دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۰۶ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۱۲ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
نماز مجرب برای طلب حاجت : نماز امام رضا (ع)
2
زمان مطالعه: 10 دقیقه
اگر حاجتی از خدا دارید و نمی دانید برای رسیدن به آن حاجت چه بکنید یکی از راه ها خواندن نماز حاجت است. نماز حاجت امام رضا (ع) یکی از این نمازهاست که در ادامه به صورت های مختلف ذکر شده است.

نحوه خواندن نماز امام رضا(ع) برای طلب حاجت

بسیاری از ما مسلمانان در زمانی که به تنگنا‌های زندگی دنیوی می‌رسیم و در خیال خود می‌پنداریم که حتی خداوند هم خدایی ناکرده ما را فراموش کرده است و هر چه صدایش می‌کنیم پاسخی نمی‌شنویم رو به سمت توسل به ائمه می‌آوریم.

ائمه و امامان، فرشتگانی زمینی هستند که شاید راه ارتباطی ما بندگان را با پروردگارمان هموارتر می‌کنند و خداوند متعال به واسطه آبروی آن‌ها نیم نگاهی به ما کرده و درب‌های رحمتش را به روی ما و خانواده و عزیزانمان می‌گشاید.

یکی از امامانی که همه ما ایرانی‌ها به شوق دیدن حرمش غوغایی در دل داریم و دل در گرو کرم ایشان داریم و اتفاقا بسیار رئوف و مهربان هستند و به امام رئوف شهره‌اند و ما ایرانیان افتخار نوکری و پذیرایی از مزار پر برکت ایشان را در ایران داریم و به ایشان توسل می‌کنیم امام رضا (ع) هستند.
در همین راستا قصد داریم تا مطالبی پیرامون نحوه توسل و حاجت خواستن از امام رضا (ع) را در اختیار شما بگذارد، پس اگر در ذهنتان اینگونه می‌اندیشید که همه در‌ها بسته شده است، از در خانه این امام بزرگوار کنار نروید.

نحوه خواندن نماز امام رضا (ع) برای طلب حاجت

آموزش خواندن نماز حاجت امام رضا (ع)

امام رضا (ع) فرمودند: هرگاه دچار امر دشواری شدی دو رکعت نماز بخوان؛ در رکعت اول بعد از حمد آیه الکرسی، در رکعت دوم بعد از حمد سوره قدر، بعد از نماز قرآن را بر روی سر بگیر و بگو:

«أَللَّهُمَّ بِحَقِّ مَنْ أَرْسَلْتَهُ إِلى خَلْقِکَ، وَ بِحَقِّ کُلِّ ایَةٍ فیهِ، وَ بِحَقِّ کُلِّ مَنْ‏ مَدَحْتَهُ فیهِ عَلَیْکَ، وَ بِحَقِّکَ عَلَیْهِ، وَ لا نَعْرِفُ أَحَداً أَعْرَفَ بِحَقِّکَ مِنْکَ»

سپس 10 مرتبه هر یک از ذکرهای زیر را بگو:

«یا سَیِّدی یا اَللَّهُ»
«بِحَقِّ مُحَمَّدٍ»
«بِحَقِّ عَلِیٍّ»
«بِحَقِّ فاطِمَةَ»
«بِحَقِّ الْحَسَنِ»
«بِحَقِّ الْحُسَیْنِ»
«بِحَقِّ عَلِیِّ بْنِ الْحُسَیْنِ»
«بِحَقِّ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ»
«بِحَقِّ جَعْفَرِ بْنِ مُحَمَّدٍ»
«بِحَقِّ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ»
«بِحَقِّ عَلِیّ ‏بْنِ مُوسى»
«بِحَقِّ مُحَمَّدِ بْنِ عَلِیٍّ»
«بِحَقِّ عَلِیِّ بْنِ مُحَمَّدٍ»
«بِحَقِّ حَسَنِ بْنِ عَلِیٍّ»
«بِحَقِّ الْحُجَّةِ»

اگر چنین کنی پیش از آن که از جایت برخیزی خداوند حاجتت را برآورده می کند.

نحوه خواندن نماز امام رضا(ع) برای طلب حاجت

نماز حاجت امام رضا (ع) به شکل های دیگر

امام رضا (ع) در جای دیگری برای کسی که دچار غم و اندوه شده یا حاجتی از درگاه خدا می خواهد این نماز را توصیه کرده اند: دو رکعت نماز بخوان و در هر رکعت بعد از حمد 13 مرتبه سوره قدر را بخوان. وقتی که نماز تمام شد به سجده برو و بگو:

«أَللَّهُمَّ یا فارِجَ الْهَمِّ، وَ یا کاشِفَ الْغَمِّ، وَ مُجیبَ دَعْوَةِ الْمُضْطَرّینَ، یا رَحْمنَ الدُّنْیا وَ رَحیمَ الْاخِرَةِ، صَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ الِ مُحَمَّدٍ، وَ ارْحَمْنی‏ رَحْمَةً تُطْفِئُ بِها عَنّی غَضَبَکَ وَ سَخَطَکَ، وَ تُغْنینی بِها عَنْ رَحْمَةِ مَنْ‏ سِواکَ.»

سمت طرف راست صورتت را بر زمین بگذار و بگو:

«یا مُذِلَّ کُلِّ جَبَّارٍ عَنیدٍ، وَ مُعِزَّ کُلِّ ذَلیلٍ، وَ حَقُّکَ قَدْ بَلَغَ الْمَجْهُودُ مِنّی‏ فی أَمْرٍ کَذا، فَفَرِّجْ عَنّی.»
حال طرف چپ صورتت را بر زمین بگذار و دعای بالا را بخوان.

بعد از آن به حالت سجده برگرد و باز دعای بالا را بخوان. خداوند غم و غصه ات را برطرف می کند و حاجتت را برآورده می سازد. در برخی از کتاب ها نماز حاجت امام رضا (ع) به این شکل آمده است:

این نماز شامل سه نماز دو رکعتی است که در هر رکعت بعد از حمد 10 مرتبه سوره انسان خوانده می شود. بعد از پایان نماز این دعا را می خوانید:

«یا صاحِبى فى شِدَّتى وَ یا وَلِیّى فى نِعْمَتى
وَ یا اِلهى وَ اِلهَ اِبْراهیمَ وَ اِسْماعیلَ وَ اِسْحاقَ وَ یَعْقُوبَ
یا رَبَّ کهیعص وَ یس وَ الْقُرْآنِ الْحَکیمِ
اَسْئَلُکَ یا اَحْسَنَ مَنْ سُئِلَ وَ یا خَیْرَ مَنْ دُعِىَ وَ یا اَجْوَدَ مَنْ اَعْطى وَ یا خَیْرَ مُرْتَجى
اَسْئَلُکَ اَنْ تُصَلِّىَ عَلى مُحَمَّد و آلِ مُحَمَّد»

نماز حاجت امام رضا (ع) به نقل از مقاتل

مقاتل بن مقاتل از امام رضا (ع) دعایی را برای برآورده شدن حاجات خواست. امام رضا (ع) فرمود: وقتی که حاجت مهمی از خدا داشتی غسل کن و پاکیزه ترین لباسهایت را بپوش و خود را خوشبو کن و سپس به زیر آسمان برو و دو رکعت نماز بخوان.

حتماً بخوانید:
حرز امام رضا (ع) چیست و در چه صورتی اثرگذار می شود؟

حرز امام رضا (ع) چیست و در چه صورتی اثرگذار می شود؟

حرز امام رضا، دعایی برای دفع خطرهای مادی و شر شیطان است. این دعا مطابق با روایتی از غلام مامون عباسی نقل شده و سند آن در کتاب مهج‌الدعوات موجود است.

در هر رکعت بعد از حمد 15 مرتبه سوره توحید را بخوان. در هر رکعت قبل از رکوع، در رکوع و بعد از رکوع و همچنین در سجده اول، پس از سجده اول، در سجده دوم و پس از آن 15 مرتبه سوره توحید را بخوان (مجموعا 210 مرتبه در دو رکعت). وقتی که نمازت تمام شد به سجده برو و بگو:

«أَللَّهُمَّ إِنَّ کُلَّ مَعْبُودٍ مِنْ لَدُنْ عَرْشِکَ إِلى قَرارِ أَرْضِکَ فَهُوَ باطِلٌ سِواکَ، فَإِنَّکَ أَنْتَ اللَّهُ الْحَقُّ الْمُبینُ، إِقْضِ لی حاجَةً کَذا وَکَذا، اَلسَّاعَةَ السَّاعَةَ.»

و هر چیزی را که از خدا می خواهی با اصرار و التماس بیان کن و وقتی که حاجتت برآورده شد نماز شکر بخوان (نماز شکر دو رکعت است؛ در رکعت اول بعد از حمد سوره توحید و در رکعت دوم بعد از حمد سوره کافرون خوانده می شود. در رکوع رکعت اول ذکر «اَلْحَمْدُ للَّهِِ شُکْراً، شُکْراً للَّهِِ وَحَمْداً»

و در سجده رکعت اول ذکر «شُکْراً للَّهِِ وَحَمْداً» و در رکوع و سجده رکعت دوم ذکر «اَلْحَمْدُ للَّهِِ الَّذی قَضى حاجَتی، وَ أَعْطانی سُؤْلی وَ مَسْأَلَتی» گفته می شود).

نحوه خواندن نماز امام رضا(ع) برای طلب حاجت

نماز حاجت امام رضا (ع) در روز جمعه

از امام رضا (ع) روایت است که اگر کسی حاجتی دارد که سینه اش را تنگ کرده باید در روز چهارشنبه تا جمعه را روزه بگیرد و در روز جمعه سر خود را با گل خطمی بشوید، پاکیزه ترین لباس هایش را بپوشد، بدنش را با بهترین عطر خوشبو کند، از مال خود اندکی صدقه بدهد و سپس به زیر آسمان برود و دو رکعت نماز بخواند؛
در هر رکعت بعد از حمد 15 مرتبه سوره توحید را بخواند. در هر رکعت قبل از رکوع، در رکوع و بعد از رکوع و همچنین در سجده اول، پس از سجده اول، در سجده دوم و پس از آن 15 مرتبه سوره توحید را بخواند. وقتی که سلام نماز را داد نیز 15 مرتبه سوره توحید را بخواند.

سپس به سجده برود و 15 مرتبه سوره توحید را بخواند بعد طرف راست صورت را بر زمین بگذارد و 15 مرتبه سوره توحید را بخواند و در نهایت طرف چپ صورت را بگذارد و 15 مرتبه سوره توحید را بخواند.
حال مجددا به سجده برود و در حال گریه این دعا را بگوید:

«یا جَوادُ یا ماجِدُ، یا واحِدُ یا أَحَدُ یا صَمَدُ، یا مَنْ لَمْ یَلِدْ وَ لَمْ یُولَدْ وَ لَمْ‏ یَکُنْ لَهُ کُفُواً أَحَدٌ، یا مَنْ هُوَ هکذا وَ لا هکَذا غَیْرُهُ، أَشْهَدُ أَنَّ کُلَّ مَعْبُودٍ مِنْ لَدُنْ عَرْشِکَ إِلى قَرارِ أَرْضِکَ باطِلٌ إِلّا وَجْهَکَ جَلَّ جَلالُکَ، یا مُعِزَّ کُلِّ ذَلیلٍ، وَ یا مُذِلَّ کُلِّ عَزیزٍ، تَعْلَمُ کُرْبَتی، فَصَلِّ عَلى مُحَمَّدٍ وَ الِهِ، وَ فَرِّجْ عَنّی.»

بعد از آن طرف راست صورت را بر زمین بگذارد و 3 مرتبه دعای بالا را بخواند و بعد طرف چپ صورت را بر زمین بگذارد و 3 مرتبه دعای بالا را بخواند. امام رضا در نهایت فرمودند: «وقتی که بنده ای چنین کند خداوند حاجت او را برآورده می سازد و باید در مورد حاجتش به خدا، به محمد و آل محمد متوسل شود و آن را یکی بعد از دیگری نام ببرد.»

نماز حاجت امام رضا (ع) برای ازدواج

امام رضا (ع) فرمود: هرگاه خواستی ازدواج کنی از خدا طلب خیر کن و سپس دو رکعت نماز بخوان و دست هایت را بالا ببر و بگو:

«أَللَّهُمَّ إِنّی اُریدُ التَّزْویجَ فَسَهِّلْ لی مِنَ النِّسآءِ أَحْسَنَهُنَّ خَلْقاً وَ خُلْقاً، وَ أَعَفَّهُنَّ فَرْجاً، وَ أَحْفَظَهُنَّ نَفْساً فِیَّ وَ فی مالی، وَ أَکْمَلَهُنَّ جَمالاً، وَ أَکْثَرَهُنَّ أَوْلاداً.»این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits