دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۹ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۵ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۱ اکتبر ۲۰۲۳ میلادی
راهنمای جامع برای بازدید و سفر به موزه پیکاسو بارسلونا
1
زمان مطالعه: 8 دقیقه
موزه پیکاسو یکی از بزرگترین مجموعه‌های موجود از آثار پابلو پیکاسو هنرمند قرن بیستم اسپانیا است. این موزه یکی از محبوب‌ترین و پربازدیدترین موزه‌های بارسلون می‌باشد و از پنج ساختمان کنار هم متعلق به قرون وسطی تشکیل شده است.

موزه پیکاسو بارسلون از پرطرفدارترین موزه های بارسلونا

موزه پیکاسو بارسلونا کجاست؟ پابلو پیکاسو از معروف ترین نقاشان قرن 20 میلادی میباشد او نقاش، شاعر، طراح صحنه و پیکرتراش بوده است از بزرگترین مجموعه هایی که آثار این هنرمند را در یک جا جمع آوری کرده است موزه پیکاسو که در اسپانیا قرار دارد، که در 9 مارس 1963 برای عموم افتتاح گردید. این موزه حدود 4251 اثر از این هنرمند را به نمایش گذاشته است. یکی از مهمترین تاثیرات پیکاسو در عرصه هنر پدید آوردن سبک کوبیسم بوده است.

پابلو پیکاسو(Pablo Ruiz y Picasso)، نقاش، شاعر، پیکرتراش و طراح صحنه بسیار معروف قرن بیستم میلادی است. مطمئنا، اگر با این نقاش معروف آشنا هم نباشید، نامش را جایی شنیده و یا خوانده اید. ژِم سابارتیس، دوست پیکاسو بود و علاقه بسیار زیادی به آثار هنری پیکاسو داشت. او تمامی آثار پیکاسو را در خانه خود جمع آوری می کرد و پس از گذشت سالیان، ایده تاسیس موزه پیکاسو در ذهن وی جرقه خورد.

موزه پیکاسو در نهم ماه مارس سال 1963 در شهر بارسلونای اسپانیا افتتاح شد و آثار پیکاسو در اختیار بازدید عموم قرار گرفت. هم اکنون حدود 4200 اثر هنری از پیکاسو در موزه پیکاسو به نمایش گذاشته شده است.

پدید آوردن سبک کوبیسم، یکی از مهم ترین تاثیرات پیکاسو در عرصه هنر بوده است. یکی از دلایل سفر گردشگران به بارسلونا، بازدید از موزه پیکاسو و آثار عجیب و شگفت این هنرمند است. معمولا افراد علاقه مند به هنر و دانشجویان در این زمینه بیشتر مشتاق بازدید از موزه پیکاسو هستند. زیرا درباره او و آثارش مطالعه کرده اند و دوست دارند از نزدیک آثار پیکاسو را مشاهده کرده و به تجزیه و تحلیل تصاویر و افکار او بپردازند.

موزه پیکاسو بارسلونا

چرا بازدید از موزه پیکاسو پیشنهاد می شود؟

موزه پیکاسو وسیع ترین مجموعه از آثاز پابلو پیکاسو را در خود جای داده و شامل 5 کاخ قرون وسطایی است که از داخل به یکدیگر متصل هستند. این موزه در مرکز بخش قدیمی بارسلونا و منطقه باری گوتیک قرار دارد. در سال 1894 پیکاسو به بارسلونا آمد و دوره نوجوانی و جوانی خود را در این شهر سپری کرد.
او پس از رفتن به بارسلونا، زمان خود را بین پاریس و بارسلونا تقسیم کرد. بازدید از موزه پیکاسو آرزوی هر هنرمندی است. اگر شما هم چنین آرزویی دارید، حتما در اولین فرصت برای سفر به بارسلونا اقدام کنید و به بازدید از موزه پیکاسو بروید تا آرزویتان به واقعیت بپیوندد.

در بازدید از موزه پیکاسو و تماشای مجموعه این موزه رابطه یک مرد جوان با شهرش را مشاهده خواهید کرد. این موزه کار پیکاسو را قبل از ترک بارسلون برای سفر به پاریس را به روایت تصویر شرح می دهد و نقاشی های موجود در مجموعه دائمی، رابطه پیکاسو با شهر را نشان می دهند. شهری که او نشان ماندگارش را در آن بر جای گذاشته است.

تاریخچه موزه پیکاسو

درهای موزه پیکاسو در بارسلونا، در 9 مارس 1963 به روی عموم باز شد و در ابتدا با نام "مجموعه سابارتِس" (Sabartes) شناخته می شد. در سال 1970 پیکاسو مجموعه ای از آثارش را که حدودا 920 اثر هنری بودند، به این موزه اهدا کرد. این امر باعث شد ساختمان موزه گسترش و توسعه یابد.

معماری ساختمان موزه پیکاسو بسیار منحصربه فرد است و چند صد سال قدمت تاریخی دارد. تاریخ ساخت 5 کاخ موزه پیکاسو به قرن 13 م مربوط است و بازدید از بنای آن تصویر واضحی از شهر بارسلونا را در قرن های گذشته مقابل چشمانتان قرار می دهد.

موزه پیکاسو بارسلونا کجاست؟

از سال 1999 نیز، نوسازهایی در موزه پیکاسو انجام شد و باعث مدرنیزه شدن برخی از قسمت های موزه گردید.
جالب است بدانید، موزه در ابتدا به دلیل مخالفت شدید پیکاسو با رژیم فرانکو، دیکتاتور اسپانیا، به نام سابرتس افتتاح شد، اما مدتی بعد ژوزف پورسیولس (Josep Porcioles) شهردار بارسلون، بر خلاف میل دولت مرکزی دستور تغییر نام موزه را به "موزه پیکاسو" داد.

معماری موزه پیکاسو

قدمت ساختمان های موزه پیکاسو به چند صد سال پیش مربوط است و معماری باری گوتیک زیبا و مسحور کننده ای دارند. تاریخ ساخت 5 ساختمان موزه به قرن سیزدهم باز می گردد و به قدری هنرمندانه طراحی و ساخته شده که تصویر واضحی از سیمای شهر بارسلونا در آن دوران را نشان می دهد.

پس از نوسازی هایی که در سال 1999 در موزه صورت گرفت، کازا مائوری (Casa Mauri) و پالائو فینِسترِس (Palau Finestres) به عنوان محل نمایشگاه موقتی موزه انتخاب شدند. مجموعه های دائمی نیز در آگویلار (Aguilar)، بارو دِ کاستِیِت (Baro de Catellet) و مکا (Meca) قرار دارند.

5 کاخ موزه پیکاسو که از داخل به یکدیگر متصل هستند، عبارت اند از:

  1. کاخ آگویلار (Aguilar): این کاخ ساختمان اصلی موزه است و قدمت آن به قرن سیزدهم برمی گردد.
  2. کاخ بارون (Baron): این کاخ در پلاک 17 م قرار دارد و قدمتش به قرون وسطی مربوط است.
  3. کاخ مکا (Meca): کاخ مکا در پلاک 19 م واقع شده و قدمتش به قرن های 13 و 14 میلادی مربوط است.
  4. کاخ مائوری (Mauri): این کاخ در پلاک 23 م واقع شده و قدمت آن مربوط به زمانی است که رومی ها بارسلون را تحت سلطه داشتند.
  5. کاخ فینسترس (Finestres): این کاخ در پلاک 23 م واقع شده است.

بارسلون دارای موزه های زیادی است که موضوعات و محدوده های مختلفی را پوشش میدهد. یکی از پرطرفدارترین موزه های این شهر موزه پیکاسو میباشد، که توانسته گردشگران زیادی را به سمت این شهر روانه میسازد. این موزه در سال 1963 در شهر بارسلونا افتتاح شد. ورودی برای موزه برای افراد زیر 16 سال و همچنین دانشجویان و خبرنگان رایگان و یا با تخفیف در نظر گرفته شده است. اگر علاقمند به حوزه هنر به خصوص نقاشی هستید، به طور حتم این مکان یکی از بهترین جاذبه های گردشگری در تور بارسلونا محسوب میشود.

پابلو پیکاسو یکی از پرکارترین و بانفوذترین هنرمندان قرن بیستم است. او در نقاشی، مجسمه‌سازی، قلم‌زنی، طراحی و سفال‌گری هزاران اثر خلق کرده است.پابلو نیز مانند سایر هنرمندان به گروه‌ها و انجمن‌های هنرمندان و نویسندگان علاقه داشت؛ گروه‌هایی که هنرمندانی چون آنری ماتیس، گرترود استاین و ماکس جاکوب در آن عضویت داشتند.

اما پیکاسو نزدیک‌ترین همکاری و همفکری را با جورج براک داشت؛ کسی که با همراهی‌اش در سال 1909، سبک کوبیسم را پایه‌گذاری کردند و از آن پس بود که نقاشی‌های پیکاسو شکل خاص و منحصر به فردی به خود گرفتند.آثار پیکاسو معمولاً به 5 دوره مختلف تقسیم می‌شود:

  • دوره آبی‌فام
  • دوره صورتی‌فام
  • دوره متأثر از هنر آفریقا
  • کوبیسم تحلیلی
  • کوبیسم تصنعی

شاید برایتان سوال پیش آید که کوبیسم چیست و چطور نقاشی است است کوبیستم شامل مکعب های کوچکی میشود که در کنار هم شکل مشخصی را تصویر میکنند. در 1909 پیکاسو و هنرمند فرانسوی، جورج براک با همکاری هم هنری به نام کوبیسم را پدید آوردند. در حقیقت برای اولین بار منتقد هنری فرانسوی لوییس واکسلس (Louis Vauxcelles) بود که این سبک را "مکعبهای عجیب" یا کوبیسم خواند. اما این دو هنرمند توانستند با ارائه این طرح در آثار خود آن را در عرصه هنر نامدار کنند.

در مورد موزه پیکاسو بارسلونا

ساعات بازدید موزه پیکاسو

به عنوان یکی از محبوب‌ترین و پر بازدیدترین موزه‌های بارسلونا، موزه پیکاسو برای هر کسی که به تماشای تالارهایش علاقه داشته باشد قابل دسترس است. این موزه از سه‌شنبه تا یکشنبه 10 صبح تا 8 بعدازظهر باز است و در روز دوشنبه فعالیت نمی‌کند. به طور سالانه نیز در اول ژانویه، اول می، 24 ژوئن و 25 و 26 دسامبر تعطیل می‌باشد. در روزهای 11 فوریه، 18 می و 24 دسامبر بازدید از موزه رایگان است.

خلاصه : موزه پابلو پیکاسو یکی از وسیع‌ترین مجموعه‌ها از آثار هنرمند اسپانیایی قرن بیستمی، پابلو پیکاسو را در خود نگهداری می‌کند و در 5 کاخ قرون‌وسطایی که از درون به هم متصل شده‌اند، در منطقه باری گوتیک، در مرکز قسمت قدیمی شهر بارسلونا قرار دارد. موزه پیکاسو به ‌عنوان هنری که بخش دائمی شهری شده، آرزوی هر هنرمند محسوب می‌شود.

منبع : ساعد نیوزاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits