دلگرم
امروز: شنبه, ۰۱ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۰۷ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۳ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
آیا ناباروری به کمک سلول های بنیادی قابل درمان است؟
3
زمان مطالعه: 5 دقیقه
درمان ناباروری با سلول بنیادی چگونه است؟ همه چیز را در این مقاله در مورد درمان ناباروری با سلول بنیادی برای شما بیان کردیم و امیدوارم این مطلب مورد پسند شما عزیزان قرار گیرد. این روش یکی از روش های معالجه ناباروری می باشد.

برای معالجه ناباروری روش های گوناگونی مانند دارو، تلقیح داخل رحمی و لقاح آزمایشگاهی وجود دارد که هر یک فواید و مضرات خود را دارند. ما در این مطلب در مورد درمان ناباروری با سلول بنیادی صحبت می کنیم.

بررسی درمان ناباروری با سلول های بنیادی

در کشور ما نیز به کمک شرکت های دانش بنیان، مراکز درمانی و آزمایشگاه های تخصصی سلول های بنیادی، مسیر معالجه را هموار تر کرده است. افزون بر تحقیقات کاربردی، معالجه بیماران نیز مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از رویکرد های ستاد توسعه فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پیشرفت خدمات فناورانه و کارهای تحقیقاتی به کمک سلول های بنیادی به خصوص معالجه بیماری های سخت درمان است.
طرح بانک سلول های بنیادی خون قاعدگی یکی از زیر ساخت هایی است که به معالجه ناباروری به وسیله سلول های بنیادی کمک می کند.

درمان ناباروری با سلول بنیادی

سمیه کاظم نژاد مدیر این طرح فناورانه و مخترع بانک سلول های بنیادی خون قاعدگی در مورد اهمیت این طرح می گوید یکی از مرحله های تلخ و دشواری که امکان دارد هر کس در زندگی با آن روبرو شود، چالش ناباروری است چرا که چالش های دیگری را نیز به دنبال دارد. به بیان او، در ایران به صورت میانگین ۱۲ درصد از جامعه با مشکل ناباروری روبرو هستند.

ولی در سلول های اخیر فناوری سلول های ینیادی امید جدیدی را در زمینه مدیریت ناتوانی تولید مثل به وجود آورده است. تمایز نیافته بودن این سلول ها موجب می شود شکل خاصی به خود بگیرند، تکثیر شوند و در شرایط مناسب می توانند سلول های تخصصی تولید کنند. این سلول ها در تمام مراحل جنینی و بزرگسالی در بدن انسان وجود دارند و قادر هستند به سلول های گوناگون تکثیر شوند. در صورتی که مسائل زیادی درباره سلول های بنیادی ناشناخته باقی مانده است، ولی این فناوری راه های تازه ای را برای معالجه ناباروری پیدا کرده است.

پایان ناباروری

نحوه معالجه ناباروری با سلول های بنیادی

با استفاده از سلول های بنیادی مزانشیمی راه کاری تازه برای معالجه ناباروری به وجود آمده است. ۴ نوع سلول بنیادی مزانشیمی، سلول های بنیادی مشتق از چربی، سلول های بنیادی مغز استخوان، سلول های بنیادی مزانشیمی بند ناف و سلول های بنیادی خون قاعدگی را شامل می شود. هر کدام برای معالجه بیماری های ناباروری استفاده شده است و دریچه ای تازه ای را به سوی سلامت باز کرده است.

حتماً بخوانید:
۷ تا از بهترین تست های تشخیص بارداری خانگی!

۷ تا از بهترین تست های تشخیص بارداری خانگی!

تست های تشخیص بارداری خانگی مانند تست های آزمایشگاهی و با تشخیص هورمون hCG – هورمون گنادو تروپین جفتی - کار می کنند . اگر تست شما مثبت شد بین hCG…

بر همین اساس سلول های بنیادی مزانشیمی خون قاعدگی را می توانیم از خون قاعدگی تفکیک کنیم. این سلول ها می توانند تکثیر شوند، همچنین دارای قابلیت تجدید پذیری و تمایز چندگانه هستند. این سلول ها در مقایسه با سلول های بنیادی مشتق شده از منابع دیگر مانند سهولت در جمع آوری، تکثیر بی خطر و غیر تهاجمی بودن بدون نگرانی از جهت الزامات اخلاقی یا پس زدن توسط پذیرنده از فواید فراوانی برخوردار هستند.

کاربرد سلولهای بنیادی

مدیر طرح فناورانه بانک سلول های بنیادی خون قاعدگی با بیان اینکه عملکرد بدن برای آمادگی جهت بارداری به تدریج و با افزایش سن کاهش می یابد، چرخه های قاعدگی نامنظم و عارضه های در اثر کهولت سن امکان دارد بعضی از افراد را با مشکل ناباروری روبرو کند. توانایی سلول های بنیادی مشتق از خون قاعدگی مسیر فناورانه تازه ای می باشد که قادر است مشکل ناباروری را رفع کند.
مخترع بانک سلول های بنیادی خون قاعدگی، با بیان این که در ایران نیز در حوزه های گوناگون درمانی با کمک سلول های بنیادی خون قاعدگی به واسطه پژوهشگران مورد مطالعه قرار گرفته است، ادامه داد: خون قاعدگی به عنوان یکی از منابع سلول های بنیادی شناخته شده است و منبعی که دارای سلول های بنیادی فراوان است که هر ماه به سهولت بازیابی می شود.

جوان سازی تخمدان زنان

او با اشاره به تولید فرآورده های سلولی در کشور با کمک سلول های بنیادی خون قاعدگی از معالجه ناباروری به کمک این محصول ایران ساخت خبر داد و بیان کرد:

با تولید این محصول فناورانه، درمان نازایی با هزینه‌هایی بسیار پایین‌تر از روش‌های مرسوم محقق می‌شود.
به بیان مجری طرح بانک سلول های خون قاعدگی با استفاده از این محصول سلولی و زیستی، احتمال بارداری در زوج ها بالا می رود و با تزریق آن، ضمن کاهش صدمه هایی که در اثر روش های دیگر، شرایط بدن برای میزبانی از جنینی ارتقا پیدا می کند.
همچنین روش های نوآورانه در معالجه بیماری ها آن هم به کمک سلول های بنیادی در حال توسعه هستند و در کشور ما نیز بیش از ۸۰ شرکت دانش بنیان محصولات ایران ساخت و خدمات فناورانه را ارائه می کنند.
طبق این گزارش، با توجه به اینکه سلول های بنیادی خون قاعدگی به این توانایی دست پیدا کرده اند که در قیاس با دیگر انواع سلول های کارآمدی خود را به نمایش بگذارند.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (3 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits