دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۳ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۲ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
نزدیک گردی دقیقا چیست ؟
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
به نظر شما افراد پر مشغله که وقت تفریح و گردش ندارند، چه کار کنند؟ احتمالاً اصطلاح نزدیک گردی برای شما تازگی داشته باشد. پیشنهاد ما به افراد پر مشغله این راهکار جذاب است.

نزدیک گردی چیست؟ چگونه در شهر خود توریست باشیم؟

نزدیک گردی اصطلاحی است که برای اولین بار در اوایل سال ۲۰۰۰ میلادی وارد فرهنگ لغت شد. این واژه که صورت انگلیسی آن Staycation است از دو واژۀ Stay و vacation ایجاد شده است. از ظاهر این دو کلمه معنای لغوی واژه به خوبی دریافت خواهد شد، کلمۀ اول فعل ماندن و کلمۀ دوم به معنی تعطیلات است.
بنابراین درمی‌یابیم که این واژۀ جدید به نوع تازه‌ای از تعطیلات اشاره دارد که این بار برخلاف رسوم گذشته قرار است به صورت متفاوت و خلاقانه‌ای صورت بگیرد.

نزدیک گردی ایدۀ خلاقانه‌ای است برای شرایط خاصی که امکان گشت و گذار در دل طبیعت یا در قلب شهرهای مختلف وجود نداشته باشد. می‌دانیم که روح و عواطف انسانی و حتی جسم ما به تفریح و گردش نیاز دارد؛ پس صرفاً باقی ماندن در خانه بدون توجه به احساسات و عواطف یا بدون داشتن برنامۀ تفریح به هیچ عنوان کار درستی نخواهد بود چون دقیقاً در همان زمانی که در حال مراقبت از جسم خودمان هستیم باید مراقب روح‌مان نیز باشیم.

Staycation راه‌کار تازه‌ای است که مزیت‌های به خصوص خودش را دارد در این شیوۀ تازه از تفریح می‌آموزیم که در کنار توجه به مسائل مختلفی که باعث می‌شود از ورود به جریان گشت و گذار و خروج از منزل و خروج از شهر باز بمانیم چطور همواره شاد باشیم و سعی کنیم اتفاقات تازه‌ای را برای روزهای تعطیل رقم بزنیم.
چون روزهای تعطیل وظیفه‌ای سنگین برعهده دارند و آن، این است که انرژی مضاعفی به ما ببخشند که باعث شود روزهای کاری بهتر بتوانیم به وظایف مهم شغلی، تحصیلی و خانوادگی که بر دوش داریم رسیدگی کنیم.

نزدیک گردی

نزدیک گردی چه فوایدی دارد؟

همان طور که اشاره شد حالا بیش از یک دهه است که اصطلاح Staycation باب شده است و در کشورهای مختلف جهان مورد استفاده و تجربۀ شهروندان قرار می‌گیرد. به این ترتیب حتی قبل از شیوع بیماری کرونا دلایلی برای ترجیح در خانه مانی وجود داشته است. شاید بتوان گفت یکی از این دلایل هزینۀ بسیار بالای سفر است.
یا شاید هم محدودیت‌های کاری که سبب می‌شوند تمام افراد نتوانند چند روزی را مرخصی بگیرند تا راهی سفر شوند. عامل دیگر آلودگی هوا است.

مخصوصاً در سفرهایی که با خودروی شخصی صورت می‌گیرد تردد خودروها در تعداد بالا باعث بروز آلودگی‌های جبران‌ناپذیر در هوای منطقه می‌شود. علاوه بر آن برای این دسته از گردشگران خطرات بسیار زیادی از قبیل تصادفات مکرر و دلخراش جاده‌ای نیز تهدیدکننده خواهد بود. بنابراین گاهی وقت‌ها بهترین کار باقی ماندن در خانه یا درخانه مانی است.

این طوری سوخت کمتری مصرف می‌شود پس هوا کمتر در معرض آلودگی قرار می‌گیرد، ماشین‌های کمتری در جاده‌ها با سرعت بالا در تردد هستند، پس تصادفات کمتری رخ می‌دهد؛ پول کمتری صرف می‌شود پس مشکلات مالی تشدید نمی‌شوند، روزهای تعطیل را در خانه با آرامش استراحت می‌کنید پس نیازی به مرخصی بیشتر نخواهید داشت و بازدۀ کاری شما بیشتر خواهد شد.

در نزدیک گردی چه فعالیت‌هایی صورت می‌گیرد؟

Staycation به هیچ عنوان به معنای در خانه مانی محض و بدون تنوع و هیجان نخواهد بود، اصلاً هنر اصلی در این ماجرای تازه و خلاقانه همین است که افراد بتوانند بر محدودیت‌های خارجی غلبه کنند و روزهایی سرشار از شادی و نشاط را برای خودشان بسازند. در این زمینه کارهای بسیار متنوعی پیشنهاد می‌شود که در ادامه به هر کدام اشاره خواهد شد؛ البته ممکن است شما هم راهکارهای تازه‌ای داشته باشید و بتوانید مواردی را به این فهرست اضافه کنید.

فواید نزدیک گردی

همرا با کتاب سفر کنید

یکی از جذاب‌ترین پیشنهادها برای نزدیک گردی می‌تواند سفرکردن با کمک کتاب باشد. کتاب‌های داستان یا سفرنامه‌ها قدرت این را دارند که ذهن شما را از کنج خلوت به اوج سیاحت رهسپار کنند، مخصوصاً اگر کتاب‌هایی مهیج و پر جنب و جوش و پرحادثه انتخاب کنید.
از بین کتاب‌های کلاسیک ایرانی سمک عیار را بخوانید و از ماجراهای گوناگونش لذت ببرید یا هزارویک شب بخوانید و درگیر ماجراهای پرنشیب و فرازش بشوید؛ البته اگر به ماجراجویی در زمان هم علاقه دارید پیشنهاد ما را جدی بگیرید و تاریخ بیهقی را بخوانید این طوری به قرن ۴ هجری قمری سفر خواهید کرد و شهرهای مختلف خراسان را در ذهن خواهید دید.

کمپینگ خانه‌ای را تجربه کنید

اگر حیاط داشته باشید یا حتی پشت‌بام، یا فضایی که بتوانید در آن حال و هوای کمپینگ را ایجاد کنید، می‌توانید زیرانداز پهن کنید، حتی اگر امکانش بود اجاقی هیزمی علم کنید و تمام ابزار و ادوات کمپینگ در بیرون شهر را فراهم کنید و ساعاتی را زیر نور خورشید شاید هم زیر نور مهتاب سپری کنید.

گردشگر شهر خودتان باشید

نزدیک گردی می‌تواند در شهر خودتان صورت بگیرد اگر در شهر خودتان به سیر و سیاحت بپردازید. تمام شهرهای ایران زمین زیبا و تماشایی هستند و کلی جاذبه برای گردشگری دارند فقط کافی است جاذبه‌ها و امکانات شهر خودتان را بشناسید و به بخش‌های مختلف آن بروید. این طوری از دردسرهای سفر به شهر دیگر به دور، اما گردشگر شهر خودتان بوده‌اید.

نزدیک گردی چیست؟

فیلم‌های نوستالژی ببینید

یکی از نیازهای مهم تمام ما آدم‌ها، حضور در جمع است. ما نیاز داریم که صدای یکدیگر را بشنویم، رفتارهای مختلف همدیگر را ببینیم، حتی نیاز داریم در قهرها و آشتی‌های اجتماعی شریک باشیم. برای ما انسان‌ها که موجوداتی اجتماعی هستیم شاید هیچ چیز بدتر از تنهایی و دوری از جمع نباشد. بنابراین فیلم‌های دوست‌داشتنی که حال و انرژی خوبی به شما منتقل می‌کنند را در این روزها ببینید و با آدم‌های داستانش ارتباط برقرار کنید. همدلی، همراهی و هم‌حسی با شخصیت‌های آن فیلم می‌تواند احساس بودن در جمع را به شما منتقل کند.

مستندهایی از طبیعت تماشا کنید

یکی دیگر از نیازهایی که لازم است در نزدیک گردی مورد توجه قرار بگیرد، نیاز و علاقۀ ما انسان‌ها به طبیعت است. باید خوشحال باشید چون از طریق فیلم‌های مستند طبیعت می‌توانید در تجربه‌ای ناب سهیم باشید. مخصوصاً اینکه بدون تهدید هیچ خطری این فرصت را دارید که به خطرناک‌ترین نقاط طبیعت از جمله قطب یا مخوف‌ترین جنگل‌ها سفر کنید و عجیب‌ترین موجودات زنده را از نزدیک ببینید.

غذاهای متفاوت بپزید

رستوران خودتان را تأسیس کنید و سرآشپز خلاق خودتان باشید. برای تجربۀ این ماجرای هیجان‌انگیز فقط و فقط کافی است به مقدار بسیار زیاد انرژی مثبت داشته باشید به همراه حال و هوای خوش و خلاقیت به میزان لازم. بقیۀ کار به طور تمام و کمال به خواست و سلیقۀ شما نیاز دارد که چه غذایی را با چه شیوه‌ای و با چه مواد غذایی بپزید.
نکتۀ مهم در این نوع تازه از آشپزی اسن است که تمام افراد خانواده باید پیش‌بند ببندند و در انجام مراحل مختلف پخت و پز همراهی داشته باشند. از ابتدای خرید تا انتهای صرف غذا.

کارهایی که می شود در نزدیک گردی انجام داد

همراه با موسیقی ورزش کنید

نزدیک گردی باید همراه با فعالیت بدنی باشد. فراموش نکنید بلندشدن و حرکت داشتن باعث می‌شود آدرنالین ترشح شود و آدرنالین رمز سرحالی و حس و خال خوب است. پس موسیقی اصیل و ارزشمند گوش کنید و همراهش به فعالیت بدنی نیز بپردازید.

در مورد نزدیک گردی

در ساعات خلوت بروید پیاده‌روی

برخی از ساعات روز خلوت‌تر از ساعات دیگر هستند. این ساعات خلوت را در شهر و محلۀ خودتان شناسایی کنید و با استفاده از پوشش مناسب ماسک و همراه داشتن مواد ضدعفونی به پیاده‌روی بروید.

منبع : اقامت 24این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits