دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۳ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۹ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۵ اکتبر ۲۰۲۳ میلادی
طریقه خواندن نماز تحیت چگونه است؟
2
زمان مطالعه: 4 دقیقه
نماز تحیت یکی از نماز های مستحبی است که جهت احترام به مساجد خاص پس از وارد شدن به آن خوانده می شود.

نماز تحیت چیست؟

درباره حق مسجد، در کتاب های حدیثی روایاتی آمده است که از آن جمله روایاتی است که در آن به خواندن دو رکعت نماز تحیت مسجد سفارش شده است نماز تَحِیَّت یا نماز تحیت مسجد، نمازی مستحب است که برای احترام به مسجد خوانده می شود. مستحب است هنگام ورود به هر مسجد، قبل از نشستن، دو رکعت نماز تحیت مسجد خوانده شود.نماز تحیت، کیفیت خاصی ندارد و نمازگزار می تواند بعد از سوره حمد، هر سوره ای بخواند؛ حتی می توان به خواندن سوره حمد اکتفا کرد.
همچنین با خواندن سایر نمازهای مستحب یا واجب در مسجد، دیگر نیازی به خواندن نماز تحیت نیست. مثلا اگر یک نماز دورکعتی واجب (مثلاً نماز صبح) را هم بخواند کافی است، یعنی در این صورت این نماز هم نماز صبح و هم نماز تحیت مسجد محسوب می شود. با توجه به روایاتی که درباره حقوق و احترام به مسجد نقل شده، اگر کسی وارد مسجد شود، اما نمازی ـ واجب یا مستحب ـ نخواند، در روز قیامت، آن مسجد از او طلب کار شده و از او پیش خداوند شکایت می کند.

شیوه خواندن نماز تحیت

نماز تحیت، دو رکعت است که خواندن آن کیفیت خاصی ندارد. با خواندن این نماز مکروه بودن عبور از مسجد برداشته می شود؛ از نظر فقیهان شیعه مسجد را محل عبور قراردادن مکروه است. (مجمع الرسائل، ص420؛ العروة الوثقی، ج1، ص431) برای خواند نماز تحیت، دو رکعت نماز مانند نماز صبح به قصد تحیت و احترام مسجد بخوانید. این نماز بدون اذان و اقامه است و می توان آن را به صورت آهسته یا بلند خواند. فلسفه نماز تحیت، احترام به مسجد می باشد.

نماز تحیت

استحباب نماز تحیت

خواندن نماز تحیت به هنگام ورود به هر مسجد و قبل از نشستن در آن مستحب است.البته با خواندن سایر نمازهای مستحب یا واجب در مسجد، نیازی به خواندن نماز تحیت نیست. ( العروة الوثقی، 1422ق، ج1، ص431) شهید ثانی در کتاب منیة المرید درباره آداب حضور استاد در جلسه درس ذکر کرده است که اگر کلاس درس در مسجد برگزار شود، مستحب است استاد نماز تحیت مسجد بخواند سپس به تدریس مشغول شود. ( منیة المرید، 1415ق، ص205)

نماز تحیت مسجد جمکران

مسجد جمکران در نزدیکى شهر مقدّس قم واقع شده است که به امر امام زمان(علیه السلام) بنا گردید و داراى آثار و برکات فراوانى است. میرزا حسین نوری از محدثان شیعه در کتاب نجم الثاقب، برای مسجد جمکران نماز تحیت مخصوص نقل کرده است.این نماز دارای دو رکعت است که در هر رکعت، یک مرتبه سوره حمد، هفت مرتبه سوره توحید، هفت بار ذکر رکوع و در هر سجده هفت بار ذکر سجده خوانده می شود (در رکوع هفت بار بگوید سبحان ربّى الْعظیم و بحمده و در سجده هفت بار بگوید سبحان ربّى الأعلى و بحمده).

نماز تحیت

نماز تحیت اهل سنت

حفظ احترام مساجد در هر شرایطی واجب است. مسجد مکانی برای نمازگزاردن مسلمانان می باشد بنابراین تفاوتی در مذهب و شکل نماز خواندن مذاهب مختلف وجود ندارد. پس بهتر است در تمام مساجد، پس از ورود نماز تحیت خوانده شود.

جایگزین نماز تحیت مسجدالحرام چیست؟

به فتوای بیشتر مراجع تقلید، مسجد الحرام نماز تحیت ندارد؛ بلکه تحیت آن، طواف است. به گفته شهید ثانی در کتاب الروضة البهیة، همان طور که تحیت و احترام مساجد با نماز است، تحیت مسجد الحرام با طواف است.

مراد از نماز تحیت چیست؟

و مقصود از نماز تحیت آن است که حرمت مسجد به واسطه نشستن بدون نماز هتک نشود. بنابراین کسی که به قصد به جا آوردن نماز واجب یا نماز مستحب در مسجد حاضر می شود، همین قدر که بعد از ورود به مسجد و قبل از آن که بر زمین بنشیند، نمازی را شروع کند، در واقع نماز تحیت مسجد را نیز به جای آورده است، اگرچه قرار دادن نماز مستقلی به عنوان نماز تحیت مسجد، افضل است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits