مجله دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۴ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۶ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
دیواری نامرئی بین دو اقیانوس!
24
این اتفاق طبیعی یک منظره خیره کننده ایجاد می کند! آب شیرین مملو از گل و لای رودخانه فریزر و آب دریای تنگه جورجیا با هم مخلوط نمی شوند و بنابراین مرزی به وضوح قابل مشاهده بین یکدیگر تشکیل می دهند.

رود فریزر بلندترین رود استان بریتیش کلمبیای کاناداست که از گردنه فریزر در نزدیک کوه رابسون در رشته کوههای راکی سرچشمه می گیرد و با گذر ۲۲۱۳ کیلومتری (۱۳۷۵ مایل) در شهر ونکوور به تنگه جورجیا و اقیانوس آرام می ریزد. حجم آبدهی این رود در ثانیه ۳۵۵۰ متر مکعب در ثانیه است.نام این رود از نام سایمون فریزر رهبر گروه اعزامی شرکت نورث وست از محل کنونی شهر پرنس جورج به دهانه این رود گرفت شده است.

دیواری نامرئی بین دو اقیانوس

تنگه جورجیا تنگه‌ای ۲۴۰ کیلومتری بین جزیره ونکوور و ساحل اقیانوس آرام بریتیش کلمبیا در کانادا است. حد فاصل جنوبی آن به تقاطع پیوجت ساند و تنگه خوان فوکا و از شمال به تنگه جانستون ختم می‌شود.به خاطر فعالیت‌های بندر ونکوور و مسیرهای کشتی‌رانی بریتیش کلمبیا بین ساحل اصلی و جزیره ونکوور این تنگه یکی از آب‌راه‌های کشتی‌رانی اصلی ساحل غربی آمریکای شمالی است.

دیواری نامرئی بین دو اقیانوس

این رودخانه و دریا در محلی که به یکدیگر میرسند با یکدیگر مرز درست می کنند و با یکدیگر ترکیب نمی شوند . این مطلب در آیات قرآن هم به آن اشاره شده است .

وَ هُوَ الَّذی مَرَجَ الْبَحْرَیْنِ هذا عَذْبٌ فُراتٌ وَ هذا مِلْحٌ أُجاجٌ وَ جَعَلَ بَیْنَهُما بَرْزَخاً وَ حِجْراً مَحْجُوراً [53]: او کسى است که دو دریا را در کنار هم قرارداد؛ این گوارا و شیرین، و آن شور و تلخ؛ و در میان آن‌ها برزخى قرار داد [تا با هم مخلوط نشوند گویى هریک به دیگرى مى‌گوید]: دور باش و نزدیک نیا! در اینجا می توانید کلیپی از این اتفاق طبیعی را ببینید.
این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (24 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است