دلگرم
امروز: شنبه, ۱۳ آذر ۱۴۰۰ برابر با ۲۸ ربيع الآخر ۱۴۴۳ قمری و ۰۴ دسامبر ۲۰۲۱ میلادی
نحوه تنظیم وصیت نامه و تقسیم ارث به چه صورت است؟
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
تقسیم اموال بین وراث قوانین و شرایط خاص خود را دارد، اما در اولین قدم باید بدانید که بهتر است به دنبال گواهی انحصار وراثت باشید که این کار توسط وکیل انحصار وراثت صورت می­ گیرد.

امروزه پرونده­ های حقوقی زیادی در دادگاه هستند که از مسائل خانواده گرفته تا تقسیم ارث و میراث را در برمی­ گیرند. حجم بالای پرونده­ ها نشان می ­دهد که بسیاری از افراد بدون وکیل اقدام به دادخواست می ­کنند و در موارد بسیاری هم بدون آنکه به حق و حقوقشان برسند آن را رها می ­کنند. یکی از مشکلاتی که این روزها موجب درگیری در میان اعضای خانواده شده، مسئله­ ی تقسیم ارث و میراث است. حضور یک وکیل خبره در این زمینه کمک می­ کند تا وراث به درستی ارث را تقسیم کرده و زودتر به حقوق خود برسند.

تقسیم ارث با ترازو

تقسیم ارث چیست و چگونه انجام می شود؟

یکی از اقدامات مهم پس از مرگ فرد تقسیم اموال او بین وراث است که به این عمل تقسیم ارث یا تقسیم ترکه گفته می ­شود. تقسیم ارث قوانین و شرایط خاص خود را دارد، اما در اولین قدم باید بدانید که بهتر است به دنبال گواهی انحصار وراثت باشید که این کار توسط وکیل انحصار وراثت صورت می­ گیرد.

خدمات ارث و وصیت، شامل موارد مختلفی می‌شود؛ مثل اخذ گواهی انحصار وراثت که شامل مهر و موم و نوشتن ترکه متوفی، تنظیم وصیت نامه عادی و رسمی، دفاع از اصالت وصیت نامه عادی، تقسیم و فروش اموال منقول و غیرمنقول متوفی، عزل و نصب قیمت، اختلاف بین وراث، اخذ گواهی انحصار وراثت از تمامی دادگاه‌ها و هیئت­ های حل اختلاف، فروش سهم ­الارث، اخذ گواهی مالیات بر ارث، اعتراض به گواهی حصر وراثت، اصلاح گواهی حصر وراثت، تحلیل ترکه متوفی، تقسیم ترکه، مطالبه سهم ­الارث، قبول و رد ترکه، عزل و نصب قیم، استیفای دین از ترکه و موارد مشابه آن می­ باشد.

قانون تقسیم ارث

تقسیم ارث در معنای حقوقی به معنی انتقال قهری اموال شخص فوت شده به وراث اوست. البته ارث فقط جنبه مادی ندارد؛ از جمله جنبه‌های غیرمادی ارث شامل حق انتقال می ­باشد .

در بسیاری از موارد با اینکه افراد در مورد تقسیم ارث به نتیجه می‌رسند، ولی در زمان تقسیم آن دچار مشکلاتی می‌شوند که تنها یک وکیل زبده می­تواند مشکلات را حل و فصل کند. تیم حقوقی ترازو متشکل از وکلای زبده ­ای است که با ارائه ­ی سرویس ­های مختلف اختلافات تقسیم ارث را به بهترین شکل ممکن حل می­ کند. برای دسترسی به خدمات تنها کافیست به این نشانی Etarazoo.com مراجعه کنید و از خدمات رایگان مشاوره آن استفاده کنید.

طبقات ارث

وراث با توجه به نسبتی که با متوفی دارند ارث می‌برند و به این دلیل طبقات مختلفی برای بهره‌ مندی افراد از ارث صورت گرفته است .

۱. اولین طبقه

شامل والدین فرزندان و فرزندان فرزندان می­ شود .

۲. دومین طبقه

اجداد، خواهر و برادر و فرزندان آنها را شامل می‌شود .

۳. سومین طبقه خواهران، برادران، والدین و فرزندان آنها .

نکته مهمی که در طبقات ارث باید به آن توجه شود این است که اگر یک طبقه از ارث زنده باشند، طبقه بعدی از ارث محروم می‌شوند .اگر هیچکدام از طبقات ارث زنده نباشند، امور مربوط به ترکه به دادگاه منتقل می‌گردد .

نوشتن وصیت نامه و تنظیم آن

درست است که تنظیم وصیت‌­نامه امری اختیاری است و هیچ­کس را نمی‌­توان وادار به این کار کرد؛ اما اگر شخصی اصرار بر نوشتن وصیت­‌نامه داشت، باید قوانین آن را نیز رعایت کند.

وصیت نامه

نوشتن وصیت ‌نامه فرهنگی است که از گذشته‌های دور وجود داشته و از نسلی به نسل دیگر منتقل شده است. نوشتن وصیت‌نامه هرچند مزایای زیادی دارد، اما امری اختیاری است و هر فرد می­تواند با توجه به اموال خود حقوقی که بر گردن اوست وصیت کند. هر شخصی ممکن است چندین بار در طول عمر خود وصیت کند، ولی طبق قانون، آخرین وصیت نامه که نزدیک به تاریخ فوت شخص باشد، ملاک قانون قرار می‌گیرد. در وصیت نامه معمولاً بدهی ­های اجتماعی، مثل مهریه همسر، حق­ الناس یا اماناتی که بر گردن فرد است، معین می ­شود .بهتر است وصیت کننده مطالبات خود را در وصیت نامه قید کند .

وصیت نامه چند نوع است؟

۱ . وصیت نامه رسمی

که در دفتر اسناد رسمی تنظیم می‌شود و ورثه هیچگونه اعتراضی نمی توانند بکنند .

۲. وصیت نامه خود نوشت

این وصیت نامه به دست خود فرد وصیت کننده نوشته می‌شود و تاریخ به روز ماه و سال به طور کامل نوشته می‌شود و در آخر به امضای وصیت کننده باید برسد .

۳. وصیت نامه سری

وصیت نامه ­ای است که پس از تنظیم به عنوان امانت به دفترخانه رسمی اداره ثبت اسناد داده می‌شود .

افراد بی‌سواد یا افرادی که قدرت تکلم ندارند باید وصیت ‌نامه را با خط خود بنویسند و امضا کنند و سپس به مسول دفتر خانه اسناد رسمی تحویل داده و در همان­جا بنویسند که این وصیت نامه به ایشان تعلق دارد .

گرفتن وکیل انحصار وراثت

در طول انحصار وراثت اگر بین وراث اختلاف یا مشکلی پیش بیاید، این اختلاف باید توسط مشاور یا وکیل انحصار وراثت برطرف شود.

وراث متوفی و اشخاص ذی­نفع می‌توانند از دادگاه تقاضای صدور گواهی انحصار وراثت کنند .گواهی انحصار وراثت به موجب دادخواستی که به شورای حل اختلاف ارائه شده و طی مراحلی صادر می‌شود. وکیل انحصار وراثت در این میان کمک شایانی به تسریع روند این امور می­ کند .

وکیل انحصار وراثت کسی است که با آگاهی کامل به قوانین امور حسبی مراحل ساده­تری را برای رسیدن به گواهی انحصار وراثت طی می‌کند. وکیل انحصار وراثت کلیه خدمات مربوط به تقسیم ترکه و کارهای مربوط به میراث و اموال متوفی را بررسی کرده و انجام می‌دهد .

وکیل با انجام مراحل فوق، مسئله انحصار وراثت را به دادگاه ارجاع داده و دادگاه با صدور گواهی انحصار وراثت، سهم­الارث مربوط به هر فرد را مشخص می‌کند. در صورت بروز هرگونه مشکل بین وراث، دخالت وکیل ارث باعث رفع مسائل و مشکلات می ­گردد .

خدمات ترازو در زمینه ­ی انحصار وراثت و دیگر مسائل

ترازو با تلاش شبانه روزی سعی در حل مشکلات تمامی افراد را دارد و در این زمینه از هیچ کوششی برای رفع نیازهای حقوقی چشم پوشی نمی­ کند. از جمله خدمات ترازو می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پاسخ تمامی پرسش­های حقوقی در بخش پرسش و پاسخ وبسایت ترازو موجود است.
  • ترازو در زمانی که افراد نیاز به مشاوره داشته باشند به صورت حضوری و آنلاین و تلفنی پاسخ­گوی پرسش ­های آنان است.
  • علاقه ­مندان به مسائل حقوقی ­می­توانند از نکات و محتوای آموزشی وبسایت استفاده کنند.
  • تیم تخصصی و وکلای زبده ­ی ترازو کلیه­ی خدمات مربوط به تقسیم ارث و تخصیص اموال متوفی را انجام می ­دهند.
  • در صورت بروز هرگونه اختلاف میان وراث در هنگام تقسیم ارث وکیل انحطار وراثت می­ تواند مشکل را برطرف کند.
  • هر شخص در هرجای ایران که باشد می­تواند به آسانی و هزینه ­ای بسیار کمتر، خدمات حقوقی مربوط به خود را دریافت کرده و به حقوق قانونی­ اش برسد.

نحوه دریافت خدمات از سایت حقوقی ترازو

برای بهره مندی از خدمات تقسیم ارث، تنظیم وصیت نامه و گرفتن وکیل یا مشاور انحصار وراثت به سایت پلتفرم حقوقی ترازو به آدرس https://etarazoo.com/ مراجعه کنید و با توجه به نیاز خود مشاوره حقوقی آنلاین ترازو، وکالت مجازی ترازو یا پرسش و پاسخ از ترازو را انتخاب کنید. کارشناسان حقوقی ترازو در کمتر از 24 ساعت در خواست شما را پاسخ خواهند داد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
1.0 از 5 (1 رای)  
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید