مجله دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۳ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۱۰ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۰۲ آوریل ۲۰۲۳ میلادی
نداشتن فرزند چقدر می تواند زندگی را تحت تاثیر قرار دهد؟
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
مزایا و معایب نداشتن فرزند بسیار زیاد می باشد و در این مطلب همه آن را جمع می کنیم تا بتوانید به راحتی در این مورد تصمیم بگیرید. در واقع داشتن و نداشتن یک مسئله بسیار پیچیده می باشد و بهتر است در این مورد بیشتر فکر کنید.

داشتن و نداشتن فرزند یکی از معضلاتی می باشد که برای بسیاری از خانواده ها وجود دارد. در ادامه تمامی آن چه که باید در رابطه با مزایا و معایب نداشتن فرزند داشته باشید را برایتان بیان می کنیم تا بتوانید به راحتی از پس این موضوع بر بیایید و تصمیم درستی در مورد آینده تان بگیرید.

نداشتن فرزند و مزیت ها و معایب آن

فرزند داشتن یکی از بهترین ثمره های زندگی می باشد از این جهت بهتر است در مورد داشتن و نداشتن آن به خوبی فکر کنید. معمولا کودکان برای رشد خوب نیاز به یک زندگی با حداقل امکانات لازم و آرامش نسبی می باشند از این جهت نیاز است تا قبل از این که این شرایط را مهیا نکرده اید اقدام به فرزند آوری نکنید.

مزیت های عدم فرزند آوری

بسیاری از زوج ها تصمیمی می گیرند که فرزندی نداشته باشند تا بتوانند با آسایش بیش تری زندگی کنند. در واقع این افراد برای اسکان معمولا بهترین مکان ها را پیدا می کنند و سریع تر می توانند این کار را انجام دهند زیرا صاحبخانه ها به افرادی که فرزند دارند دیر تر جا می دهند و راضی به این کار نیستند. در ادامه یک سری از مزیت های دیگر این کار را برای شما بررسی می کنیم.

نداشتن فرزند

تفریح بیش تر

خانواده هایی که فرزند ندارند می توانند زمان زیادی را برای یکدیگر در نظر بگیرند و به تفریح بیش تر و استراحت بیش تر بپردازند. بچه داری می تواند شب بیداری های بسیار زیادی را با خود به همراه داشته باشد از این جهت افرادی که بچه ندارند زمان بیش تری را برای استراحت صرف می کنند و از نظر بدنی سالم تر می باشند.

کاهش فشار اقتصادی

همانطور که گفته شد برای این که بتوانید از بچه مراقبت کنید باید حداقل امکانات رفاهی را برای زندگی اش مهیا کنید و این کار برای افرادی که درآمد آن ها کم است کمی مشکل می باشد و ممکن است فشار های شدید اقتصادی بر آن ها وارد شود. بنابراین نبود فرزند برای این خانواده ها راحت تر می باشد و فشار اقتصادی از آن ها دور می شود.

نگرانی کم تر

نگرانی می تواند استرس و اضطراب را در فرد تشدید نماید از این جهت نداشتن فرزند می تواند منجر به کاهش نگرانی ها شود زیرا فرد نگران کارها و اعمال او نمی باشد و تنها دغدغه اش زندگی مشترکشان می باشد. در واقع فرزندان از زمانی که به دنیا می آیند تا زمانی که ازدواج می کنند نگرانی های بسیاری را بر دوش والدین می گذارند و آن ها باید برنامه ریزی های بسیار دقیقی در مورد نحوه زندگی و تحصیل فرزند خود داشته باشند. اگر می خواهید نگرانی های کم تری داشته باشید بهتر است بچه نداشته باشید.

مزیت نداشتن فرزند

آزادی بیش تر

افرادی که شاغل می باشند می توانند از این فرصت استفاده کنند و بچه ای را به دنیا نیاورند زیرا آن ها وقت بسیار کمی دارند و نمی توانند به فرزندان خود به خوبی رسیدگی کنند.
بسیاری از خانواده هایی که هر دو نفر شاغل می باشند باید برای نگهداری از فرزند خود پرستار بگیرند و خود این مورد می تواند یک سری مشکلاتی را با خود به همراه داشته باشد و تربیت کودک به درستی صورت نگیرد. یکی دیگر از مزیت های نداشتن فرزند این است که آزادی بیش تری برای شما به همراه دارد و شما می توانید به راحتی سفر کنید و نگران چیزی نباشید.

نبود مشکلات بارداری

مشکلات بارداری هم برای مادران می باشد و هم برای پدران از این جهت اگر نمی خواهید این مشکلات را داشته باشید می توانید به نداشتن فرزند فکر کنید. یکی از بدترین مشکلات دوران بارداری تغییرات بدنی می باشد که برای خانم ها رخ می دهد ولی خانم هایی که بارداری را تجربه نمی کنند چنین مشکلاتی ندارند و از اعتماد به نفس بالا تری برخوردار می باشند.

معایب نبود فرزند در زندگی

حال که با مزیت های این کار آشنا شدید به شما پیشنهاد می کنیم ادامه مطلب را از دست ندهید تا بتوانید از معایب این مشکل نیز بهره مند شوید. در واقع نداشتن فرزند در زندگی می تواند منجر به ایجاد یک سری کمبود ها شود که در ادامه به صورت مفصل تری در این مورد بحث می کنیم.

معایب نداشتن فرزند

بی انگیزه شدن

یکی از ساده ترین مشکلاتی که ممکن است برای زوج های بدون فرزند ایجاد شود بی انگیزه بودن می باشد. در خانواده های دارای فرزند پدر خانواده تلاش بسیار زیادی می کند تا خانواده معیشت کامل داشته باشد و در خانواده های بدون فرزند دیگر این تلاش دیده نمی شود و بعد از مدتی زندگی برای هر دو نفر یک نواخت می شود.
از سمت دیگر بسیاری از خانواده ها بدون فرزند دیگر شور و شوق ندارند و باید بدانید که صدای کودک در خانه می تواند از بسیاری از مشکلات زندگی بکاهد و والدین را وادار نماید تا با یک دیگر مهربان تر باشند و سعی کنند مشکلات خود را سریع تر رفع نمایند.

عدم تجربه احساس والدینی

به صورت غریزی هر فردی دوست دارد طعم مادر و پدر شدن را بچشد در غیر این صورت ممکن است یک خلاء را در زندگی خود احساس نماید. این خلاء می تواند با پدر و مادر شدن رفع گردد. بنابراین والدینی که تمایل به بچه دار شدن ندارند این احساس ها را درک نمی کنند و از این موهبت الهی بی نصیب می مانند.

کاهش احساس ارزشمندی فردی

معمولا پدری که سعی می کند نیاز های خانواده خود را رفع نماید احساس بسیار خوبی پیدا می کند و ارزشمندی را در خود می بیند ولی در خانواده ای که این مورد وجود ندارد و فرزندی ندارند این احساسات به مرور از بین می رود و در نهایت افراد بدون فرزند احساس بی ارزش بودن می کنند.

مزایا و معایب نداشتن فرزند

کاهش امید

فرزندان یکی از بهترین نعمت های خداوند می باشند و می توانند امیدی برای والدین باشند از این رو زمانی که خانواده ای تصمیم می گیرد که فرزندی نداشته باشد باید با این موضوع کنار بیاید که در آینده ای نه چندان دور دیگر امیدی برای زندگی کردن نخواهد داشت. این کاهش امید به زندگی در والدین بدون فرزند بیش تر می باشد زیرا انگیزه ای بهنام فرزند در زندگی آن ها نمی باشد و دیگر تلاشی برای بهتر شدن این زندگی نخواهند داشت.

حتماً بخوانید:
حضانت فرزند در صورت اعتیاد والدین چگونه است ؟

حضانت فرزند در صورت اعتیاد والدین چگونه است ؟

یکی از مهمترین موضوعاتی که در روابط والدین و فرزندان در قانون مطرح شده است، حضانت فرزندان می باشد. قانون مدنی حضانت فرزندان در بازده زمانی مشخصی بر…

نبود ادامه نسل

در خانواده هایی که تصمیم به نداشتن فرزند گرفته می شود دیگر فردی نیست که ادامه دهنده نسل ها باشد از این رو مشکلات بسیاری ایجاد خواهد شد و علاوه بر زوج ها معمولا خانواده ها نیز از این موضوع ناراحت می شوند.
معمولا بارداری برای یک سری از زنان بسیار مفید باشد از این رو اگر این دوران را پشت سر نگذارید امکان این که به بیماری های خود ایمنی مانند ام اس مبتلا شوید بسیار زیاد می باشد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است