دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۷ تیر ۱۴۰۱ برابر با ۲۸ ذو القعدة ۱۴۴۳ قمری و ۲۸ ژوئن ۲۰۲۲ میلادی
آموزش شستن انواع ماسک سه لایه، پارچه ای و ماسک N۹۵
0
زمان مطالعه: 9 دقیقه
نحوه شستن ماسک و استفاده مجدد از آن برای جلوگیری از ورود عامل بیماری‌زا مهم است و در ذیل چند توصیه برای شست و شوی ماسک‌ها ارائه‌شده است.

نحوه شستن انواع ماسک صورت

برای تمیز کردن ماسک باید آن را از روی صورت برداشته و سپس آن را شست و شوی دهید. ایستادن در زیر دوش حمام با ماسک صورت راهی برای تمیز کردن آن نیست.

قبل از اینکه ماسک خود را بردارید، دستان خود را به‌طور کامل و حداقل ۲۰ ثانیه بشویید. اگر به صابون و آب برای شستن دست‌های خود دسترسی ندارید، از یک ضدعفونی‌کننده دست حاوی الکل استفاده کنید که حداقل ۶۰ درصد الکل داشته باشد

پس از تمیز کردن دستان خود، ماسک را با کمک قسمت‌هایی که در پشت سر و یا گوش شما قرار دارند، از صورت جدا کنید، بخشی بیرونی ماسک را بر روی صورت خود قرار ندهید.

به یاد داشته باشید، قرار است در طول این بیماری، از صورت خود به‌طورکلی محافظت کنید. لمس صورت شما میکروب‌ها را به دهان، بینی و چشم شما وارد می‌کند.

شستن ماسک جراحی سه لایه

ماسک جراحی به ماسک‌های سه لایه‌ای دارای پارچه ملت بلون گفته می‌شود که به صورت فیلتری در برابر میکروب‌ها و ذرات عمل می‌کند. این ماسک‌ها یکبار مصرف بوده و حداکثر برای یک شیفت کاری ۸ ساعته قابل مصرف هستند.

ماسک سه لایه جراحی در صورت تماس با الکل یا مواد ضد عفونی کننده آسیب می‌بیند و خاصیت خود را از دست می‌دهد. همچنین پارچه این ماسک در برابر شوینده‌های شیمیایی تخریب می‌شود، بنابراین ماسک‌های جراحی یکبار مصرف هستند، قابلیت شستشو ندارند و در صورت کثیف شدن و آسیب دیدن باید دور انداخته شوند.

بهترین پیشنهاد برای استفاده مجدد از ماسک جراحی سه لایه اگر تنها زمان کوتاهی از آن استفاده کرده‌اید، ماسک پاره نشده و بافت آن آسیب ندیده است، این است که ماسک را با دستان تمیز و از طریق بند از صورت بردارید و آن را داخل زیپ کیپ یا کیسه تمیزی به مدت چند روز قرار دهید و دفعه بعد مجددا از آن استفاده کنید.

نحوه شستن ماسک جراحی سه لایه

نحوه شستن ماسک صورت پارچه ای

ماسک‌های پارچه‌ای اگر چه به اندازه ماسک جراحی قدرت فیلترینگ میکروب‌ها را ندارند، ولی نتایج نشان داده است استفاده از هر نوع ماسک نسبت به کسی که هیچ ماسکی نزده است تا حد زیادی می‌تواند جلوی انتشار ویروس کرونا را بگیرد.

به یاد داشته باشید در استفاده از ماسک‌های پارچه‌ای، حتما از ماسک چند لایه استفاده کنید. این ماسک‌ها قابل شستشو هستند و لازم است بعد از هر بار پوشیدن، ماسک خود با مواد شوینده و آب گرم شسته و تمیز کنید. این باعث می‌شود خطر انتشار کرونا ویروس یا میکروب‌های دیگر کاهش یابد.

 1. روش اول: ابتدا دستان خود را به طور کامل و به مدت حداقل ۲۰ تا ۳۰ ثانیه با مایع دستشویی و آب گرم بشویید یا از ماده ضد عفونی کننده دست حاوی الکل استفاده کنید. ماسک‌های ساخته شده از پارچه مانند پارچه‌های پنبه‌ای و پارچه بهداشتی را می‌توانید با مواد شوینده و آب گرم بشویید.
  برای شستشو با دست ماسک را به مدت ۳۰ دقیقه در آب گرم و صابون خیس کنید سپس بشویید و در هوای آزاد خشک کنید و سپس آن را به مدت ۵ دقیقه با اتو در دمای ۷۰ درجه سانتیگراد، خشک کنید. توجه داشته باشید ماسک قبل از استفاده مجدد بایستی کاملا خشک شده باشد، زیرا ماسک نمدار تنفس را مشکل می‌کند.
 2. روش دوم: از دیگر روش‌های شستن ماسک صورت پارچه‌ای، جوشاندن ماسک در آب جوش به مدت ۵ دقیقه است.
 3. روش سوم: قرار دادن ماسک به مدت پنج دقیقه در محلول سفید کننده با نسبت ۱ به ۲۵ (یک قاشق چایخوری سفید کننده را با ۴ فنجان آب ترکیب کنید) نیز برای ضدعفونی کردن ماسک‌های خانگی استفاده می‌شود.
 4. روش چهارم: شما می‌توانید ماسک‌های پارچه‌ای را با ماشین لباسشویی نیز بشویید و بعد از شستشو همانند شستشو با دست، آن را اتو کنید.

نحوه شستن ماسک صورت پارچه ای و ماسک های خانگی

بیشتر ماسک‌های پارچه‌ای را می‌توان بالباس‌های دیگر داخل لباسشویی قرارداد. اگر ماسک شما از جنس پارچه ابریشمی، توری ظریف یا سفت ساخته‌شده است، در انتخاب پوشش چهره خود دوباره تجدیدنظر کنید و از پارچه‌هایی باقابلیت لکه‌گیری کردن استفاده کنید. درواقع سعی کنید از پارچه‌ای استفاده کنید که در مواد شوینده و آب گرم شسته شوند و از ماسک‌هایی که قابلیت شست‌وشو ندارند استفاده نکنید.

بعدازاینکه پوشش صورت در ماشین لباسشویی با طولانی‌ترین و بالاترین چرخه گرمایی شسته شد، مجددا با بالاترین گرمای موجود، آن را از طریق خشک‌کن ماشین، خشک‌کنید. این مورد ممکن است هر میکروب نامطبوع که موفق به زنده ماندن در ماشین لباسشویی شده را از بین ببرد.

شستن ماسک صورت با دست نیز امکان‌پذیر است. بااین‌حال، مراقب باشید هنگام شستن ماسک، صورت خود را لمس نکنید. البته ممکن است شما این عمل را ناخودآگاه انجام دهید که بسیار بد است. دستان خود را بعد از دست زدن به ماسک آلوده به‌طور کامل بشویید.

شستن ماسک با دست به معنای شستشوی کامل آن با آب‌صابون داغ حداقل برای ۲۰ ثانیه است. سعی کنید از محلول شوینده یا سفیدکننده‌ای که برای از بین بردن میکروب‌ها استفاده می‌شود؛ نیز استفاده کنید. دستورالعمل‌ها را هنگام تهیه و استفاده از چنین موادی با دقت دنبال کنید. محصولاتی را که نباید مخلوط شوند مخلوط نکنید. حتما تمامی قسمت‌های ماسک را با دقت بشویید.

اگر دستگاه خشک‌کن ندارید، ماسک شسته شده را در معرض نور مستقیم خورشید قرار دهید چون نور ماوراءبنفش ممکن است به کشتن میکروب‌ها کمک کند. اطمینان داشته باشید ماسک کاملا خشک‌شده باشد و سپس مورداستفاده قرار گیرد چون ماسک مرطوب پوشش خوبی برای صورت نیست. پس از خشک شدن ماسک، آن را در مکانی تمیز نگهداری کنید.

ماسک N۹۵

طریقه شستن ماسک N۹۵

ماسک‌های جراحی یا N۹۵ را بعد از یک‌بار استفاده مجدد دور بی اندازید. اما این‌یک وضعیت ایده آل نیست. متاسفانه به دلیل کمبود ماسک بسیاری از افراد از ماسک‌های جراحی و ماسک N۹۵ مجدد استفاده می‌کنند.

 • ماسک N۹۵ نیز همانند ماسک جراحی از مناسب‌ترین ماسک‌ها برای استفاده در اماکن شلوغ و پر خطر است. این نوع ماسک توانایی بالایی در جلوگیری از انتقال بیماری‌های تنفسی دارد.
 • استفاده از آن راحت است و به خوبی و به طور کامل روی صورت فیکس می‌شود. عدد ۹۵ در نام این ماسک، نشان می‌دهد که این ماسک طبی حداقل ۹۵ درصد از ذرات عفونی و آلاینده‌های بزرگتر از ۳/ ۰ میکرون موجود در هوا را فیلتر می‌کند.
 • ماسک‌های N۹۵ قابلیت شستشو ندارند و نمی‌توان آن‌ها را الکل یا دیگر موا ضد عفونی کننده، ضد عفونی کرد. در حقیقت این ماسک‌ها یکبار مصرف هستند و باید بعد از هر بار استفاده دور انداخته شوند. عمر مفید یک ماسک N۹۵ در صورت آسیب ندیدن و پاره نشدن ۸ ساعت کاری است.

نکته مهم، یافتن روش ضدعفونی‌کننده که بتوان از میکروب‌های بد مانند سندرم حاد تنفسی کروناویروس ۲ (SARS-CoV۲) خلاص شد و یکپارچگی ساختار فیلتر را حفظ کرد. به‌عنوان‌مثال، قرار دادن ماسک در آتش روشی است که امکان دارد ماسک N۹۵ را ضدعفونی کند، اما با این روش دیگر ماسکی برای پوشیدن ندارید.

همان‌طور که وب‌سایت مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC) نشان می‌دهد، سه روش برتر برای ضدعفونی کردن ماسک N۹۵ موارد ذیل است:

 • پراکسید هیدروژن بخار

(VHP) این دقیقا همان چیزی است که به نظر می‌رسد در پاکیزگی ماسک کاربردی باشد، با داشتن یک‌شکل گازی پراکسید هیدروژن که از درون ماسک عبور کند می‌توان آن را ضدعفونی کرد. بخار می‌تواند از فرم مایع نافذتر باشد و آسیب به بافت ماسک را کاهش دهد. سازمان غذا و داروی (FDA) آزمایش این روش را به موسسه Battelle Memorial واگذار کرد که نتایج مثبتی به همراه داشت.

 • تابش میکروب کش ماوراءبنفش (UVGI)

با تابش نور ماوراءبنفش (UV) به ماسک می توان آن را ضدعفونی کرد. بااین‌وجود، میزان اثربخشی آن به میزان نور ماوراءبنفش و به ماسک بستگی دارد. به‌علاوه، اشعه ماوراءبنفش می‌تواند کاملا مضر باشد. برای استفاده از نور UV، باید از چشم و پوست خود محافظت کنید.

 • گرمای مرطوب

ماسک‌ها را در معرض هوای گرم (مثلا ۶۰ تا ۷۰ درجه سانتی‌گراد) که همچنین دارای رطوبت نسبی بالایی است (مثلا ۷۰ تا ۸۰درصد) برای مدت‌زمان طولانی (مثلا ۶۰ دقیقه) قرار می‌دهند. همان‌طور که سایت CDC منتشر شده، نتایج نشان داده که این موارد می‌تواند در کشتن ویروس آنفلوآنزا H۱N۱ نیز موثر باشند، اما همچنان عدم اطمینان از اثربخشی این روش برای عوامل بیماری‌زا وجود دارد. مطالعه‌ای که به‌تازگی در CMAJ (مجله انجمن پزشکی کانادا) منتشرشده است، نشان داد که عملیات حرارتی منفرد باعث شده SARS-CoV-۲ در نمونه‌های ماسک غیرقابل‌کشف باشند.

ضدعفونی کردن ماسک N۹۵ کاری نیست که خودتان سعی کنید انجام دهید. شما به تجهیزات و امکانات مناسب احتیاج دارید.

نتیجه :

شستن ماسک صورت در انواع مختلف را در این مقاله برای شما عزیزان آموزش دادیم. امید بر آن است از شستشوی انواع ماسک صورت استفاده کافی را برده باشید.
قابل ذکر است که ماسک جراحی و ماسک N۹۵ یکبار مصرف هستند و بهتر است بعد از استفاده دور بیندازید ولی شستن ماسک پارچه ای بلا مانع است .این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
 • منبع
 • ana.press
 • borna.news
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است