دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۲۲ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۰۴ مارس ۲۰۲۴ میلادی
مراحل و مدارک لازم جهت ممنوع الخروج کردن زن
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
ممنوع الخروج کردن زوجه، اقدامی است که در طی آن، حق خروج از مرز از زن سلب می گردد. ارائه نمودن درخواست کتبی از شرایط اصلی ممنوع الخروج کردن زوجه می باشد.

نحوه ممنوع الخروج کردن زن توسط شوهر

از جمله دعاوی و اختلافات خانوادگی که ممکن است بین زن و مرد بروز نماید، بحث ممنوع الخروج نمودن زن توسط شوهر می باشد. این ممنوع الخروجی می تواند قبل از دریافت گذرنامه و یا پس از آن، رخ دهد که در طی آن، حق خروج از مرز از زن سلب می گردد. در چنین حالتی، زن دیگر نمی تواند به خارج از کشور مسافرت نماید.

با این حال، برای این که مرد بتواند همسر خود را ممنوع الخروج نماید، لازم است که شرایطی را مورد رعایت قرار داده و مدارکی را از پیش تهیه نماید. همچنین، پس از ممنوع الخروجی، این امکان هنوز برای زن باقیست که برای رفع این ممنوعیت اقدام نماید. به همین دلیل، اطلاع از جزئیات موضوع ممنوع الخروج کردن زوجه، امری الزامی تلقی می گردد.

از این رو، در ادامه مقاله حاضر، قصد داریم، پس از پرداختن به این موضوع که شرایط ممنوع الخروج کردن زوجه چه می باشد؛ به مراحل و نحوه آن بپردازیم. سپس در خصوص مدارک لازم برای ممنوع الخروج کردن زوجه صحبت خواهیم کرد و نحوه استعلام و رفع ممنوع الخروجی زوجه ارائه خواهد شد. در انتها، نیز به موضوع ممنوع الخروج کردن زنی که قبل از ازدواج گذرنامه گرفته است، پرداخته خواهد شد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص، با ما همراه باشید.

شرایط ممنوع الخروج کردن زوجه

ممنوع خروج کردن زوجه از لحاظ حقوقی به این معناست که زوجه به دلیل وجود موانع قانونی نمی تواند از مرز های کشور خود خارج شده و به سایر کشورها سفر کند. در مواردی، ممکن است که زوج، به دلایل مختلف تمایل به خارج شدن همسر خود از کشور نداشته و به همین دلیل، زوجه را ممنوع الخروج نماید. برای این امر، می بایست شرایط ممنوع الخروج کردن زوجه وجود داشته که به شرح زیر می باشد:

  • داشتن سند ازدواج یا سندی که مصدق ازدواج با زوجه باشد.
  • ارائه نمودن درخواست و تقاضای کتبی زوج مبنی بر ممنوع الخروج نمودن زوجه
  • ارائه اطلاعات هویتی نظیر شناسنامه و کارت ملی
  • تایید ممنوع الخروجی زوجه در پرونده توسط رئیس اداره گذرنامه و ثبت آن در سیستم های رایانه ای.

رعایت کلیه ضوابط مذکور، برای ممنوع الخروج کردن زوجه الزامی می باشد. با این حال، اگر زوج با تنظیم وکالت نامه بلاعزل در دفاتر اسناد رسمی، اجازه خروج از کشور را به همسر خود داده باشد، زوجه می تواند از کشور خارج شود. در چنین مواردی، حتی اگر زوج مراحل بالا را نیز طی نماید، با درخواست ممنوع الخروجی زوجه او، موافقت نخواهد شد.

مراحل و نحوه ممنوع الخروج کردن زوجه

برای این که زوج بتواند همسر خود را ممنوع الخروج نماید، نیازمند طی نمودن مراحل و فرآیند هایی می باشد. در این میان ممکن است عده ای از افراد، با چگونگی و نحوه ممنوع الخروج کردن زوجه خود آشنایی نداشته نباشند، به همین دلیل؛ در این قسمت به مراحل و نحوه ممنوع الخروج کردن زوجه پرداخته شده است.

مطابق بند 3 ماده 18 قانون گذرنامه مصوب سال 1376، زنان شوهردار ولو کمتر از ۱۸ سال تمام با موافقت کتبی شوهر و در موارد اضطراری اجازه دادستان شهرستان محل درخواست گذرنامه، می توانند اقدام به دریافت گذرنامه نمایند.

بنابراین، در صورتی که شوهر، اجازه دریافت گذرنامه را به زوجه خود ندهد، همسر او مجوز خروج از کشور را نخواهد داشت. با این حال، زنانی که با شوهر خود مقیم خارج بوده و زنانی که شوهر خارجی اختیار کرده و به تابعیت ایرانی باقی مانده‌اند، از شرط این بند مستثنی هستند.

اما در صورتی که زوجه پیش از ازدواج گذرنامه دریافت نموده یا این که پس از ازدواج، با اجازه همسر خود، گذرنامه دریافت کرده باشد، زوج باید برای ممنوع الخروج کردن همسر خود، به اداره کل گذرنامه و اتباع نیروی انتظامی در تهران و یا دفاتر گذرنامه در شهرستان ها مراجعه نماید.

پس از مراجعه زوج به اداره گذرنامه و ارائه درخواست و مدارک لازم، درخواست ممنوع الخروج کردن زوجه وی، توسط رئیس اداره گذرنامه بررسی شده و پس از تایید، در سیستم های رایانه ای به منظور جلوگیری از خروج قانونی زوجه درج می گردد.

مدارک لازم برای ممنوع الخروج کردن زوجه

در قسمت گذشته، پیرامون شرایط ممنوع الخروج کردن زوجه و همچنین مراحل و نحوه آن توضیحاتی ارائه گردید. برای اینکه درخواست ممنوع الخروجی زوجه توسط اداره گذرنامه مورد تایید واقع شود، نیاز است که مدارک لازم توسط زوج تهیه شده و به این اداره تحویل داده شود. به منظور آشنایی علاقمندان، در این قسمت به مدارک لازم برای ممنوع الخروج کردن زوجه پرداخته شده که به شرح زیر است:

  • سند یا قباله ازدواج یا رونوشتی از آن که مصدق رابطه زوجیت باشد.
  • ارائه مدارک هویتی نظیر شناسنامه و کارت ملی
  • درخواست و تقاضای کتبی ممنوع الخروجی زن

همانطور که پیش تر اشاره شد، زنانی که با همسر خود مقیم خارج بوده و یا زنانی که شوهر خارجی اختیار کرده ولی به تابعیت ایرانی باقی مانده‌اند، نیازی به اجازه شوهر برای دریافت گذرنامه نداشته و در نتیجه، امکان ممنوع الخروجی او توسط زوج وجود نخواهد داشت.

separator line

حتماً بخوانید:
چه کسانی ممنوع الخروج هستند ؟

چه کسانی ممنوع الخروج هستند ؟

در اصطلاح، ممنوع الخروجی به این معنا می‌باشد که فردی به علت موانع قانونی، قادر به خروج از کشور نباشد. معمولا افراد تا زمانی که قصد خروج از مرزهای…


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits