مجله دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۶ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۸ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
دلیل اینکه چرا مردمک چشم حیوانات به شکل و اندازه های مختلفی است فاش شد!
9
محققان می‌گویند که دلیل اصلی تکامل چشم‌های حیوانات شکارچی به صورت عمودی، می‌تواند کمک به یافتن غذا باشد.

آیا این تصادفی است که رنگ مردمک سیاه است و شکل آن از موجود زنده به موجود زنده تغییر می کند؟✅مردمک هر موجود زنده به گونه ای متمایز می شود که به بهترین وجه با محیط خود سازگار می شود.👁️اگر مردمک چشم‌هایمان سیاه‌تر بود، محیط را چگونه می‌دیدیم؟ما متوجه شدیم حیواناتی با مردمک های دراز عمودی به احتمال زیاد شکارچیانی در کمین هستند که تا زمانی که از فاصله نسبتا نزدیک به طعمه خود برخورد کنند پنهان می شوند. آنها همچنین تمایل دارند که چشم در جلوی سر خود داشته باشند.

مردمک چشم حیوانات

روباه ها و گربه های خانگی نمونه های بارز این موضوع هستند. تفاوت بین روباه و گرگ در این واقعیت است که گرگ ها شکارچیان کمین نیستند - در عوض آنها در دسته شکار می کنند و طعمه خود را تعقیب می کنند.
در مقابل، مردمک‌های افقی کشیده تقریباً همیشه در حیوانات در حال چرا یافت می‌شوند که چشم‌هایی در دو طرف سر دارند.

مردمک چشم حیوانات

مردمک چشم حیوانات

آنها همچنین به احتمال زیاد حیوانات شکاری مانند گوسفند و بز هستند.ما یک مدل کامپیوتری از چشم‌ها تولید کردیم که نحوه ظاهر شدن تصاویر با اشکال مختلف مردمک را شبیه‌سازی می‌کند تا توضیح دهد چگونه جهت‌گیری می‌تواند برای حیوانات مختلف مفید باشد. این مدل‌سازی نشان داد که مردمک‌های دراز عمودی در شکارچیان کمین توانایی آن‌ها را برای قضاوت دقیق فاصله بدون نیاز به حرکت سرشان افزایش می‌دهد، که می‌تواند حضور آنها را به طعمه‌های احتمالی بدهد.

مردمک چشم حیوانات

در اینجا کلیپ آن را می توانید ببینید.
این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.8 از 5 (9 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است