مجله دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۳ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۵ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
وسایل مورد نیاز برای کاشت سبزی در منزل کدامند؟
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
برای داشتن باغچه ای زیبا شما علاوه بر خاک، آب و بذر مناسب به یک سری وسایل باغبانی نیاز دارید. بدون داشتن وسایل باغبانی مناسب شما نمی توانید گیاهان را به خوبی پرورش دهید.

برای سبزی کاری به چه وسایلی نیاز دارید؟

قبل از هر چیزی، به سمت انباری خود بروید تا وسایلی را که دارید ارزیابی کنید. خرید وسایل باغبانی بهترین ابزار با کیفیت که بودجه شما اجازه می دهد و نگهداری از آنها، می تواند کمک زیادی به بهره برداری از زمین شما کند را انتخاب کنید.

وسایل باغبانی ضرروی برای باغچه های خانگی

1- ماله دستی

ماله یک بیل کوچک است که برای حفر چاله های کوچک برای کاشت بذر، اندازه گیری عمق خاک و کندن علف هرز سخت استفاده می شود. به دنبال ماله ای با تیغه باریک و مستحکم باشید. فولاد ضد زنگ گزینه خوبی است که به راحتی در خاک نفوذ می کند. همچنین ماله ای که گرفتن راحت داشته باشد و دستتان را اذیت نکند. می توان گفت که ماله دستی بهترین دوست یک باغبان است.

باغبانان خانگی از ماله دستی برای کاشت در گلدان و بیرون آوردن علف های هرز استفاده می کنند. برای جابجایی بیشتر خاک از ماله دستی که پهن تر است استفاده کنید و برای بیرون آوردن و کندن علف های هرز، ماله بلند و باریک را انتخاب کنید. ماله های ساخته شده از فولاد ضد زنگ دوام بیشتری خواهند داشت.

وسایل باغبانی

2- بیل

برای از بین بردن علف های هرز با ریشه کم عمق از بیل استفاده می شود. همچنین برای ایجاد شیارهایی برای کاشت بذر و شکستن توده های خاک استفاده می شود. سر بیل در شکل ها و اندازه های مختلف وجود دارد. مطمئن شوید که سر فلزی به طور محکم به دسته وصل شده است. یک دسته چوبی صاف و مقاوم برای دسته بیل انتخاب کنید.

3- قیچی هرس ضروری ترین وسایل باغبانی

اگر بخواهیم ضروری ترین وسایل باغبانی را انتخاب کنیم، مسلما قیچی هرس، جزو ضروری ترین وسایل مورد نیاز در باغ است. هرس دستی برای بریدن یا کوتاه کردن شاخه های کوچک گیاهان چند ساله، درختچه ها و درختان به کار می رود.

از قیچی هرس برای برداشت سبزیجات رسیده بدون آسیب رساندن به گیاه استفاده کنید. به دنبال قیچی باشید که تیغه های تیز و یک دستی راحت و سبکی داشته باشد.

قیچی باغبانی یا قیچی اصلاح دارای تیغه های بسیار نازک و فوق تیز است که برای حذف گل های پژمرده، بریدن گیاهان و ساقه گل ها و هرس گیاهان ظریف استفاده می شود.

برای بریدگی تمیزتر و آسیب کمتر به گیاهان، قیچی هرس باید به طور مرتب تیز شوند. علاوه بر تمیز کردن قیچی ها، بهتر است این وسایل باغبانی را نیز ضدعفونی کنید تا انتقال عوامل بیماری زا از گیاهان بیمار به گیاهان سالم به حداقل برسانید.

کاشت سبزی

4- شن کش

وقتی برگ ها و زباله ها می ریزند، شما به وسایل باغبانی نیاز دارید تا آنها را یکجا جمع کنید. شن‌کش‌ها انواع مختلفی دارند. برخی سبک هستند و برای جمع کردن برگ ها مناسبند و برخی دیگر سنگین هستند و برای صاف و یکدست کردن خاک به کار می روند. چنگک باغچه یا چنگک زمینی دارای قلاب های فلزی است و برای صاف کردن خاک و پاکسازی باغ از سنگ های کوچک نیز استفاده می شود.

5- دستکش باغبانی

در حالی که باغبانی می‌تواند یک سرگرمی فوق‌العاده باشد، اما می‌تواند به سرعت بدون یک جفت دستکش مناسب به یک دردسر تبدیل شود. ممکن است دستکش را جزو وسایل باغبانی ندانید، اما یک جفت دستکش خوب می تواند به جلوگیری از تاول و بریدگی دستان شما کمک کند و دستان شما را تمیز نگه دارد.

برای حفاری به دنبال دستکش هایی باشید که در امتداد کف دست و انگشتان آن ضد آب باشند. بسیاری از باغبان ها دستکش های نیتریل مانند را دوست دارند. اگر به محافظت بیشتری برای دستان نیاز دارید، دستکش های بلندتری را انتخاب کنید.

دستکش ها باید بادوام باشند اما خیلی حجیم نباشند، به خصوص برای کار با بذر یا پیوند نهال. مناسب بودن دستکش بسیار مهم است، زیرا دستکش نامناسب می‌تواند باعث ایجاد تاول یا لیز خوردن دست شود. پارچه هایی که در برابر آب مقاوم اند، اما تهویه خوبی دارند به خنک و راحت نگه داشتن دست ها کمک می کنند.
سرآستین های بلندتر از مچ دست و ساعد در برابر خراش محافظت می کند و از نفوذ خاک جلوگیری می کند. دستکش ها را دور از نور خورشید، دور از آب و دور از حشرات نگهداری کنید.

وسایل کاشت سبزی

6- شلنگ باغبانی

آب اساس زندگی باغ شما است. آنچه شما بیشتر از همه در بین وسایل باغبانی به آن نیاز دارید شلنگ باغچه ای است که آبیاری را با آن انجام دهید. توصیه می کنیم یک شلنگ لاستیکی با کیفیت تهیه کنید و به دنبال کوپلینگ های برنجی با پوشش نیکل و سنگین در هر دو انتهای شلنگ باشید.
نازل ها یا سرهای مخصوص آبپاشی را طوری تنظیم کنید که در هنگام آبیاری خاک را جابجا نکنند. قطعات و یراق آلات برنجی و فلزی دوام بیشتری نسبت به پلاستیک دارند.

بهتر است که شلنگ باغ به اندازه ای طویل باشند که به راحتی بتوانید گیاهان خود را با آنها آبیاری کنید. یک نازل قابل تنظیم، فشار آب و شعاع اسپری را کنترل می کند.

مقدار طولی که با شلنگ خود نیاز دارید را قبل از خرید تخمین بزنید.
طول شلنگ بر فشار آب تأثیر می گذارد. هر چه شلنگ طولانی تر باشد، فشار حاصل کمتر می شود.
شیلنگ‌های وینیل سبک‌تر و ارزان‌تر هستند، اما پیچ می خورند و به اندازه شلنگ های پلاستیکی دوام ندارند.
شیلنگ ها را به صورت دایره وار به دور خودشان بپیچید و دور از نور مستقیم خورشید نگهداری کنید.

سبزی کاشتن

7- چنگک

چنگک ها نیز جزو مهمترین وسایل باغبانی هستنند و به طور هدفمند ساخته می شوند: چنگک برگ سبک وزن است و برای چیدن برگ ها و بریده های چمن و برای پخش مالچ استفاده می شود. چنگک های فلزی دوام بیشتری دارند و عملکرد بهتری نسبت به نمونه های پلاستیکی یا چوبی دارند. چنگکی بخرید که به طور ایمن به دسته وصل شده باشد. هیچ یک از قطعات نباید تکان بخورد!

8- چرخ دستی یا گاری

مهم نیست اندازه باغ شما چقدر است، یک چرخ دستی همیشه جزو ضروری ترین وسایل باغبانی است. چرخ دستی یا گاری برای حمل خاک یا برگ، جمع آوری زباله ها و کارهای بی شمار دیگر استفاده می شود. محکم ترین چرخ دستی ها از یک تکه فولاد سنگین ساخته شده اند، اما چرخ دستی های پلاستیکی سنگین انتخاب بهتری برای باغبان های خانگی هستند.
مانور دادن چرخ دستی آسان تر از گاری حیاطی دو چرخ است، اما دوام کمتری دارد. استفاده از چرخ دستی به جلوگیری از آسیب کمر شما کمک می کند.

وسایل باغبانی


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است