مجله دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۳ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۵ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
مراحل طراحی و ساخت استخر و سونا
1
زمان مطالعه: 6 دقیقه
مراحل طراحی و ساخت استخر، ساخت و چوبکاری سونا در این مقاله شرح داده شده است.

لازمه داشتن یک استخر کارآمد، طراحی علمی و دقیق استخر و سپس ساخت بر اساس طراحی است.

طراحی کاسه استخر، اولین گام ساخت استخر است. بسته به کاربری استخر، ابعاد استخر و توان مالی کارفرما، کاسه استخر ممکن است از جنس مصالح بنایی، فلز، فایبرگلس و یا بتن مسلح ساخته شود، که از این میان ساخت کاسه استخر با بتن مسلح متداول ترین و مطمعن ترین روش برای ساخت استخر شنا می باشد. طراح با توجه به ابعاد و عمق استخر و همچنین مشخصات خاک منطقه، اقدام به طراحی می نماید. ضخامت بتن، ضخامت میلگردها، فاصله میلگردها و میزان افزودنی های بتن، توسط طراح تعیین می گردد. پس از طراحی کاسه استخر، نوبت به طراحی تاسیسات مکانیکی است. اولین قدم انتخاب نوع لوله هاست، بدلیل وجود مواد شیمیایی (بویژه کلر) در آب استخر، استفاده از لوله های پلیمری توصیه می شود. بترتیب لوله های یو پی وی سی، پلی پروپیلن و پلی اتیلن، مناسب ترین انتخاب ها برای لوله های استخری می باشند، که از این میان لوله های یو پی وی سی دارای مزایای بسیار بیشتری نسبت به دو نوع دیگر می باشند. پس از انتخاب نوع لوله ها، نوبت به تهیه دفترچه محاسبات مکانیکی استخر است. دو عملیات مهم بر روی آب استخر، تصفیه و گرمایش است. برای تصفیه استخر معمولا از فیلتر شنی استفاده می شود. طراح با در دست داشتن زمان یکبار گردش آب استخر و مراجعه به کاتالوگ سازنده فیلتر، قادر به انتخاب سایز مناسب فیلتر می باشد. پس از انتخاب سایز فیلتر، با توجه به دبی و افت های مربوطه و همچنین با توجه به منحنی مشخصه پمپ، انتخاب پمپ تصفیه نیز ممکن می گردد. سایز مبدل را می توان با توجه به اتلافات حرارتی و زمان پیش گرمایش آب استخر تعیین کرد. محاسبه سایزینگ لوله ها نیز از وظایف مهم طراح تاسیسات مکانیکی است. مرحله بعدی در طراحی استخر، طراحی معماری است. تهیه یک طرح سه بعدی کامپیوتری از استخر، موجب می گردد تا قبل از ساخت، طرح نهایی استخر را مشاهده نمود و بدون نیاز به هزینه و دوباره کاری، تغییرات مورد نظر را بر روی استخر اعمال کرد. همانطور که اشاره شد، طراحی استخر دارای سه مرحله اساسی است: 1) طراحی کاسه استخر 2) تاسیسات مکانیکی 3) معماری.

ساخت استخر و طراحی آن

پس از اتمام طراحی نوبت به ساخت استخر می رسد. ابتدا بر اساس داده های بدست آمده در طراحی، کاسه ساخته می شود، مهارت گروه اجرایی، در آرماتوربندی و بتن ریزی در کیفیت نهایی کار بسیار تاثیرگذار است. لازم به ذکر است که ساخت کاسه و اجرای تاسیسات مکانیکی تقریبا بصورت همزمان انجام می پذیرد، اجرای لوله کشی و نصب تجهیزات استخر باید دقیق و توسط افراد مجرب صورت پذیرد. تعیین محل تصفیه خانه تاثیر بسزایی در عملکرد مطلوب تصفیه و گرمایش استخر دارد، لذا باید حتی الامکان تصفیه خانه نزدیک به استخر و در تراز ارتفاعی پایین تر ساخته شود، همچنین در مکان یابی تصفیه خانه، باید سر و صدای پمپ ها در نظر گرفته شود و فاصله تصفیه خانه تا محل های استراحت رعایت گردد. آخرین مرحله ساخت استخر ، نازک کاری است. نازک کاری شامل سه مرحله: سیمان کاری، آب بندی و سرامیک کاری است.

مراحل طراحی و ساخت استخر و سونا

معماری استخر

ساخت سونا

سونا خود به دو نوع سونا خشک و بخار تقسیم می گردد، محیط سونا خشک دارای دمای بالا و رطوبت نزدیک به صفر است، لذا برای ساخت سونا خشک، باید از مصالحی با ضریب هدایت حرارتی پایین استفاده کرد. چوب به دلیل ضریب هدایت حرارتی پایین، زیبایی و بوی مطبوع در دمای بالا، مناسب ترین انتخاب برای ساخت سونا خشک می باشد. باید توجه داشت از هر نوع چوبی نمی توان برای چوبکاری سونا استفاده کرد، چوب روس، چوب ترمو و چوب سامبا (آفریقایی) مناسب ترین انواع چوب برای چوبکاری سونا هستند. در مقابل سونا بخار دارای دمای متوسط (حدود 40 تا 45 درجه سانتیگراد) و رطوبت اشباع می باشد، لذا در ساخت سونا بخار باید از مصالح مقاوم در برابر رطوبت استفاده کرد، لذا می توان گفت سرامیک بهترین انتخاب است.

مراحل طراحی و ساخت استخر و سونا

چوبکاری سونا خشک

در ساخت سونا خشک و بخار ملاحظات فراوانی وجود دارد، که در ادامه به برخی از آنها اشاره می شود:

- گرمای نهان تبخیر آب بسیار بالاتر از گرمای ویژه هواست، لذا بخار کردن آب فرآیندی به مراتب انرژی بر تر از گرم کردن هوا می باشد، از همین رو ژنراتورهای بخار سونا بخار دارای توان هایی بالاتر از هیترهای سونا خشک می باشند. هیترهای سونا خشک و ژنراتورهای سونا بخار در دو نوع گازی و برقی موجود می باشند، در سونا بخار بدلیل نیاز به انرژی بالاتر، استفاده از دیگ بخار گازی بیشتر توصیه می گردد.

- بدلیل رطوبت بالای سونا بخار، فرآیند تقطیر در سونا بخار بسیار متداول است، از اینرو سقف سونا بخار بصورت شیبدار ساخته می شود تا قطرات تبخیر شده موجب آزار استفاده کنندگان سونا نشود.

- در چوبکاری سونا باید از چوب های خشک کن رفته استفاده شود که چوب به مرور زمان تاب بر نداشته و نشکند.

- برای چوبکاری سونا خشک، حتی الامکان باید از چوب های کم گره استفاده شود، چوب محل تجمع حرارت بوده و در صورت زیاد بودن گره ها، ممکن است بدن استفاده کنندگان در برخورد با گره ها، دچار سوختگی گردد.

- بهتر است سونا خشک و بخار دارای پنجره ای رو به بیرون باشند.

- طبق مقررات نظام مهندسی، نصب هرگونه وسیله گازسوز داخل محوطه استخر، سونا و جکوزی ممنوع می باشد، لذا در صورت استفاده از هیتر گازی برای سونا خشک و یا دیگ بخار گازی برای سونا بخار، بخش گازسوز وسیله باید در محیط خارج از سونا قرار گرفته و دارای دودکش استاندارد باشد.

- محیط سونا خشک دارای حرارت بسیار بالاست، از این رو در صورت مجاورت دیوارهای سونا با محیط سرد، عایقکاری دیوارهای سونا الزامی است.

- بدلیل رطوبت بالای سونا بخار، می بایست از چراغ های استخری مقاوم در برابر رطوبت در محیط سونا بخار استفاده کرد.

- درب سونا خشک و بخار باید فاقد قفل بوده و با فشار دست، به آسانی رو به بیرون باز شوند.

رسام استخر، طراح و مجری انواع استخر و سونا در ایران

در زمان طراحی بهتر است از مشاورین برتر و عالی استفاده نمایید تا ساخت استخر شما اصولی باشد. رسام استخر در ایران با بهترین تکنولوژی های روز دنیا و با به کار بهترین تجهیزات عالی، بهترین نمونه استخر ها و سونا ها را برای منزل شما و ویلاهای شما طراحی و اجرا خواهد نمود. شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر از سایت گروه مهندسی رسام استخر بازدید فرمایید و با کارشناسان این شرکت تماس حاصل فرمایید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است