الیاف نساجی محسوب می شود.این الیاف آسیب اندکی به محیط زیست وارد می کند، با این حال روش های خاصی وجود دارد که می تواند صنعت تولید پشم جهان را بهبود ببخشد. در ادامه ما تمام روش های خوب و بد تولید توئید را که می تواند بر روی محیط زیست اثر بگذارد را آورده ایم.

عکس از پارچه توئید

اراضی پرورش گوسفند

بعضی از اشخاص استدلال می کنند که به دلیل از بین بردن پوشش گیاهی گوسفندان زمین را تخریب و به اکوسیستم آن آسیب می رسانند. با این حال، اگر از حق نگذریم این گوسفندان نیستند که این کار را انجام می دهند، بلکه انسان هایی هستند که آن ها را بزرگ می کنند. گوسفندان به صورت ذاتی برای زمین مضر نیستند، اما به دلیل آنکه در زمان پرورش تعداد بسیاری و به مدت طولانی در یک محیط نگهداری می شوند باید بعضاً آن ها را جابجا کرد تا از فرسایش خاک یا آسیب زیست محیطی دیگر جلوگیری شود.

فضولات گوسفندان

گوسفندان هم نفخ معده منتشر می کنند و این گاز حاوی مقادیری متان است. اینکه نفخ معده گوسفندان تا چه حد مسئول تغییرات آب و هوایی است هنوز در حال بررسی می باشد. اما صرف نظر از این موضوع، نفخ و مدفوع گوسفندان امکان دارد به محیط زیست آسیب برساند.

نگرانی های حقوق حیوانات

اگر بخواهیم واقع گرایانه نگاه کنیم به صورت سنّتی با گوسفند پشمی به خوبی رفتار نمی شود. با این وجود، پس از اعتراض گروه های فعال جهانی حقوق حیوانات، این صنعت به شکل قابل توجهی خود را سر و سامان داده است. به خاطر داشته باشید که همیشه می توان پشم گوسفندی را از طریق کشت سنّتی تهیه کرد. حتی اگر شیوه های کشت پشم عشایری ۱۰۰% معتبر و ارگانیک باشند، این به شما بستگی دارد که کدام را انتخاب می کنید.

پارچه توئید فانتزی

عدم وجود آلاینده های اصلی

امروزه برای کشت پنبه از آفت کش ها و کودهای شیمیایی استفاده می شود و محصولات مبتنی بر پتروشیمی به آلودگی محیطی و تجزیه ناپذیر بودن برخی از آنها ویرانی غیر قابل توصیفی بر اکوسیستم‌های سراسر جهان وارد می‌کنند. نفخ معده گوسفندان به کنار، تولید پشم مقدار کمی آلاینده وارد محیط زیست می کند، این عمل به قدری پایدار است که طی هزاران سال با موفقیت از بین رفته و عواقب عمده ای ندارد.

زیست تخریب پذیری

علارغم آنکه پشم از دوام بالایی برخوردار است، در محیط زیست به خوبی تجزیه می شود. اگر شما یک لباس پشمی و یک لباس پلی استری را برای صد سال در زیر برف و باران رها کنید، پشم از بین می رود اما پلی استر همچنان باقی می ماند.

گواهینامه پارچه توئید

اگر تولیدکنندگان قصد گرفتن گواهینامه را برای محصولات خود داشته باشند، کمپانی وولمارک را می توانیم معتبرترین گواهی دهنده محصولات پشمی در سراسر جهان بدانیم.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.7 از 5 (3 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits