دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۵ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۴ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
پارچه شانل چه کاربرد و ویژگی هایی دارد ؟
2
زمان مطالعه: 9 دقیقه
پارچه شنل لباسی (Chenille fabric) که با عنوان پارچه فاستونی شانل یا پارچه بافت شنل هم شناخته می شود، برای دوخت لباس های بیرونی پاییزه و زمستانه مناسب می باشد.

پارچه شنل (پارچه بافت) و ویژگی های آن

پارچه شانل در دو نوع ساده و طرح دار موجود است. در نوع طرح دار، طرح ها با استفاده از رنگ ها و جنس های مختلف نخ که برای تار و پود پارچه استفاده می شوند، به وجود آمده اند. پارچه شانل در اصل نوعی از پارچه توئید (Tweed) است که تار و پود کاملاً مشخصی دارد و معمولاً پشت و روی پارچه با هم فرقی ندارند. هر دو روی شانل را پرزهای ظریفی پوشانده اند. در ادامه، بیشتر با ویژگی های این پارچه آشنا خواهیم شد.

الیاف پارچه شنل

برای بافت پارچه شانل (پارچه بافت) از الیاف مختلف در ضخامت ها و فرم های مختلف (تابیده، نیم تاب و…) استفاده می شود. در واقع، این پارچه با نخ ریسندگی چنیل (Chennile yarn) تولید می شود که نوعی نخ بافته شده است.

نخ های ریسندگی چنیل اولیه، همگی با الیاف طبیعی به ویژه پشم تولید می شدند. دوام بالا، مقاومت زیاد در برابر آب و هوا و ضخامتی که الیاف پشمی دارند، دلیل استفاده از این نوع الیاف در پارچه های توئیدی مانند پارچه چنیل (Chennile fabric) بوده است. بعدها الیاف دیگری مانند ابریشم و الیاف پنبه ای (سلولزی) نیز مورد استفاده قرار گرفتند.

پارچه شنل

تولید الیاف طبیعی هزینه زیادی دارد و نخ تولید شده گران است. به همین دلیل بود که در زمان انقلاب صنعتی و با ظهور ماشین های ریسندگی صنعتی، استفاده از الیاف مصنوعی در پارچه ها رواج پیدا کرد. الیاف مصنوعی به دلیل اینکه جزء فرآورده های پتروشیمی هستند، مقاومت بالایی در برابر آتش ندارند. با این همه، ویژگی های بسیار دیگری مانند سبک بودن و ارزان بودن دارند که ترکیب یا جایگزینی آنها به جای الیاف طبیعی را مقرون به صرفه و کاربردی می کند.

امروزه در تولید پارچه شانل لباسی (پارچه بافت)، از نخ چنیلی (نخ بافته) استفاده می شود که ترکیبی از الیاف طبیعی (پشم، ابریشم، پنبه) و الیاف مصنوعی (آکریلیک، پلی‌ استر، رایون، اِلفین) در خود دارد. نخ های بافته شده که در تار و پود شانل به کار برده می شوند، ظاهری متفاوت به این پارچه می دهند و در واقع هویت آن را می سازند.

بافت پارچه شنل

پارچه شانل (پارچه بافت)، بافتی نرم دارد. این پارچه پشت و رو ندارد و هر دو رو را می توان برای دوخت لباس به کار برد. هر دو روی پارچه را پرزهای ظریفی پوشانده اند که ظاهری زیبا به آن می دهند. تنوع نخ های به کار برده شده در تار و پود شانل باعث پیدایش فضای خالی بین تار و پود پارچه می شود. همین ویژگی باعث می شود که این پارچه، یک پارچه گرم و در عین حال سبک باشد. در بافت برخی از انواع پارچه شانل، از پولک یا نخ لمه (نخ زری دار) استفاده می شود که زیبایی آن را چند برابر می کند.

حالت ایستایی شنل

بیشتر انواع پارچه شانل لخت هستند اما ریزشی مثل پارچه ساتن یا مخمل ندارند. ضخامت الیاف به کار برده شده در این پارچه، نقش زیادی در میزان ایستایی آن دارد. اگر نخ های مصرفی ضخیم باشند، لباس دوخته شده، ایستایی محکمی خواهد داشت. پارچه های شانل ظریف تر، ریزش بیشتری دارند. با این همه، لختی پارچه آن قدر نیست که به هنگام حرکت، چین های لباس، حرکت مواج داشته باشند.

جنس پارچه شنل

لطافت پارچه پاییزه شنل

وجود پرزهای روی پارچه شانل باعث می شود این پارچه هنگام لمس با دست، نرم و لطیف احساس شود. همچنین الیاف پشمی، ابریشم، سلولزی و مصنوعی به کار برده شده در پارچه، لطیف و کوبیده هستند که بر لطافت و نرمی این پارچه می افزاید.

توجه داشته باشید که الیاف پشمی و پرزهای پارچه شانل در برخی افراد ایجاد حساسیت و خارش می کنند. اگر لباس دوخته شده در تماس مستقیم با پوست بدن باشد، بهتر است از آستری برای آن استفاده شود.

برخی اوقات این پرزها در جاهایی که اصطکاک پارچه زیاد است، حالت گوله گوله پیدا می کنند. بهترین کار، کندن این پرزهای گوله شده با یک قیچی ظریف نوک تیز است.

چروکی و شکنندگی

درصد چروک پذیری پارچه شانل لباسی با کیفیت بسیار پایین است. بیشتر پارچه های شانل، به علت بافتی که دارند، نیاز به اتو ندارند. به علت خاصیت ارتجاعی الیاف پشمی و مصنوعی به کار برده شده در پارچه، چروک های ریز ناشی از شستن لباس، خیلی راحت با یک اتوکشی ساده (درجه حرارت متوسط رو به پایین و غیرمستقیم) باز می شوند.

امکان شکسته شدن پارچه شانل در جاهایی که به هر دلیلی مانند نشستن طولانی مدت یا قرار دادن بار زیاد روی پارچه تا شده، پرس می شوند، وجود دارد. اما این شکستگی ها پایدار نیستند و معمولاً با اتوکشی (بخار با حرارت معمولی به روش گذاشتن و برداشتن اتو روی قسمت های شکسته) از بین می روند.

ضخامت پارچه شنل

ضخامت پارچه شانل بین متوسط تا زیاد است. هر چه ضخامت نخ ریسندگی چنیل (Chennile yarn) بیشتر باشد، ضخامت پارچه هم بیشتر خواهد بود. با این همه، برای دوخت پالتوی زمستانی با شانل نیاز به آستری است. ضخامت این پارچه به تنهایی جوابگوی سرمای زمستان نیست.

تنها ایرادی که می توان به پارچه شانل لباسی گرفت، این است که به واسطه ارتجاعی بودن نخ پشم به کار رفته در آن، پارچه کش می آید. برای این مشکل هم راه حل وجود دارد که در بخش روش های نگهداری به آنها اشاره کرده ایم.

کاربرد اولیه پارچه شنل

همان طور که گفته شد، کاربرد اولیه پارچه شانل برای شال، رودوشی و روسری زنانه بوده است. امروزه هم از این پارچه برای دوخت این پوشش های پاییزی و زمستانی استفاده می شود. کشور اسکاتلند که موطن اولیه پارچه شانل است، کشوری سردسیر و بادخیز است. شانل با بافت سبک، نرم و در عین حال گرمی که دارد، به خوبی جوابگوی نیاز مردم مناطق سردسیر و بادخیز است.

پارچه شنل برای فرشینه و روفرشی

پارچه شانل برای بافت قالیچه های سبک و روفرشی نیز به کار برده می شود. حتماً نام روفرشی شانل مخمل به گوشتان خورده است. این پارچه ضخامت بالاتری نسبت به شانل لباسی دارد. دوام این روفرشی ها بسیار بالا است و در عین حال، بسیار نرم هستند و راه رفتن بر روی آنها کف پا را آزار نمی دهد. معمولاً در بافت این پارچه ها از الیاف پشمی کمتر استفاده می شود تا حساسیت زایی کمتری داشته باشند.

کاربرد پارچه شنل

پارچه شانل به‌عنوان پارچه مبلی و شال مبل

پارچه مبلی شانل محبوبیت زیادی در میان مردم و سازندگان مبل دارد. این پارچه دوام بالایی دارد، نرم و لطیف است و زیبایی سرویس چوب منزل را دوچندان می کند.

پارچه شانل، برای تولید شال مبل، روتختی، روکش بالش و کوسن نیز کاربرد فراوانی دارد. نرمی و سبکی پارچه های شانل علت این محبوبیت هستند.

پالتو و مانتو های پاییزه شانل

پارچه شانل لباسی، یک پارچه مناسب فصل های خنک و سرد سال است. این پارچه، مناسب دوخت لباس راحتی خانگی نیست و بیشتر کاربرد آن برای لباس های بیرونی است. کت و دامن های معروف برند شانل، یک لباس محبوب در میان بانوان اروپایی و آمریکایی هستند. معمولاً این پارچه در تمام کالکشن های لباس پاییزه و زمستانه برند شانل، حضور دارد.

یکی از کاربردهای فراوان پارچه شانل مانتویی (پارچه بافت)، دوخت مانتو پاییزی و پالتوی زمستانی است. با این پارچه به تنهایی و یا ترکیب با پارچه های نیمه ضخیم و ضخیم دیگر می توان انواع متنوعی از پالتو، مانتو، کت و دامن، کت و سارافن، سارافن و شومیز، کت و شلوار، بلیزر، هودی و دامن پاییزی و زمستانی دوخت. این پارچه، مناسب اوایل بهار که هوا هنوز خنکی خود را حفظ کرده نیز می باشد.

برای دوخت پالتو و سایر لباس های پاییزه و زمستانه می توان از ترکیب پارچه طرح دار شانل و پارچه شنل ساده بهره برد. ترکیب پارچه طرح دار شانل با چرم نیز ایده خوبی است. می توان با استفاده از پارچه خزدار برای دور یقه و سرآستین های پالتویی که با پارچه چهار خانه شانل دوخته شده، یک پالتوی مجلسی زیبا دوخت.

روش های نگهداری پارچه شنل

پارچه شانل جزء پارچه هایی است که دوام بالایی دارند. با این همه، برای نگهداری از آن، توجه به برخی نکات الزامی است. در ادامه به برخی از این نکات اشاره می کنیم.

انتخاب شوینده مناسب

بهترین روش شست و شو برای پارچه شانل، شستشوی دستی است. برای پارچه های تیره، بهتر است از مشکین شوی استفاده شود. برای این پارچه از شوینده هایی که قابلیت سفیدکنندگی دارند، استفاده نکنید. شوینده باید ملایم باشد و اگر قابلیت تثبیت رنگ داشته باشد هم که چه بهتر!

نگهداری از پارچه شنل

به رنگ آب اولیه پارچه توجه کنید

ممکن است در زمان شست و شو، شانل های تیره رنگ پس بدهند. اما نگران نباشید، نه پارچه شما کمرنگ خواهد شد و نه کیفیت خود را از دست خواهد داد.

شست و شو با ماشین لباسشویی

اگر اصرار دارید که از ماشین لباس‌ شویی برای شستن لباس خود استفاده کنید، آن را روی دور کند و دمای 25 درجه سانتی گراد تنظیم کنید. توجه کنید که برخی از انواع شانل پرز پس می دهند. ممکن است این پرزها در دریچه های خروج آب ماشین لباسشویی شما گیر کنند و به ماشین لباسشویی شما آسیب بزنند.

استفاده از خشکشویی

اغلب پالتوهایی که با این پارچه دوخته می شوند، آستردوزی شده اند. این آستر ممکن است از الیاف پشم شیشه یا آستری های کرک دار باشد. اگر آستری قابلیت جدا شدن نداشته باشد، شستشوی لباس با دست، دشوار خواهد بود. تحت این شرایط، بهتر است از خدمات خشکشویی ها (شستشوی خشک و بخار) استفاده کنید تا به بافت پارچه و آستری آسیبی وارد نشود.

اتوکشی

درصد چروک شدگی پارچه شانل بسیار کم و در بسیاری از انواع آن، نزدیک به صفر است. پس لباس هایی که با این پارچه دوخته می شوند، اغلب نیازی به اتو ندارند. با این همه، برای ایستایی بهتر لباس، بعد از شست و شو، می توانید با استفاده از یک اتوی ساده و پارچه نخی نازکی که روی لباس می اندازید، کار اتوکشی را انجام دهید.

به هیچ عنوان از اتوکشی مستقیم و با درجه حرارت بالا، برای پارچه شانل استفاده نکنید. زیرا این پارچه در مواجهه با حرارت بالا کش می آید و یک لباس به اصطلاح وارفته روی دست شما می گذارد.

خشک کردن

یکی از نکات مهم در ارتباط با پارچه شنل، نحوه خشک کردن آن است. اگر بعد از شست و شوی لباس، آن را روی بند رخت آویزان کنید، لباس کش می آید. بهترین کار این است که اول با دست یا با تکان دادن لباس، کمی آب آن را بگیرید. سپس آن را روی یک سطح صاف که با پارچه تمیز پوشانده شده، پهن کنید.
پارچه شنل زیر نور تند و مستقیم آفتاب کیفیت خود را از دست می دهد. لباس خود را در سایه خشک کنید.

منبع : پارچه نگاراین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.5 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits