دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۴ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۷ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۴ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
استفتائات آیت‌ الله خامنه‌ ای در باب مسّ آرم جمهوری اسلامی
1
زمان مطالعه: 2 دقیقه
اسما متبرکه به نام و صفات خداوند، نام پیامبر (ص) و ائمه معصومین (ع) میگویند که لمس آن ها بدون داشتن وضو جایز نیست. این مسئله شامل مسّ آرم جمهوری اسلامی نیز می‌شود.

احکام مسّ آرم جمهوری اسلامی

بنابر فتوای مراجع تقلید، لمس آرم جمهوری اسلامی ایران بدون وضو در صورتی که در عرف، نام خدا محسوب شود، حرام است. در غیر این صورت، اشکال ندارد، هر چند در این صورت نیز احوط (احتیاط) ترک لمس آن بدون وضو است.

در استفتائی از آیت‌الله خامنه‌ای، ایشان در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا لمس آرم جمهوری اسلامی ایران بدون وضو، حرام است، چنین فرمودند:
اگر در نظر عرف، نام جلاله محسوب شود، لمس آن بدون طهارت حرام است، در غیر این صورت اشکال ندارد، هر چند در این صورت نیز احوط ترک لمس آن بدون طهارت است.

در استفتائی دیگر از آیت‌الله مکارم شیرازی، ایشان نیز چنین فرمودند:
اشکال ندارد، هرچند احتیاط بهتر است.

احکام مسّ آرم جمهوری اسلامی

بنابراین، در صورتی که آرم جمهوری اسلامی ایران به گونه‌ای باشد که عرفاً نام خدا محسوب شود، لمس آن بدون وضو حرام است. برای مثال، اگر آرم جمهوری اسلامی ایران با نام خدا نوشته شده باشد، لمس آن بدون وضو حرام است. اما در صورتی که آرم جمهوری اسلامی ایران به گونه‌ای باشد که عرفاً نام خدا محسوب نشود، لمس آن بدون وضو اشکالی ندارد. برای مثال، اگر آرم جمهوری اسلامی ایران با نام ایران نوشته شده باشد، لمس آن بدون وضو اشکالی ندارد.

البته، در هر دو صورت، احوط (احتیاط) ترک لمس آرم جمهوری اسلامی ایران بدون وضو است.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits