دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۵ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۴ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
آشنایی با نحوه برگزاری مراسم محرم در برغان
1
زمان مطالعه: 3 دقیقه
مراسم محرم در برغان با شور و حال خاصی برگزار می‌شود و مردم این روستا با حضور در این مراسم، ارادت خود به امام حسین (ع) و یاران ایشان را به نمایش می‌گذارند.

مراسم محرم در برغان

روستای برغان در استان البرز، به دلیل قدمت تاریخی و مذهبی خود، از دیرباز به عنوان یکی از مراکز مهم برگزاری مراسم محرم در ایران شناخته می‌شود. مراسم محرم در برغان با آداب و رسوم خاص و منحصر به فردی برگزار می‌شود که آن را از سایر نقاط ایران متمایز می‌کند.

برخی از مهم‌ترین آداب و رسوم مراسم محرم در برغان عبارتند از:

تعزیه‌خوانی: تعزیه‌خوانی یکی از مهم‌ترین آداب و رسوم محرم در برغان است که قدمتی بیش از 600 سال دارد. تعزیه‌خوانی در برغان در حسینیه اعظم این روستا برگزار می‌شود و به عنوان میراث معنوی ملی به ثبت رسیده است.

نخل‌گردانی: نخل‌گردانی یکی دیگر از آداب و رسوم محرم در برغان است که در روز عاشورا برگزار می‌شود. در این مراسم، نخل بزرگی که نماد تابوت امام حسین (ع) است، در کوچه‌ها و خیابان‌های روستا گردانده می‌شود.

سینه زنی و زنجیر زنی: سینه زنی و زنجیر زنی از دیگر آداب و رسوم رایج در محرم برغان است که در حسینیه‌ها و تکیه‌های این روستا برگزار می‌شود.

پخت و توزیع نذری: پخت و توزیع نذری از دیگر آداب و رسوم محرم در برغان است که در این ایام به وفور انجام می‌شود. انواع نذری‌ها مانند آش، حلیم، قیمه و عدس پخته می‌شود و بین مردم توزیع می‌شود.

مراسم محرم در برغان

برنامه‌های محرم در شهر برغان

در اینجا به طور خلاصه به برنامه‌های محرم در برغان اشاره می‌کنیم:

دهه اول محرم: در دهه اول محرم، هر روز صبح در حسینیه اعظم برغان، مراسم روضه‌خوانی و سخنرانی برگزار می‌شود. همچنین در شب‌های این دهه، تعزیه‌خوانی در این حسینیه برگزار می‌شود.

روز عاشورا: در روز عاشورا، بعد از اقامه نماز صبح، مراسم عزاداری و سینه زنی در حسینیه اعظم برغان برگزار می‌شود. سپس، نخل‌گردانی در کوچه‌ها و خیابان‌های روستا انجام می‌شود. در بعد از ظهر روز عاشورا نیز، مراسم شام غریبان در این حسینیه برگزار می‌شود.

دهه دوم و سوم محرم: در دهه دوم و سوم محرم، مراسم عزاداری در حسینیه‌ها و تکیه‌های مختلف برغان برگزار می‌شود.

مراسم محرم در برغان، به عنوان یکی از مهم‌ترین میراث معنوی ایران، هر ساله با شور و حال خاصی برگزار می‌شود و مردم این روستا با حضور در این مراسم، ارادت خود به امام حسین (ع) و یاران ایشان را به نمایش می‌گذارند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
2.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits