دلگرم
امروز: شنبه, ۲۵ فروردين ۱۴۰۳ برابر با ۰۳ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۱۳ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
راهنمای دریافت مطالبه خسارت از وکیل دادگستری
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
نحوه دریافت خسارت از وکیل : در این مقاله در رابطه با دعوای مطالبه خسارت، ماهیت حقوقی آن، انواع خسارت قابل مطالبه و... توضیحات جامع و مفیدی را ذکر می کنیم ، با ما همراه باشید.

دادخواست مطالبه خسارت با وکیل دادگستری

منظور از تنظیم دادخواست مطالبه خسارت چیست؟

در هر کشوری قانونگذار در مقابل مجرمین و جرائم موادی را تبیین کرده است. هدف از تبیین این مواد برخورد با مجرم و اصلاح وی و همچنین جبران آسیب هایی است که عمل او بر دیگری وارد ساخته است.

این آسیب انواع مختلفی می تواند داشته باشد؛ ولی جنبه مالی آن در هر نوعی باشد از طریق دادخواست مطالبه خسارت برای مراجع قضایی ارائه می شود. دادخواست پس از گذر از مراحل رسیدگی و ارائه مدارک اثباتی از طرف خواهان؛ در نهایت ختم به رای پرداخت میزان خسارت کارشناسی شده می گردد. این خسارت مالی مورد بحث می تواند مادی و یا غیرمادی باشد.

در هر دو صورت با دادن دادخواست می توان خسارت مورد نظر را درخواست کرد و خوانده نیز در صورت محکومیت ملزم به پرداخت کامل آن است. ما به خسارت های مالی و انواع آن پرداختیم؛ ولی خسارت شامل مواردی مثل عدم انجام تعهد و یا کم کاری در انجام آن هم می شود؛ و فرد زیان دیده نیز می تواند تقاضای جبران خسارت نماید. این نوع خسارت ها معمولا در قرارداد فی مابین تعیین می شود ولی در صورت عدم تعیین نیز به وسیله کارشناس مشخص و به مقام قضایی مربوطه اعلام می گردد.

نحوه تنظیم دادخواست مطالبه خسارت چگونه است؟

این دادخواست جزو یکی از پر حاشیه ترین مسائل قضایی است؛ چون افراد به جهت حل اختلاف بر سر میزان خسارت و یا عدم پرداخت آن به دادگاه مراجعه می کنند؛ ولی علاوه بر طرف مقابل با دادگاه نیز دچار اختلاف می شوند. این اختلاف به خاطر این است که بعضا رای قضایی درست نبوده؛ و یا کارشناس در تعیین میزان مبلغ دچار اشتباه شده است و این موارد مشکل خواهان را دو چندان می کند.
پس توصیه می کنیم؛ برای این که در مواردی مشابه با استناد های قانونی مقام قضایی را به اشتباه خود یا کارشناس واقف کنید؛ از تجارب وکیل مجرب در کنار خود استفاده کنید تا دادخواست را نیز محکم تنظیم نماید.

مطالبه خسارت از وکیل

برای تنظیم دادخواست چه اقداماتی لازم است؟

به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنید؛ و پس از پر کردن برگه مخصوص به دفتر تحویل دهید تا ثبت کند و شما پیگیر وقت معین شده برای جلسه رسیدگی باشید.در برگه دادخواست باید دلایلی که برای این ادعای خود دارید و مدارکی که برای اثبات آن ها قرار است ارائه کنید را قید کرده و همچنین میزان خسارتی را که متحمل شده اید را برحسب معادل ریالی آن بنویسید.

تعریف مطالبه خسارت

پس از این که خسارتی حادث شد شخص زیان دیده می تواند ان را مطالبه نماید و این طلب هیچ ارتباطی به قصد یا نیت مقصر در حین انجام ندارد. چون به هر حال فرد زیان دیده نیز نقشی در آن نداشته و باید آسیبی که وارد شده جبران گردد. اگر بخواهیم تعریفی برای مطالبه خسارت ارائه کنیم می توان گفت: تقاضای جبران آسیب وارد شده به اموال چه مادی و چه معنوی را حتی اگر به دلیل عدم انجام کاری باشد نیز از شخص مقصر به واسطه مراجع قضایی می گویند.

انواع خسارت قابل مطالبه

مطالبه خسارت مصادیق مختلفی دارد ولی ما چند مورد از آن هایی که قابل درخواست و مطالبه هستند را بیان می کنیم.

۱- هزینه دادرسی و مبلغ پرداختی برای وکیل

در مواردی که فرد محکوم له و یا به معنی دیگر طرف برنده پرونده می شود و به این جهت است که اگر تو نبودی من شکایت نمی کردم تا هزینه پرداخت کنم و اکنون که حق با من است باید آن را تقبل کند.

۲- موارد مربوط به مراحل مختلف دادرسی

مثل هزینه تحقیقات محلی و کارشناسی برای اثبات موضوع و یا میزان خسارت.

۳- خسارت تاخیر تادیه

فرض کنید فردی باید مبلغی را طی یک قرارداد یا هر طریق دیگری باید پرداخت می کرده ولی با عدم انجام آن و وجود تورم فرد مقابل زیان شدیدی را متوجه شده و این زیان از طریق درخواست خسارت تاخیر تادیه قابل مطالبه است.

خسارت محتمل الحصول

فرض کنید منفعتی از طریق یک قرارداد و یا مثلا حمل باری برای شما حاصل می شده است. به عنوان مثال؛ شما مالک تریلی هستید و راننده با رسیدن به مقصد پولی را دریافت و منفعتی برای شما حاصل می کند. حال اگر شخصی با تصادف یا هر چیز دیگری مانع از رسیدن شود شما را از منفعتی که حصول آن ممکن بود باز داشته است. در این شرایط باید فرد مسبب در قالب جبران خسارت آن میزان منفعتی را هم که نیز از بین برده پرداخت و جبران کند.

شرایط مطالبه خسارت

مرجع تعیین حد خسارت

تمامی موارد قضایی و دادگستری مرجعی صالح برای رسیدگی دارند و سایرین نمی توانند به آن پرداخته و رای صادر کنند. در موارد مطالبه خسارت نیز اگر خسارت و میزان آن قبلا در طی قراردادی پیش بینی شده باشد دادگاه حق دخل و تصرف و تغییر آن را ندارد. در صورت عدم تعیین از سوی خود افراد؛ و یا غیرقابل پیش بینی بودن حادثه رخ داده؛ مرجع قضایی صالح به رسیدگی پرونده در تعیین میزان خسارت نیز صلاحیت دارد. از انجا که در بیشتر موارد نیاز به تخصص و بررسی دارد مقام قضایی از نظر کارشناس استفاده کرده و به آن استناد می کند.

روش تنظیم دادخواست مطالبه خسارت در دادگاه

تنظیم و ارائه دادخواست مطالبه خسارت به مراجع قضایی یک فرآیند حیاتی در رسیدگی به دعوای مالی است. در این مقاله، مراحل و روش‌های تنظیم یک دادخواست مطالبه خسارت بررسی خواهند شد.

بخش اول: قانونی کردن دادخواست مطالبه خسارت

برای تقدیم دادخواست مطالبه خسارت، ابتدا باید شیوه‌نامه قانونی را رعایت کرد. ماده 48 قانون آیین دادرسی مدنی شرایط اساسی تنظیم دادخواست را مشخص می‌کند.

بخش دوم: تشریفات قانونی برای تنظیم دادخواست

در این بخش، تشریفات و مراحل لازم برای تنظیم دادخواست مطالبه خسارت بررسی می‌شوند. خواهان باید به دقت علل دعوا و مبلغ جبران مطالبه‌شده را در دادخواست بیان کند.

نحوه دریافت مطالبه خسارت از وکیل

بخش سوم: هزینه‌های مرتبط با دادخواست مطالبه خسارت

در این بخش، هزینه‌های مرتبط با تقدیم دادخواست بررسی می‌شوند. این هزینه‌ها شامل هزینه‌های مرتبط با دعوا، هزینه‌های دادرسی، و حق الوکاله وکیل می‌شوند.

خلاصه: تقدیم دادخواست مطالبه خسارت به مراجع قضایی نیازمند رعایت شیوه‌نامه قانونی و توجه به تشریفات قانونی است. در دادخواست باید علل دعوا و مبلغ جبران خسارت به دقت بیان شوند. همچنین، هزینه‌های مرتبط با دادخواست نیز باید مورد مطالعه قرار گیرد تا از تسویه نهایی دعوا در دادگاه مطمئن شویم.

منبع : آساکاین مطلب چقدر مفید بود ؟
1.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits