دلگرم
امروز: دوشنبه, ۲۵ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۸ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۵ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
قبل از حاملگی کدام واکسن را بزنیم؟

قبل از بارداری زدن کدام واکسن ها ضروری است؟

قبل از حاملگی کدام واکسن را بزنیم؟
2
زمان مطالعه: 4 دقیقه
واکسیناسیون پیش از بارداری : آماده شدن برای بارداری می‌تواند از مشکلات احتمالی این دوران جلوگیری کند. یکی از راه‌های کسب آمادگی برای بارداری، دریافت واکسیناسیون بیماری‌های مختلف است.

اهمیت انجام واکسیناسیون برای آمادگی بارداری

آیا گمان می‌کنید با اتمام دوره‌ی ابتدایی تمامی واکسن‌هایی که نیاز داشتید را دریافت کرده و تا آخر عمر ایمن خواهید بود؟ برای بسیاری از زنان این گفته به این معنی است که تمامی واکسن‌های ضروری را دریافت کرده‌اند و تزریق اضافی اهمیت چندانی ندارد. وقتی باردار می‌شوید سلامتی شما در بالاترین درجه اهمیت می‌باشد.
باید بدانید که بهترین زمان تزریق واکسن قبل از بارداری است. تزریق برخی واکسن‌ها در دوران بارداری ایمن نیستند. در واقع تزریق واکسن‌های آبله‌مرغان و سرخجه در دوران بارداری باعث سقط و برخی ناهنجاری‌ها در جنین می‌شود. پزشک با انجام یک آزمایش خون ساده، متوجه ایمنی شما در برابر بیماری‌های ذکر شده می‌شود تا اگر از باردار نبودن خود مطمئن شدید، اقدام به تزریق واکسن کنید.

انجمن زنان و مامایی توصیه می‌کند که تمامی زنان باردار یا زنانی که تمایل به بارداری دارند واکسن آنفولآنزا را دریافت کنند. اگر در مکان ارائه‌دهنده‌ی خدمات پزشکی و بهداشتی و یا در یک محل عمومی مشغول به کار هستید، بسیاری از پزشکان توصیه می‌کنند واکسن‌های هپاتیت ب، مننژیت، پنوموکوک و هاری را دریافت کنید. .
دوز یادآور واکسن سه‌گانه که شما را در برابر کزاز، دیفتری و سیاه‌سرفه محافظت می‌کند، باید هر 10 سال یک‌بار تزریق شود. به خاطر داشته باشید که شما در دوران بارداری برای انجام مراقبت‌های معمول چندین بار به بیمارستان یا مطب پزشک مراجعه خواهید کرد که این محیط‌ها مملو از میکروب بوده و شما را درمعرض ابتلا به این بیماری‌ها قرار می‌دهد.

 واکسیناسیون برای آمادگی بارداری

اگر نیاز به تزریق برخی واکسن‌ها قبل از بارداری داشتید بهتر است حداقل تا یک ماه پس از تزریق واکسن قبل از بارداری نکنید تا از حفاظت خود و کودک آینده‌تان مطمئن باشید. این موضوع بخشی از مراقبت‌های بارداری است و باید از هر نوع عارضه‌ی جانبی به کودک‌تان مطمئن شوید.
اگر در حال حاضر باردار هستید، فراموش نکنید که هرگز نباید واکسن‌های حاوی ویروس زنده را دریافت کنید.

حتماً بخوانید:
واکسیناسیون و بارداری - ایمنی در برابر ویروس ها در دوران بارداری

واکسیناسیون و بارداری - ایمنی در برابر ویروس ها در دوران بارداری

واکسیناسیون را برای بارداری باید جدی بگیرید. در حین بارداری، سیستم ایمنی بدن شما نسبت به قبل ضعیف تر است. این مسئله یعنی اینکه شما و کودکتان در معرض…

واکسن‌های حاوی ویروس زنده :
واریسلازوستر، سرخک، اوریون، فلج اطفال، سرخجه، آبله مرغان و تب زرد

واکسن‌های حاوی ویروس کشته شده:
کزاز، آنفولانزا، پنوموکوک، هپاتیت ب، مننگوکوک و هاری

اگر از نوع واکسن تزریقی اطمینان ندارید بهتر است تا پایان بارداری صبر کرده و پس از زایمان تزریق را انجام دهید.یک دلیل قانع‌کننده و مهم برای تزریق واکسن قبل از بارداری این است که اگر مادر در برابر این بیماری‌ها محافظت نشده باشد ممکن است بیماری مورد نظر برای کودکش صدمات جدی به دنبال داشته باشد.در صورت تزریق واکسن سرخجه باید حداقل تا 1 ماه از یک روش مؤثر جلوگیری از بارداری استفاده شود، اما چنان‌چه بارداری قبل از 1 ماه صورت گیرد نیازی به ختم بارداری نیست.

واکسن ضروری قبل از اقدام به بارداری

آیا قبل از اقدام به بارداری نیاز به انجام واکسیناسیون است؟

اکثر عفونت‌های قابل پیشگیری می‌توانند منجر به سقط یا نقایص هنگام تولد شوند، بنابراین از تاریخ واکسیناسیون قبلی خود مطمئن شوید.
برای اطمینان از ایمنی شما آزمایش خون انجام می‌شود. با انجام آزمایش پزشک از ایمنی بدن شما مطمئن و در صورت نیاز واکسن‌هایی را توصیه می‌کند، شامل:

  1. واکسن توأم که با توجه به جدول واکسیناسیون تزریق می‌شود.
  2. واکسن سرخجه که در صورت تیتراژ منفی آنتی‌بادی ضد سرخجه تزریق می‌شود. بهتر است در زمان قاعدگی فرد واکسینه شود و تا یک ماه بعد از آن باردار نشود زیرا بدن برای پاک کردن ویروس زنده نیاز به زمان دارد. اما در صورت وقوع بارداری نیاز به ختم بارداری نمی‌باشد.
  3. واکسن هپاتیت B نیز در صورت منفی بودن HBSAg تزریق می‌شود.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits