دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۳ مرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۷ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۲۴ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
آموزش نحوه هواگیری پمپ آب در خانه
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
هوا گرفتن پمپ آب خانگی سبب می‌شود که پمپ نتواند به کار خود ادامه بدهد و بصورت یکسره کار بکند و با بروز این مشکل پمپ دیگر نمی‌تواند مکش درستی داشته باشد.

آموزش هواگیری پمپ آب خانگی

پمپ های آب خانگی هر از گاهی هوا میگیرند و اصطلاح هوا گرفتن پمپ آب خانگی نیز بدین معنی است که در پمپاژ کردن پمپ در جریان خود به جای آب با هوا روبرو میشود . و از آنجاییکه پمپ آب را پمپاژ میکند نه هوا را توانایی پمپاژ کردن درست را نخواهد داشت و بدین ترتیب با اختلال در خروجی دادن آن روبرو میشود .

چنانچه با هوا گرفتن پمپ آب خانگی روبرو شدید قبل از هر کاری از کار کردن پمپ جلوگیری کنید و گرنه پمپ دچار داغ شدن و در نهایت با سوختن سیم پیچ روبرو میشود .

هوا گیری پمپ آب چیست ؟

به عملی که خلا یا هوا را از داخل لوله ها خارج کنند هواگیری می گویند وجود هوا اجازه پمپاژ را به پمپ نمی دهد البته برخی از پمپ ها چه پمپ های آب خانگی باشد یا پمپ های عمیق هر دو دچار این مشکل می شوند و نوعی از پمپ ها هستند که زمان کم شدن آب و یا هنگامی که آبی برای پمپاژ نباشد به طور اتوماتیک هواگیری خواهند شد به این محصولات خود تنظیم یا اتوماتیک می گویند

همانطور که اشاره شد این مورد یکی از مشکلات فنی پمپ آب محسوب میشود که به محض تشخیص هواگرفتن پمپ باید سریعا جریان برق پمپ را قطع کنید که موتور پمپ تحت فشار قرار نگیرد . و در ادامه باید :

هواگیری پمپ آب

ابتدا پمپ را به کلی از برق بکشید
بعد از اینکه مطمئن شدید مسیر آب باز است پیچ را به آرامی باز کنید
سپس پس از شنیدن صدای هوا در پمپ سرعت باز کردن پیچ را کم کنید
نیازی نیست پیچ به طور کامل باز شود تنها مطمن شوید که کاملا هوای داخل پمپ آزاد میشود
در این بخش از آموزش هواگیری پمپ آب خانگی پیچ هواگیری را کمی ببندید و پمپ را به راه اندازی کنید
در حین کار کردن پمپ هوای باقیمانده به ظور کامل تخلیه خواهد شد
پس از اینکه مطمئن شدید هواگیری پمپ آب کاملا انجام شده است پیچ را محکم کنید ( کاری شبیه به هواگیری موتور خودرو و لوله رادیاتور )

آموزش هواگیری پمپ آب

چرا پمپ آب هوا میگیرد ؟

چند دلیل وجود دارد که پمپ آب در هر کدام از این شرایط که قرار بگیرد به جای اینکه آب دریافت مجبور که دریافت هوا میشود و از آنجایی که نمیتواند آن را پمپاژ کند در عملکرد آن خللی پیش می آید که میتواند به مرور زمان منجر به یکی از مشکلات فنی پمپ شده و آن را از کار بیندازد . مواردی از قبیل :

  • نارسایی آب کافی به پمپ

رایج ترین دلیل هوا گرفتن پمپ آب خانگی نرسیدن اب کافی به مخزن پمپ است . این مورد میتواند دو دلیل داشته باشد:

  1. جرم گیری مجاری ورودی پمپ
  2. کم شدن آب تانکر ، قطعی آب شهری و اختلال در فشار آب

زمانی که آب کافی به پمپ آب نرسد پمپ با توجه به نیروی مکندگی که دارد به اجبار به جای آب هوا را جذب میکند اما نمیتواند آن را پمپاژ کند . از این رو وقتی که کمبود آب جبران میشود هوای موجود در پمپ باقی میماند و نمیتواند پمپاژ شود.

  • خرابی و پارگی واشر یا اورینگ

از دیگر دلایل رایج در هوا گرفتن پمپ آب مشکل در آببندی های واشر و اورینگ میباشد . زمانی که آببندیهای لازم انجام نشده باشد :

مقدار آببندی موجود نمیتواند مقابل قدرت مکندگی پمپ مقاومت کند
در این صورت پمپ دچار نشتی میشود و سیستم مکنده هوای بیرون را جذب میکند
و در نتیجه همان اتفاقی می افتد که در گزینه قبلی ذکر شد

  • شکستگی پوسته پمپ آب خانگی

این علت هوا گرفتن پمپ آب خانگی به راحتی برای تعمیرکار و حتی افراد غیر متخصص قابل تشخیص میباشد . چنانچه مشاهده کردید بدنه پمپ خیس بوده و مقداری آب از زیر پمپ ریخته است یکی از گزینه هایی که باید به آن شک کنید هوا گرفتن پمپ آب میباشد .

چرا پوسته پمپ آب ترک میخورد ؟

میزان خروجی و مسئولیتی که بر عهده پمپ میباشد نیز حائز اهمیت است و میتواند منجر به ترکیدن پوسته شود
محیط نصب پمپ خیلی مهم بوده و استاندارد نبودن محل نصب میتواند منجر به شکستن آن شود
چنانچه اتومات پمپ آب به طور استاندارد کار نکند میتواند فشار بالایی ایجاد کرده و پوسته بشکند
سرمای شدید زمستان که میتواند منجر به ترک خوردن پوسته چدنی پمپ آب شود

شکستن لوله کشی و تاسیسات آب ساختمان

برای پمپ آب اهمیتی ندارد که قرار است چه چیزی را مکش کند . زمانی که در مسیر مخزن و جریان اصلی آب فشاری وجود داشته باشد و از طرفی پمپ آب روشن شود هر آنچه که در لوله جاریست به سمت پمپ خواهد آمد .

 پیشگیری از هوا گرفتن پمپ آب

راه های پیشگیری از هوا گرفتن پمپ آب

قبل از آموزش هواگیری پمپ آب خانگی باید بدانید که چگونه از هوا گرفتن پمپ باید پیشگیری کرد . چند نکته کاملا تجربی به شما عزیزان توضیح میدهیم تا بدانید چگونه با پمپ آب رفتار کنید تا چنانچه نیاز به هواگیری داشت مشکل فنی دیگری همراه آن نباشد و به اصطلاح هزینه تراشی نکند.

از نصاب پمپ آب خانگی که در ابتدا به شما رجوع میکند آموزش هواگیری پمپ آب خانگی را بخواهید
زمانی که آب شهری مشکل قطعی مکرر دارد پمپ آب را برای مدتی خاموش کنید تا هوا نکشد
در فصل زمستان مطمئن باشید که شوفاژ خانه از پوشش پشم شیشه و عایق دما پوشیده شده باشد
در صورت مشاهده گرفتن پمپ آب تلاش بر باز کردن آن با ضربه زدن به پوسته نکنید

عواقب هواگیری نشدن پمپ

پمپ های اب خانگی به منظور رفع افت فشار آب استفاده می شوند پمپ ها از اجزای مختلفی ساخته شده اند که خراب شدن هر یک می تواند باعث اختلال درعملکرد پمپ شود زمانی که پمپ آب دچار اختلال می شود ابتدا با علائمی که از خود نشان می دهند می توان به راحتی مشکل را تشخیص داد یکی از مشکلات شایع در پمپ آب هواگرفتن پمپ است

هوا نگرفتن پمپ آب باعث می شود که پمپ بدون آب مانده یکسره کار کند و در نتیجه دچار سوختگی شود پس باید برای جلوگیری از سوختن پمپ آب هنگامی که پمپ عمل گردش آب را انجام نمی دهد به سرعت با عمل هواگیری مشکل را برطرف کرد درغیر این صورت سوختن الکتروموتور خسارت زیادی به پمپ آب وارد خواهد کرد.

روش هواگیری پمپ آب

روش هواگیری پمپ آب

یکی از مهمترین کارهایی که در نگهداری از پمپ باید یاد بگیرید هواگیری پمپ آب است زیرا این بیشترین موردی است که شما با آن برخورد می کنید برای اینکار ابتدا میزان هواگیری یا ارتفاع انرا با چاه مشخص کنید در مسیر کم بین سطح آب با پمپ شاید مقدار دو لیتر آب کافی باشد

اگر پمپ در دیواره چاه نصب شده است با استفاده از شلنگ هم می توانید مشکل هواگیری را برطرف کنید ولی قبل از انجام کار برق پمپ را قطع کرده و یکی از شیرهای آب ساختمان را باز کنید تا هوا از آن خارج شود که زمان باز کردن شیر آب هوا همراه آب با فشار به بیرون هدایت نشود در قسمت جلو پمپ آب محلی وجود دارد

که از آن برای خروج هوا از داخل لوله استفاده می کنند و با استفاده از یک پیچ مسدود شده است اگر تشخیص شما درمورد هواگرفتن پمپ اب درست بود یکی از پیچ ها را باز نموده و آبرا درون مخزن ریخته و دوباره محکم ببندید.

منبع : پمپ استواراین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits