دلگرم
امروز: شنبه, ۰۲ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۵ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۲ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
چگونه با فرزند در مورد مشکلات مالی صحبت کنیم ؟
0
زمان مطالعه: 5 دقیقه
ممکن است در دنیای امروزی ناچار باشید فرزند خود را از مسائل و مشکلات مالی آگاه کنید و از طرفی نگران باشید که برای او مضر باشید . این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا بهترین تصمیم را بگیرید .

مشکلات مالی و فرزند

همواره روانشناسان بر این اعتقاد دارند که مشکلات مالی را برای فرزند خانواده بازگو نکنید .چون این کار باعث تولید استرس و نگرانی آنها خواهد شد و ممکن است باورهای غلطی در مورد پول و مسائل مربوط به آنها در فرزند شکل خواهد گرفت که در بزرگسالی برای او سم خواهد بود .

مشکلات مالی و فرزند ، مشکلات مالی و کودک

در سالهای اخیر، ما آموخته ایم که تقریباً هیچ خانواده ای در مقابل مشکلات مالی مصون نمی باشد. ما در یک اقتصاد جهانی زندگی می کنیم که در آن چیزها می توانند در مدت یک شب تغییر کنند، شغل ها از دست می روند، قیمت ها افزایش می یابد و تغییرات بایستی اعمال شوند. و چه ما این را درک کنیم یا نکنیم، کودکان متوجه استرسی که در چهره والدین آنها برای دستیابی به اهدافشان وجود دارد، هستند.

ممکن است فکر کنید مراقبت از کودکان در مقابل اخبار بد اقتصادی کار درستی است، اما تنشی که ممکن است آنها با آن روبرو شوند ممکن است بیشتر آنها را دچار اضطراب نماید.

شما و کودکانتان بهتر است که بحث های مناسب سنی و صادقانه درباره آنچه در حال اتفاق افتادن است و اینکه چگونه اعضای خانواده می توانند به یکدیگر در غلبه بر موانع مالی کمک کنند، داشته باشید.

مشکلات مالی و فرزند ، مشکلات مالی و کودک

صحبت کردن با فرزند در مورد گرانی

گاهی بیان مشکلات اقتصادی و گرانی باعث سبک شدن والدین می‌شود و گاهی آنها با هدف خاصی به بیان مشکلات مالی می‌پردازند تا کودک توقع و انتظار خرید هر چیزی را نداشته باشد.

در ادامه یک سری نکات مهم را که به شما در هدایت این مباحث کمک می کند، بیان میکنیم.

اگر شغل تان را از دست داده اید

اگر شغل تان را از دست داده اید، توضیح دهید که در حال حاضر به دنبال کار جدیدی هستید، اما این فرآیند ممکن است کمی زمان ببرد. اگر برای خودتان کار می کنید و کسب و کارتان کساد شده است، به آنها به طور کلی بگویید که به دنبال راههایی برای بهبود کسب و کارتان هستید. آنها به جزئیات زیادی نیاز ندارند، فقط می خواهند مطمئن شوند که شما در حال حل مشکلات هستید.

توضیح دادن در مورد کاهش هزینه ها

تعطیلات خانواده ممکن است کاهش پیدا کرده یا موقتاً کنار گذاشته شوند و هزینه کردن برای خرید لباس اضافی، صرف شام در بیرون منزل و تفریحات ممکن است تا حدود زیادی کاهش یابد. این ها را به عنوان راه حل هایی برای رفع مشکلات ارائه دهید؛ نه یک سری عواقب ناخوشایند. برای کودکتان توضیح دهید که همکاری با این تغییرات راهی است که وی می تواند از طریق آن به خانواده کمک کند.

اجازه دهید آنها هزینه اجاره منزل، خورد و خوراک و سایر موارد ضروری را مشاهده کنند تا درک نمایند که درآمد شما چگونه باید کفاف هزینه های ماهیانه را بدهد. این امر به آنها حس واقع گرایی بیشتری در خصوص ماهیت متناهی یک دلار داده و قدردان هر گونه پولی که خانواده آن را در دسته موارد اضافی قرار می دهد، خواهند بود.

بعضی از خانواده ها متوجه می شوند وقتی کمی در خصوص مسائل مالی سخت گیری می نمایند، یکی از نتایج غیرمنتظره این کار این است که زمان بیشتری را در کنار یکدیگر با انجام کارهای ساده سپری می کنند: بررسی کتاب ها در کتابخانه، بازی در پارک یا انجام یک بازی خانوادگی به جای رفتن به سینما.
سادگی در این دنیای پر آشوب چیز بسیار خوبی است.
آن را بچشید و متوجه می شوید که کودکان شما نیز همین کار را خواهند کرد.

حتی اگر مجبورید به خانه جدیدی نقل مکان کنید، مدرسه فرزندتان را تغییر دهید یا به طور کامل به شهر دیگری بروید، خانواده شما در کنار هم خواهند ماند. آنچه شما را به یک خانواده تبدیل می کند، دوست داشتن یکدیگر است، نه وسایلی که دارید یا محلی که در آن زندگی می کنید. و کودکان باید بدانند که این ویژگی تحت هر شرایطی تغییر نخواهد کرد.

برخی مسائل مالی را برای کودک بازگو نکنید .

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که در حضور کودکتان گفته‌اید: « امروز دلار رفته بالا از فردا دیگه هیچی نمی تونیم بخریم!»، «میوه چقدر گران شده»،« با این تورم دیگه نمی تونیم خانه‌مان را عوض کنیم» و... نکته ی مهم این که بهتر است از گفتن نکاتی به فرزندتان پرهیز کنید . برخی از این نکات که بهتر است فرزند شما در جریان آن قرار نگیرد عبارت است از :

  • حقوق دریافتی شما چقدر است
  • درآمد شما بیشتر است یا مادر کودک
  • میزان پس انداز خانواده چقدر است
  • شرایط زندگی سایر خانواده های فامیل

نتیجه گیری : اینکه مداوم از نداشته هایتان گلایه کنید چیزی درست نمی‌شود؛ باور کنید کودکتان نمی‌تواند شما را تسکین دهد و اگر او یک بسته کمتر لواشک و آدامس بخورد مشکلات شما حل نمی‌شود بنابراین او را درگیر موضوعاتی نکنید که نه‌تنها فهم و درکی از آن‌ها ندارد بلکه آنان را دچار نوعی تنش می‌کند لذا به‌جای مطرح کردن مشکلات مالی و ایجاد محدودیت مالی برای کودکتان سعی کنید مدیریت خرج کردن را به او یاد دهید.

به آن‌ها بگویید که مبلغ و مقدار پول مهم نیست بلکه نحوه خرج کردن مهم است و هرکسی با توجه به توان مالی خودش بودجه‌ای را در اختیار فرزندش قرار می‌دهد، لذا به‌جای آنکه کودکتان را از فقر، بیکاری، گرانی و آینده بترسانید به او اهمیت و جایگاه پول در زندگی و مدیریت آن را آموزش دهید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits