دلگرم
امروز: جمعه, ۰۴ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۱۶ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۴ مه ۲۰۲۴ میلادی
مدت عمر امام رضا (ع) چقدر بود ؟
3
زمان مطالعه: 3 دقیقه
مدت عمر امام رضا (ع) / عمر امام رضا (ع) / امام رضا (ع) چند سال عمر کردند / امام رضا (ع) در چند سالگی به شهادت رسیدند / عمر امام رضا (ع) چقدر بود ؟

مدت عمر امام رضا (ع)

حضرت علی‌بن موسی الرضا (ع) در یازدهم ذی‌القعده سال 148 هجری در مدینه متولد شدند و در پایان ماه صفر سال 203 قمری، به دست مأمون به شهادت رسیدند.

امام رضا (ع) 55 سال عمر نمودند که 35 سال آن با پدر بزرگوارش امام موسى بن جعفر علیهما السّلام بود و زمان جدّش امام صادق علیه السّلام را درک نکرده است؛ چون امام صادق علیه السّلام چند ماه قبل از ولادت امام رضا علیه السّلام وفات نمودند.

و در روایتى آمده است که تولّد امام رضا علیه السّلام چهار سال پس از شهادت امام صادق علیه السّلام بوده است و مدّت عمر او را 49 سال و شش ماه ذکر کرده‌اند؛ ولى قول اوّل مشهورتر است.

مدّت امامت او بیست سال است و همزمان با تتمۀ خلافت هارون الرشید و سپس فرزند او محمّد امین؛ فرزند زبیده، به مدّت سه سال و پانزده روز.

پس از خلع امین از خلافت، عموى او ابراهیم بن شکله عبّاسى، چهارده روز خلافت نمود و در این مدّت، محمّد امین را حبس نمودند، سپس او را آزاد و یک سال و شش ماه و 23 روز خلافت نمود

و پس از کشته شدن محمّد امین، برادر او عبد اللّه مأمون رسما خلیفۀ مسلمین شد و او براى امام هشتم علیه السّلام به عنوان ولایت عهدى خود از مردم بیعت گرفت در حالى که شخص امام از آن راضى نبودند.

سپس از راه خدعه بیرون آمد و حضرت را توسّط سم به شهادت رساند و در سرزمین طوس به خاک سپرده شد که درود خدا بر او باد!

مدت عمر امام رضا (ع)

خلاصه زندگینامه امام رضا (ع)

حضرت رضا (ع) هشتمین امام شیعیان از خاندان حضرت محمد (ص) هستند. در کتب تاریخی آماده است، ایشان سال 148 هجری قمری در مدینه به دنیا آمدند.

نام این حضرت علی، کنیه‌اش ابولحسن و رضا یکی از القاب این حضرت است. از دیگر لقب‌های این حضرت می‌توان صابر، صادق، فاضل و ... را نام برد.

امام رضا فرزند امام هفتم شیعیان یعنی امام موسی کاظم (ع) هستند، مادر آن حضرت از اهالی نوبه بوده است. برخی منابع نام او را حضرت نجمه و کنیه اش را ام‌البنین و برخی تکتم ذکر کرده اند. امام موسی کاظم در سال 183 ه.ق توسط هارون الرشید به شهادت رسیدند.

امام رضا (ع) پس از شهادت پدر به امامت منصوب شدند و ادامه راه پدر بزرگوار خود را پیش گرفتند.

دوره امامت ایشان نزدیک به بیست سال طول کشید که در این دوران علاوه بر رسیدگی بر امور امت، در راستای حرکت جد خود یعنی امام صادق (ع) به تدریس شاگردان و پیشبرد اهداف حوزه علمیه نیز مشغول بودند و قدم‎‌های اساسی در این راه برداشتند.

هفده سال از این مدت در مدینه گذشت و پس از پیشنهاد مامون برای ولایت عهدی به امام، ایشان در سال 200 یا 201 ه.ق به مرو مهاجرت کردند. سه سال آخر عمر امام هشتم، یعنی تا قبل از شهادت در خراسان سپری شد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
2.7 از 5 (3 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits