دلگرم
امروز: جمعه, ۲۹ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۹ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
سلوی یا سالویا مخدری که لکنت زبان می آورد
2
زمان مطالعه: 7 دقیقه
ماده مخدر سلوی یا مریم گلی نوعی گیاه از خانواده‌ی نعنا، رزماری و آویشن است، اما به هیچ عنوان با یک دیگر یکسان نیستند و نباید آن هارا شبیه به هم دانست چرا که گیاه سلوی توهم بسیاری به همراه دارد و به شدت روانگردان است.

مخدر سلوی چیست؟ اثرات و خطرات سلوی

مخدر سلوی که به آن سالویا نیز گفته می شود یکی از مواد توهم زای طبیعی است که اثر به شدت زیادی دارد و جالب است بدانید این گیاه از خانواده گیاه نعناع است. این ماده که خاصیت دارویی نیز دارد هنوز به عنوان داروی پزشکی مورد استفاده قرار نگرفته است. ما در این مقاله از دلگرم قصد داریم به صورت کامل به ماده مخدر سلوی بپردازیم. همراه ما باشید.
سالویا یا در اصل Salvia divinorum که معمولا در معادل فارسی آن مریم گلی نیز می گویند ، یکی از مواد توهم زای طبیعی است که عمدتا در امریکای جنوبی و جنوب مکزیک مصرف می شود. جالب است بدانید مریم گلی گیاهی از خانواده نعناع است.
مریم گلی به عنوان یک داروی طبیعی روان گردان استفاده می شود که به دلیل ماده فعال A عوارضی همچون سرگیجه ، توهم و اختلالات بینایی را در پی دارد. در واقع سالوینورین A ماده ای است که در گیاه و عصاره مریم گلی وجود دارد و باعث عوارض آن می شد.

مخدر سالویا نام های زیادی دارد که عبارتند از :

 • سالی دی
 • نعنا جادویی
 • حکیم پیشگو
 • ماریا پاستورا

با اینکه مریم گلی احتمال توهم و خطرات واقعی زیادی دارد اما همچنان در برخی از ایالات امریکا قانونی است و مصرف آن مشکلی ندارد.

 مخدر سلوی

مخدر سلوی چگونه مصرف می شود؟

ماده مخدر سالویا را نمی توان به صورت رول شده در سیگار مصرف کرد. اگر این گیاه را خشک شده مصرف کنید به اندازه کافی اثرات قوی نخواهد داشت از این رو در کشور های امریکایی عمدتا به صورت برگ تازه مصرف می شود. از این رو برای مصرف برگ های تازه مریم گلی از لوله یا دستگاهی به نام واتربونگ استفاده میشود.
علاوه بر این ممکنه است عصاره مریم گلی در نوشیدنی ها نیز تزریق شده و سپس مصرف شود هرچند برخی افراد ان را با سیگار های الکترونیکی و بخار ساز نیز مصرف می کنند.

آیا خوردن مریم گلی (سلوی) مضر است؟

با اینکه تحقیقات زیادی درباره مصرف مریم گلی (مخدر سلوی) انجام نشده است اما به گفته برخی منابع خوردن ان مشکلی در پی نخواهد داشت. توجه داشته باشید این به این معنی نیست که مصرف ان به هیچ وجه ضرری نخواهد داشت بلکه به این معنی است که عوارض و خطرات احتمالی ان هنوز اثبات نشده اند.
هنگام مصرف مریم گلی رانندگی از جمله خطرناک ترین کاری است که می توان انجام داد و به همین دلیل حتی در کشور هایی که مصرف ان قانونی است توصیه میشود پس از مصرف سالویا از رانندگی و کار با وسایل نقلیه خودداری کنند.
براساس داده های منتشر شده توسط مرکز ملی اطلاعات دارویی (NDIC) میزان خطرات مریم گلی به مصرف نوع آن بستگی دارد. مریم گلی گیاهی قوی در نظر گرفته میشود به همین خاطر مصرف دوز بیش از 500 میکروگرم توصیه نمی شود.

لکنت زبان از اثرات مصرف مخدر سلوی می باشد.

مخدر سلوی چگونه روی مغر انسان تاثیر میگذارد؟

اینکه چگونه سالوینورین A (همان ماده فعال مریم گلی) بر مغز شما تأثیر می گذارد، مشخص نیست. محققان به مطالعه این دارو برای درک بهتر اثرات آن همچنان ادامه می دهند. تصور می‌شود که این ماده به سلول‌های عصبی بدن شما می‌چسبد تا اثرات توهم‌زایی مختلفی ایجاد کند. اثرات مریم گلی که بر مغز شما ممکن است ایجاد شود شامل موارد زیر باشد:

 1. توهمات بینایی که در ان شخص نور های روشن ، رنگ های زنده را می بیند.
 2. ادراک تغییر یافته از اطلاعات محیط به شکل تحریف طور
 3. احساس می کنید از بدن خود جدا شده اید یا تجربه ای خارج از بدن را احساس می کنید.
 4. بی اختیار میخندید
 5. لکنت زبان
 6. اضطراب و استرس

اثراتی که ذکر شد ، ممکن است 5 الی 10 دقیقه بعد از مصرف سالویا مشخص شوند. اگرچه این اثرات می توانند کوتاه مدت باشند اما با این وجود باز هم برخی از افراد بعد از مصرف ممکن است تا مدت زمان زیادی تحت تاثیر اثرات آن باشند.

آیا مریم گلی همان سلوی است؟

آیا مریم گلی به صورت فیزیکی هم تاثیری بر روی شخص دارد؟

بله ، علاوه بر مواردی که ذکر شد ممکن است شخص بعد از مصرف این ماده مخدر ، برخی از اثرات فیزیکی زیر را تجربه کند :

 • حالت تهوع
 • سرگیجه
 • احتمالا از دست دادن کنترل بر عملکرد های حرکتی و هماهنگی
 • ضربان قلب نامنظم

آیا عوارض و خطرات مصرف سالویا قطعی است؟

مطالعاتی که در رابطه با ماده مخدر مریم گلی انجام شده است متاسفانه بسیار اندک بوده و به خاطر همین است که قطعیتی در عوارض مصرف آن وجود ندارد. با این وجود دانشمندان و محققان همچنان در تلاش اند اطلاعات بیشتری درباره این ماده مخدر به دست آورند که تا حدودی موفق شده اند.

برخی از نتایجی که از مطالعه درباره مریم گلی به دست امده است :
مریم گلی وابستگی یا در اصطلاح اعتیادی ایجاد نخواهد کرد اما به دلیل اینکه این ماده به صورت دارو نیز مورد استفاده قرار میگیرد، استفاده منظم می تواند تا حدودی نگران کننده باشد هرچند که اعتیاد به ان بعید به نظر می رسد.
در یک مطالعه و آزمایشی که بر روی موش انجام شد ، دریافتند که سالویا می تواند بر روی حافظه بلند مدت تاثیر گذار بوده و یادگیری را مختلف کند. البته لازم به ذکر است از انجایی که این آزمایش بر روی موش انجام شد همچنان دانشمندان مطمئن نیستند که بر روی انسان نیز به همان شکل عمل کند.
اضطراب و نگرانی بد ترییپی یا در اصطلاح bad trip که احساس روان پریشی موقت بعد از مصرف سالویا (و اغلب مواد مخدر ) است نیز از جمله مواردی است که محققان به آن برخورد کرده اند که در موارد شدید تر ممکن است فرد دچار پارانویا نیز شود.
علاوه بر این موارد مشخص شده است مصرف مخدر سلوی در کنار الکل و سایر مواد مخدر، عوارض جانبی عصبی، قلبی عروقی و گوارشی بیشتری بر روی شخص خواهد داشت.

آیا مریم گلی قانونی است؟

از انجایی که مریم گلی نیز مانند سایر گیاهان مواد توهم زا و مخدر به شمار می آید در اغلب کشور ها غیر قانونی می باشد اما با این وجود در قاره امریکا که بیشترین مصرف را دارد قوانین فدرال بر روی آن اعمال نشده است و به همین خاطر هر ایالت برای خود قوانینی وضع کرده است.
برای مثال در برخی از ایالات مریم گلی غیر قانونی است در حالی که در برخی از ان ها فقط عصاره ان غیر قانونی بوده و گیاه ان مشکلی ندارد. البته لازم به ذکر است تا کنون استفاده پزشکی از گیاه سالویا نشده است.

سخن پایانی
مخدر سلوی یا سالویا که به ان مریم گلی نیز گفته می شود یکی از مواد طبیعی توهم زایی است که قدرت بالایی دارد و مصرف دوز بالای ان می تواند عوارض جبران ناپذیری در پی داشته باشد. این ماده اغلب در جنوب امریکا استفاده می شود.
جالب است بدانید مریم گلی تا سال 2011 زیاد میان مردم شناخته نشده بود تا اینکه مایلی سایرس بازیگر و خواننده معروف امریکایی در سن 18 سالگی درحالی که سالویا مصرف می کرد از او فیلم گرفته بودند و زمانی که ان کلیپ در شبکه های اجتماعی غوغایی به پا کرد دولت امریکا ، مردم و دانشمندان به سمت این ماده مخدر حرکت کردند.و در آخر به یاد داشته باشید این گیاه برای کودکان و حیوانات بسیار مضر بوده و باید دور از دسترس ان ها باشد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (2 رای)  
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits