دلگرم
امروز: شنبه, ۱۱ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۷ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۲ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
فضیلت مناجات الْمُطیعین + متن دعا و ترجمه
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
یکی از مضامین مناجات المطیعین درخواست قرار گرفتن در زمره صالحان و نیکانی که در اتصاف به فضائل و مکارم اخلاقی از افراد دیگر پیشی گرفته اند و عمر خویش را صرف اعمال شایسته میکنند.

مناجات الْمُطیعین چیست؟

مناجات المطیعین یا مناجات فرمانبرداران خدا، از مناجات های پانزده گانه است که از امام سجاد (ع) نقل شده است. درخواست توفیق بندگی و انجام تکالیف الهی و زائل کردن شک و ریب ازموضوعات این مناجات است. حضرت به ما یاد می دهد که همت بلند داشته باشیم و عالیترین مقامات که همان هم نشینی با پیامبران الهی است، را از خداوند مسئلت کنیم.

متن و ترجمه

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

به نام خدا که رحمتش بسیار و مهربانی اش همیشگی است؛

اللّٰهُمَّ أَلْهِمْنا طَاعَتَکَ ، وَجَنِّبْنا مَعْصِیَتَکَ ، وَیَسِّرْ لَنا بُلُوغَ مَا نَتَمَنَّىٰ مِنِ ابْتِغاءِ رِضْوانِکَ ، وَأَحْلِلْنا بُحْبُوحَةَ جِنانِکَ ، وَاقْشَعْ عَنْ بَصائِرِنا سَحابَ الارْتِیابِ ، وَاکْشِفْ عَنْ قُلُوبِنا أَغْشِیَةَ الْمِرْیَةِ وَالْحِجابِ ، وَأَزْهِقِ الْباطِلَ عَنْ ضَمائِرِنا ، وَأَثْبِتِ الْحَقَّ فِى سَرائِرِنا ، فَإِنَّ الشُّکُوکَ وَالظُّنُونَ لَواقِحُ الْفِتَنِ ، وَمُکَدِّرَةٌ لِصَفْوِ الْمَنائِحِ وَالْمِنَنِ .

خدایا، فرمانبری ات را به ما الهام فرما و ما را از نافرمانیت دور کن و راه رسیدن به آنچه از خشنودی ات آرزومندیم آسان کن و ما را در میان بهشت هایت جای ده و از برابر دیدگان دل هایمان، ابرهای شک و دودلی را بزدای و از قلوبمان پرده های تردید و کوردلی را کنار زن و از نهادمان باطل را زایل کن و حق را در درون ما استوار گردان، زیرا شک ها و گمان ها، بارور کننده ی آشوب ها و تیره کننده ی عطاها و بخشش های زلال و بی آلایش اند،

اللّٰهُمَّ احْمِلْنا فِى سُفُنِ نَجاتِکَ ، وَمَتِّعْنا بِلَذِیذِ مُنَاجَاتِکَ ، وَأَوْرِدْنا حِیَاضَ حُبِّکَ؛ وَأَذِقْنا حَلاوَةَ وُدِّکَ وَقُرْبِکَ ، وَاجْعَلْ جِهادَنا فِیکَ ، وَهَمَّنا فِى طَاعَتِکَ ، وَأَخْلِصْ نِیَّاتِنا فِى مُعامَلَتِکَ ، فَإِنَّا بِکَ وَلَکَ وَلَا وَسِیلَةَ لَنا إِلَیْکَ إِلّا أَنْتَ .

خدایا ما را بر کشتی های نجاتت بنشان و از لذّت راز و نیازت بهره مند گردان و به حوض های دوستی ات وارد کن؛ و شیرینی محبّت و مقام قربت را به ما بچشان، کوششمان را در راهت و همّتمان را در طاعتت قرار ده و نیّت هایمان را در معامله با خود خالص گردان، چراکه ما با تو و از توییم و برای ما وسیله ای جز به سوی تو نیست،

مناجات الْمُطیعین چیست؟

إِلٰهِى اجْعَلْنِى مِنَ الْمُصْطَفَیْنَ الْأَخْیارِ ، وَأَلْحِقْنِى بِالصَّالِحِینَ الْأَبْرارِ ، السَّابِقِینَ إِلَى الْمَکْرُماتِ ، الْمُسارِعِینَ إِلَى الْخَیْراتِ ، الْعامِلِینَ لِلْباقِیاتِ الصَّالِحاتِ ، السَّاعِینَ إِلَىٰ رَفِیعِ الدَّرَجاتِ ، إِنَّکَ عَلَىٰ کُلِّ شَىْءٍ قَدِیرٌ ، وَبِالْإِجابَةِ جَدِیرٌ ، بِرَحْمَتِکَ یَا أَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ.

خدایا، مرا از گزیدگان بندگان خوبت قرار ده و به شایستگان نیکوکار ملحق کن، هم آنان که به بندگی پیشی گرفتند و به سوی خیرات شتافتند و برای باقیات صالحات تلاش کردند و برای رسیدن به درجات بلند کوشش نمودند، همانا تو بر هر چیز توانایی و به اجابت دعا سزاواری، به مهربانی ات ای مهربان ترین مهربانان.

مناجات الْمُطیعین یا راز و نیاز فرمان برداران خدا

مناجات الْمُطیعین یا راز و نیاز فرمان برداران خدا، از مناجات های پانزده گانه است که از امام سجاد علیه السلامنقل شده است. درخواست توفیق بندگی و انجام تکالیف الهی و زائل کردن شک و ریب از مباحث این مناجات است. حضرت به ما یاد می دهد که همت بلند داشته باشیم و عالی ترین مقامات که همان همنشینی با پیامبران الهی است، را از خداوند مسئلت کنیم.

مضامین مناجات المطیعین

درخواست توفیق بندگی و انجام تکالیف الهی از خداوند.
درخواست زدوده شدن شک و تردید از دل انسان از خداوند.
معرفی شک و گمان فاسد بعنوان بستر فتنه.
درخواست سوار شدن بر کشتی های نجات و رحمت الهی؛کسی که سوار کشتی نجات و رحمت الهی می شود، از لذت مناجات با معبود بهره مند و سرشار می شود.
درخواست توفیق مجاهدت در راه خداوند، مجاهدت نظامی و جهاد با نفس و خودسازی که جهاد اکبر نامیده شده است.
اشاره به این که انسان، از خود اصالت و استقلالی ندارد و هستی وی عاریه است:« فَاِنَّا بِکَ وَلَکَ».
شفیع و وسیله قرار دادن خداوند نزد خودش.
هیچ شفیع و وسیله مستقلی جز خداوند نیست:« وَلا وَسیلَةَ لَنا اِلَیْکَ اِلاَّ اَنْتَ».
در دعاهای خویش، همت والا داشتن و تقاضای عالی ترین مقامات را از خداوند داشته باشیم.
درخواست قرار گرفتن در زمره صالحان و نیکانی که در اتصاف به فضائل و مکارم اخلاقی از افراد دیگر پیشی گرفته اند و عمر خویش را صرف اعمال شایسته و ماندگار می سازند.

مضامین مناجات المطیعین

آموزه های دعا

درخواست توفیق بندگی و انجام تکالیف الهی از خداوند؛
درخواست زدوده شدن شک و تردید از دل انسان از خداوند؛
معرفی شک و گمان فاسد به عنوان بستر فتنه؛
درخواست سوار شدن بر کشتی های نجات و رحمت الهی؛
کسی که سوار کشتی نجات و رحمت الهی می شود، از لذت مناجات با معبود بهره مند و سرشار می شود.
درخواست توفیق مجاهدت در راه خداوند، مجاهدت نظامی و جهاد با نفس و خودسازی که جهاد اکبر نامیده شده است.
اشاره به اینکه انسان، از خود اصالت و استقلالی ندارد و هستی او عاریه است: «فَاِنَّا بِکَ وَلَکَ».
شفیع و وسیله قرار دادن خداوند نزد خودش.

هیچ شفیع و وسیله مستقلی جز خداوند نیست: «وَلا وَسیلَةَ لَنا اِلَیْکَ اِلاَّ اَنْتَ».
در دعاهای خویش، همت والا داشتن و درخواست عالی ترین مقامات را از خداوند داشته باشیم.
درخواست قرار گرفتن در زمره صالحان و نیکانی که در اتصاف به فضایل و مکارم اخلاقی از دیگران پیشی گرفته اند و عمر خود را صرف اعمال شایسته و ماندگار می سازند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits