دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۲۲ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۰۴ مارس ۲۰۲۴ میلادی
مراحل رسیدگی به پرونده حقوقی در دادسرا چگونه است ؟
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
زمانی که شخصی در دادسرا دعوی کیفری را اقامه (رسیدگی) می کند یا بر علیه وی دعوی اقامه می شود از جمله سوالاتی که به ذهن هر فردی می رسد این موضوع است که مراحل رسیدگی به پرونده در دادسرا چطور است ؟

مراحل رسیدگی به پرونده و جرم در دادسرا

دادسرا نخستین مرجعی است که برای اقامه دعوی کیفری است که وظیفه رسیدگی مقدماتی به پرونده را بر عهده دارد به عبارت دیگر قبل از اینکه پرونده به دادگاه برود و برای متهم مجازات تعیین شود دادسرا به پرونده رسیدگی می کند و در صورتی که متهم را مقصر بداند و عمل وی را مستوجب مجازات بداند ، پرونده را به دادگاه ارسال می کند . در این مقاله به بررسی مراحل رسیدگی پرونده در دادسرا می پردازیم .

اولین مرحله رسیدگی به پرونده در دادسرا

اولین مرحله رسیدگی به پرونده در دادسرا اینگونه آغاز می گردد که فرد با مراجعه به دادسرا شکایت خود را مطرح می کند و دادسرا پرونده را برای انجام تحقیقات به کلانتری ارجاع می کند و کلانتری بعد از اتمام تحقیقات مقدماتی گزارشی را به دادستان اعلام می کند ،

رسیدگی به پرونده در دادسرا

در صورتی که دادستان گزارشات را تایید کند و کافی بداند پرونده را به یکی از شعب دادیاری ارسال می کند ، دادیار تحقیقات لازم را به عمل می آورد و جلسات دادرسی را با حضور شاکی و متهم برگزار می کند و در صورتی که نیاز به نظر کارشناس باشد دادیار پرونده به کارشناس ارجاع می دهد تا نظر کارشناس را در این خصوص مدنظر قرار دهد ، این جلسات طی چند ماه برگزار می گردد و در نهایت دادیار تصمیم مقتضی را اتخاذ می نماید .

ختم رسیدگی در دادسرا

ختم رسیدگی در دادسرا بدین صورت است که بعد از خاتمه تحقیقات ، دادیار با توجه به تحقیقات صورت گرفته و مدارک و مستندات یا فرد متهم را مقصر می داند و با صدور قرار مجرمیت پرونده را برای صدور حکم به دادگاه میفرستد و در صورتی که عمل فرد را جرم نداند یا دلایل و مستندات کافی نباشد و ... قرار منع تعقیب یا قرار موقوفی تعقیب یا سایر قرارها را صادر می کند .

مراحل رسیدگی به پرونده حقوقی به صورت خلاصه

تقدیم دادخواست به دادگاه
باطل نمودن تمبر و پرداخت هزینه دادرسی
ثبت پرونده و ارجاع آن به شورا یا شعب حسب مورد
ثبت پرونده در دفتر دادگاه و تعیین وقت رسیدگی
جلسات دادرسی و حل و فصل اختلاف
انشاء رای (حکم – قرار )
واخواهی
تجدیدنظر خواهی
فرجام خواهی
اجرای حکم

منبع : دینااین مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits