دلگرم
امروز: شنبه, ۰۸ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۴ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۳۰ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
ترفندهای لازم جهت تمیز کردن وسایل چوبی با جنس های مختلف
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
یکی از مراحل حساس در نظافت منزل تمیز کردن چوب بوده که همانند روش جلا دادن سنگ کابینت و کفپوش‌ها، در راستای ترمیم محافظت از این سطوح انجام می‌شود.

آموزش نحوه تمیز کردن چوب

در پاسخ سوال چگونه وسایل چوبی را تمیز کنیم؟ روش‌ها و ایده‌های بسیاری وجود داشته که هر کدام با اصول اجرایی و مواد پاک کننده خاصی همراه است. وسایل چوبی به خاطر مقاومت و دوامشان و زیبایی خاصی که به دکوراسیون می‌بخشند همواره پرطرفدار بوده‌اند، بنابراین اگر شما هم یکی از دوستداران وسایل چوبی در منزل هستید و می‌خواهید بدانید چگونه وسایل چوبی را نظافت کنیم با ما همراه شوید.

تمیز کردن چوب و به طور کلی نظافت چوب اگر به صورت صحیح انجام شود کار آسانی است. اما مراقبت غیر اصولی و نا آشنایی با اینکه چگونه وسایل چوبی را نظافت کنیم می‌تواند منجر به خشکی زیاد، شکستگی، پوسته‌ پوسته شدن و همچنین تاب برداشتن چوب شود و وقتی برای وسایل چوبی چنین اتفاقاتی بیفتد!!

یقیناً دیگر آن زیبایی و کارایی اولیه را نخواهد داشت و به خاطر غیرقابل تعمیر بودنشان چاره‌ای جز تعویض وسایل چوبی باقی نمی‌ماند! بنابراین از لحاظ اقتصادی هم به نفع ماست که بدانیم چگونه وسایل چوبی را نظافت کنیم و کار نظافت وسایل چوبی را به درستی انجام دهیم و توجه بیشتری به وسایل چوبی خود داشته باشیم.

چگونه وسایل چوبی را نظافت کنیم؟

چگونه وسایل چوبی را نظافت کنیم؟

توصیه می‌شود پروسه تمیز کردن وسایل چوبی را حداقل دو یا سه ساعت قبل از استفاده مجدد از آن‌ها انجام دهید، مثلاً شب‌ها وقتی قرار نیست از وسایل چوبی استفاده شود، بهترین موقع برای شروع کردن تمیزکاری وسایل چوبی است.
این موضوع به این خاطر است که روغن جلای چوب که برای تمیز کردن وسایل چوبی استفاده می شود، یا پاک‌کننده‌های طبیعی کاملاً به خورد چوب رفته و از روی سطوح پاک نشوند.

مشخص کردن نوع چوب برای تمیز کردن چوبی

در مرحله بعدی تمیز کردن چوب، تعیین نوع چوب و پیدا کردن روش مناسب برای تمیز کردن چوبی است. به‌طور مثال می‌توانید برای نظافت وسایل چوبی با چوب گردو، آن‌ها را با دستمال نرم تمیز کنید تا گردوخاک نگیرند؛ و یا برخی وسایل چوبی را می‌توانید با مقدار کمی خمیردندان پاک‌کنید ولی برای نظافت وسایل چوبی مثل کابینت چوبی آشپزخانه باید تدبیر دیگر بیندیشید!

آیا می دانستید با عدم نظافت وسایل چوبی ممکن است آن‌ها را از دست بدهید!

روش‌های تمیز کردن چوب و از بین بردن لکه‌ روی چوب

پاک کردن لکه روی چوب به کمک پاک‌کننده‌های طبیعی
تمیزکردن وسایل چوبی سفید استفاده از پاک‌کننده‌های شیمیایی
واکس براق کننده چوب یا روغن براق کننده چوب
روغن پارافین برای چوب

روش‌های نظافت وسایل چوبی با استفاده از پاک‌کننده‌های طبیعی

یکی از روش های تمیز کردن چوب استفاده از پاک کننده های طبیعی است، که در اینجا روش استفاده از پاک کننده نهای طبیعی آموزش داده شده است.

تمیز کردن چوب به کمک سفیده تخم‌مرغ

سفیده تخم‌مرغ می‌تواند وسایل چوبی را به‌ شدت خشک و تیره کند که در زیبایی وسایل چوبی تأثیر بسزایی دارد، به احیای آن‌ها کمک می‌کند و آن‌ها را مرطوب، روشن و براق نگه می‌دارد.

برای استفاده از این روش باید سفیده تخم‌مرغ را از زرده جدا کرده و آن را خوب هم بزنید سپس یک قاشق آمونیاک (پانزده میلی‌لیتر) به آن اضافه کرده و مستقیماً روی وسایل چوبی بمالید سپس صبر کنید تا چند قیقه‌ای بماند و با دستمال خشک تمیز کنید، این روش از نظافت وسایل چوبی، باعث می‌شود وسایل چوبی براق‌تر به نظر برسند.

تمیز کردن چوب به کمک مخلوط لیمو و روغن

استفاده از این مخلوط یکی از روش‌های مرسوم در نظافت وسایل چوبی است که باعث می‌شود چوب واقعاً براق و درخشان شود (حتی وسایل چوبی که قبلاً رنگ‌شده‌اند) تنها کاری که باید انجام دهید این است که مقادیر مساوی از هر دو ماده را باهم مخلوط‌ کنید، روی وسایل چوبی بمالید و بگذارید تا خشک شود.

نظافت وسایل چوبی با استفاده از پاک‌کننده‌های شیمیایی

یکی دیگر از روش های تمیز کردن چوب استفاده از پاک کننده‌های شیمیایی است که کار نظافت وسایل چوبی را برای شما راحت تر کرده است:

استفاده از روغن جلا یا همان روغن براق‌کننده چوب

قبل از مصرف روغن جلا جهت نظافت وسایل چوبی، سطوح باید تمیز، خشک و عاری از هرگونه آلودگی مانند چربی باشند. برای این کار ابتدا سوراخ‌ها و ترک‌ها را با بتونه مخصوص چوب‌پر کنید. سپس روغن جلا را با استفاده از قلم‌مو یا غلتک بر روی وسایل چوبی بمالید و بگذارید تا کامل خشک گردند.

اسپری روغن جلای چوب

اسپری روغن جلای چوب درواقع همان محلول روغن جلاست که به‌صورت فشرده در درون قوطی آماده اجرای سریع بر روی سطوح مختلف برای نظافت وسایل چوبی است. هرچند که اسپری روغن جلای چوب بهترین انتخاب برای جلا دادن سطوح چوبی نیست اما شما می‌توانید در موارد خاص و مصارف کم از این اسپری استفاده نمایید.

 تمیز کردن چوب به کمک سفیده تخم‌مرغ

محلول مخصوص پولیش و پارافین

برای نظافت وسایل چوبی می‌توانید از محلول‌های مخصوص پولیش و پارافین استفاده کنید. پارافین، خراش‌های روی چوب را می‌پوشاند و فقط کافی است سالی دو بار این کار را انجام دهید. استفاده از محلول مخصوص پولیش برای نظافت وسایل چوبی راحت‌تر از پارافین است اما باید این کار را بیشتر تکرار کنید، مثلاً سالی سه یا چهار مرتبه.
از همه راحت‌تر استفاده از پولیش‌های اسپری برای تمیز کردن وسایل چوبی هست اما چون حاوی سیلیکون است ممکن است سطح چوب را لغزنده کند و یا به‌صورت توده جمع شود.

روش‌های تمیز کردن لکه‌های چربی از کابینت‌های چوبی

برای نظافت کابینت‌های چوبی و تمیز نگه‌داشتن آن‌ها نباید بگذارید زمان زیادی از کثیف شدن یا چرب شدن آن‌ها بگذرد لذا جهت نظافت کابینت‌های چوبی، روی آن‌ها را با ریختن جوش شیرین در مایع ظرفشویی و مخلوطی از یک فنجان سرکه، دو فنجان آب گرم و یک قاشق جوش‌شیرین بشویید و اگر تمیزکاری بیشتری نیاز بود از محلول مایع ظرف‌شویی ملایم با آب گرم استفاده نمایید،بعد از پاک‌سازی چربی‌ها، کف‌های روی تمام سطوح را با پارچه‌ای مرطوب جمع کنید، سپس فوراً با استفاده از پارچه نرم و تمیز دیگری آن را خشک‌کنید.

چرا کابینت‌های سفید شروع به زرد شدن می‌کنند؟

اولین علت آن قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید است که به‌تدریج چوب‌های رنگ‌شده را زرد یا کمرنگ می‌کند.باید برای جلوگیری از این اتفاق از پرده‌ها و پوشش‌ها برای پنجره‌تان استفاده کنید تا کابینت‌های چوبی سفیدرنگ از تابش مستقیم نور خورشید محفوظ بمانند.
دلیل دیگر استفاده از اجاق‌گاز هست. زمانی که شروع به پخت‌وپز می‌کنید، بخار و بوی غذا به شکل ذرات یا چربی در کل فضا پخش می‌گردند و درنتیجه کابینت‌ها شروع به زرد شدن می‌کنند.

 روش‌های تمیز کردن لکه‌های چربی از وسایل چوبی

پیشگیری از زرد شدن کابینت‌ها، ساده اما همیشه!

لذا برای جلوگیری از زرد شدن کابینت‌های سفید باید اجازه ندهید که چربی‌ها روی کابینت‌هایتان انباشته شوند و به‌محض اینکه غذایی را روی اجاق‌گاز آماده یا سرخ می‌کردید، فن یا هود آشپزخانه را روشن کنید تا حداقل برخی از آن ذرات را قبل از این‌که روی کابینت‌ها بنشینند را از بین ببرد و در صورت کثیف شدن آن‌ها می‌توانید از روش‌های ذکرشده در بالا جهت تمیز کردن کابینت‌های چوبی استفاده نمایید.

حتماً بخوانید:
ساده‌ترین روش تمیز کردن لکه های چربی از روی کابینت چوب و هایگلاس

ساده‌ترین روش تمیز کردن لکه های چربی از روی کابینت چوب و هایگلاس

لکه‌های چربی آشپزخانه را چگونه از بین ببریم : کابینت چرب واقعا روی مخ است و اگر مراقب کثیف شدن آنها نباشید برای تمیز کردنشان کار سختی در پیش دارید.

امیدواریم توانسته باشیم در خصوص اینکه چگونه وسایل چوبی را نظافت کنیم به شما کمک کرده باشیم ولی بازهم به شما یادآور می‌شویم که پیشگیری بهتر از درمان است! اجازه ندهید کثیفی و چربی‌ها بر روی وسایل شما به مدت زیادی بمانند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits