alexametrics
دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۴ آبان ۱۳۹۹ برابر با ۰۸ ربيع الأول ۱۴۴۲ قمری و ۲۵ اکتبر ۲۰۲۰ میلادی
آموزش ساده محاسبه محیط و مساحت مثلث قائم الزاویه
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
محیط و مساحت مثلث قائم الزاویه . مثلث قائم الزاویه یکی از زیر مجموعه های مثلث است که یکی از زوایای داخلی آن 90 درجه یا همان قائم می باشد.

نحوه محاسبه محیط و مساحت مثلث قائم الزاویه

مثلث قائم‌الزاویه یا سه‌گوش راست‌، مثلثی است که یکی از زاویه‌های آن قائمه (۹۰ درجه) باشد.

مثلث قائم الزاویه "right triangle" نوعی دیگر اشکال هندسی و زیر مجموعه مثلث است که تنها تفاوت آن با مثلث ساده این است که یکی از زوایای داخلی آن 90 درجه یا همان قائم می باشد که در ریاضی و هندسه دارای کاربرد بسیار زیادی می باشد و برای حل مسائل این چنین نیز نیاز به محاسبه محیط و مساحت مثلث قائم الزاویه خواهید داشت.

محاسبه محیط و مساحت مثلث قائم الزاویه

محاسبه مساحت مثلث قائم الزاویه

مثلث قائم الزاویه یک مستطیل هست که از وسط نصف شده ، اگر یادتان باشد مساحت مستطیل برابر بود با عرض ضربدر ارتفاع ، حالا این شکل هندسی نصف مستطیل هست و بنابراین باید مساحت بدست امده را به 2 تقسیم کنیم.

برای محاسبه و بدست آوردن مساحت مثلث قائم الزاویه، اولین کاری که باید انجام دهید این است که ارتفاع و قاعده را بدست بیاورید که اگر مسئله برای شما مشخص کرده باشد نیازی به محاسبه نیست و اما اگر مشخص نشده باشند، باید این دو مورد را با استفاده از داده های مسئله بدست بیاورید.

سپس این دو عدد بدست آمده را با یکدیگر ضرب کنید و در نهایت عدد بدست آمده را تقسیم بر 2 نمائید.

مساحت مثلث قائم الزاویه = 2÷ ( قاعده × ارتفاع )
2 ÷ (AB × BC)

محاسبه محیط مثلث قائم الزاویه

نحوه بدست آوردن مثلث قائم الزاویه دقیقا همانند مثلث و سایر انواع آن می باشد که باید هر 3 ضلع را با یکدیگر جمع کنید. از این رو فرمول محیط مثلث قائم الزاویه بر اساس تصویر بالا، طبق زیر می باشد؛

مجموع سه ضلع : AB + AC + CBاین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
اسنپ تریپ
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits