مجله دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۳ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۵ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
محرومیت از ارث چگونه است؟
2
زمان مطالعه: 11 دقیقه
قوانینی در خصوص ارث و تعیین آن داریم و سهمی برای هریک از وراث در قانون معین شده است مواردی هم مطابق قانون داریم که ورثه از ارث محروم می شوند و ارثی را از مورث

هنگامیکه فرد در قید حیات است می تواند هر تصمیمی درمورد اموال و دارایی های خود بگیرد و حق هر گونه دخل و تصرفی در اموالش را دارد اما به محض اینکه شخصی فوت می کند دارایی های او به بازماندگان فرد متوفی تعلق می گیرد که اگر فرد بخواهد در مورد اموال خود بعد از مرگش تصمیمی بگیرد این عمل تنها در یک صورت ممکن است که فرد می تواند در مورد اموالش بعد از فوتش تصمیمی بگیرد که از طریق وصیت تکلیف آن را تعیین کند.

همانطور که قوانینی در خصوص ارث و تعیین آن داریم و سهمی برای هریک از وراث در قانون معین شده است مواردی هم مطابق قانون داریم که ورثه از ارث محروم می شوند و ارثی را از مورث خود نمی برند برای آشنایی با محرومیت از ارث و اطلاع از آن و چگونگی و شرایط آن می توانید تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

ورثه کیست و به چه معناست؟

ورثه به اشخاصی گفته می شود که وارث دارایی و اموال شخصی هستند. به مجموع این افراد وراث گفته می شود. بر این اساس وراث نقش قائم مقام شخص فوت شده را دارند و از این رو می توانند در اموال متوفی تصرف کنند. قابل توجه است که پیش از آنکه در ارث تصرف شود می بایست دیون مربوط به متوفی پرداخت شود و سپس می توانند اداره اموال را بر عهده گیرند.

بدین ترتیب وراث تا زمانی که دیون و بدهی های متوفی را پرداخت نکرده باشند و اجازه مالکان را کسب نکرده باشند نمی توانند در اموال وی تصرفی داشته باشند. ترکه پس از فوت فرد متوفی به صورت قهری به وراث تعلق می یابد اما پیش از آن باید بدهی ها و دیون متوفی پرداخت شود. در این مورد بهتر است از حضور بهترین وکیل مشهد بهره ببرید تا مراحل انجام کار به خوبی صورت گیرد.

انواع طبقات ارث و شروط ارث بردن

بهره مندی افراد از ارث در طبقات مختلفی صورت می گیرد. به این ترتیب که افراد با توجه به نسبتی که با فرد متوفی دارند از ارث بهره می برند.

طبقه اول: والدین، فرزندان و فرزندان فرزندان

طبقه دوم: اجداد، خواهر، برادر و فرزندان آنها

طبقه سوم: خواهران، برادران والدین و اولاد آنها

نکته قابل توجه در طبقات ارث این است که در صورت زنده بودن طبقه اول، طبقه دوم از ارث محروم می شود. همچنین در صورت زنده بودن طبقه دوم، افراد طبقه سوم سهمی از ارث نمی برند.

ارث بردن شش شرط دارد که شروط ارث بردن به شرح زیر می باشد

 • مرگ مورث

 • زنده بودن وارث

 • موجبات تقسیم ارث؛ مانند نسب و سبب

 • وجود ارث

 • پرداخت حق و دینی که بر عهده متوفی می باشد

 • موانع ارث وجود نداشته باشد

درنتیجه با نبودن هر یک از شروط ارث بردن، ارث بردن منتفی خواهد شد.

انواع طبقات ارث

محرومیت از ارث

محرومیت از ارث واژه ای آشناست که بارها تاکنون آن را شنیده اید، که می تواند محرومیت قانونی و شرعی باشد. احتمالا دیده اید که والدین هنگام بروز مشکلات با فرزندان خود از واژه از ارث محرومت میکنم استفاده میکنند اما بسیاری از ما اطلاع دقیقی از چگونگی اجرای آن و اینکه وجاهت قانونی دارد یا خیر نداریم. اشخاص تا زمانی که درقید حیات هستند حق هر گونه تصرف در اموال خود را دارا می باشند شخص می تواند اموال خود را بفروشد ببخشد حتی تلف کند و هیچ کسی حق هیچگونه اعتراض به وی را ندارد.

بعضی از افراد ترجیح می دهند تا خودشان در قید حیات هستند نسبت به اموال و دارایی خود برای پس از مرگشان تعیین تکلیف کنند اما موضوع مهمی که باید به ان توجه کرد این است که هرشخص به عنوان وصیت به بیش از یک سوم اموال خود نمی تواند تصمیم بگیرد و اگر بیشتر از مقدار یک سوم اموال خود را وصیت کرده باشد صحت آن منوط به قبول ورثه می باشد.

انواع محرومیت از ارث

 • محرومیت از ارث از طریق وصیت: امکان دارد متوفی تعیین نماید که دارایی او پس از مرگ خود چگونه تقسیم گردد ، در واقع متوفی در زمان حیات خویش وصیت می نماید که اموال او صرف امور خیریه شود و یا یکی از فرزندان خود را مطابق وصیت نامه از ارث محروم نماید و یا کل اموال را برای یکی از فرزندانش وصیت نماید.مطابق مقررات قانونی، وصیت در یک سوم اموال متوفی نافذ است به این معنا که متوفی تا میزان یک سوم از اموالش را می تواند وصیت کندحال اگر به بیش از یک سوم اموال وصیت شود نیازمند این است که باقی وراث بخش مازاد را قبول نمایند و رضایت دهند که در این صورت وصیت متوفی برای بیش از یک سوم پذیرفته می گردد. پس در نتیجه زمانی که فرد وصیتی می کند که فرزند خود را از ارث محروم کرده است، فقط تا میزان ثلث اموالش این وصیت نافذ و مورد قبول خواهد بود . لازم به ذکر این نکته مهم است که هیچ کس نمی تواند به موجب وصیت وراث خود را به طور کلی از ارث محروم نماید.

 • محرومیت از ارث به موجب قانون: اکثر اشخاص جامعه به طرق مختلف عبارت محرومیت از ارث را شنیده اند اما آیا واقعا امکان محروم کردن یکی از اولاد از ارث امکان پذیر است یا خیر که در این خصوص نیاز می باشد قوانین مورد بررسی قرار گیرند که آیا بر طبق قوانین محرومیت از ارث نیز امکانپذیر می باشد و یا خیردر این خصوص ماده 837 قانون مدنی اظهار می دارد که محرومیت از ارث به این صورت است که اگر فردی به موجب وصیت ، یک یا چند نفر از ورثه خود را از ارث محروم کند ، وصیت مزبور نافذ نیست. محرومیت از ارث با وصیت اگر چه تا ثلث وصیت نافذ و درست است اما در حقیقت محرومیت وراث از کل اموال طبق قانون از ارث مورد قبول نمی باشد.

 • محرومیت از ارث به حکم قانون وشرع: انسان چه در زمان حیات و قبل از فوتش با وصیت کردن ، نمی تواند به طور کلی حق محروم کردن افراد از ارث را ندارد اما در پنج مورد، قانون و شرع مواردی را تعیین کرده است که در صورت وقوع آن ، افراد به حکم شارع از ارث محروم می‌شوند.

 • قتل: اولین مورد محرومیت از ارث در خصوص قتل است. اگر وارثی، مورث خود را به قتل برساند از ارث محروم می‌شود. در واقع کسی نمی‌تواند برای اینکه زود به ارث برسد، مورث را به قتل برساند، زیرا قتل مانع ارث بردن است.ماده 880 قانون مدنی : قتل از موانع ارث است بنابراین کسی که مورث خود را عمداً بکشد از ارث او ممنوع می‌شود اعم از این که قتل بالمباشره باشد یا‌بالتسبیب و منفرداً باشد یا به شرکت دیگری.

 • عدم ارث بری کافر از مسلمان: دومین مورد در خصوص ارث بردن کافر از مسلمان است. بر اساس ماده 881 مکرر قانون مدنی، کافر از مسلم ارث نمی‌برد. البته عکس این موضوع صادق نیست و اگر کافری فوت کند و در بین وراثش، شخص مسلمانی باشد، فرد مسلمان از کافر ارث می‌برد.

 • فرزند ولد الزنا: سومین مورد از موارد محرومیت از ارث، فرزند ولدالزنا است. اگر فرزندی در اثر یک رابطه نامشروع از زن و مردی متولد شده باشد، متولد زنا از پدر و مادر خود ارث نمی‌برد و از این لحاظ از ارث محروم است.

 • لعان: لعان در لغت به معنی لعنت کردن است و در اصطلاح عبارت است از اظهار لعن و نفرت بین زوجین با صیغه‌ی مخصوص، با این منشا که شوهر به همسر خود نسبت زنا بدهد و یا فرزندی را که شرعاً ملحق به اوست، انکار کند. چهارمین مورد هم در خصوص «لعان» بین زن و شوهر است.

اگر زن و شوهری با شرایطی که در فقه و قانون مقرر شده یکدیگر را «لعن» کنند و در مدت عده طلاق، یکی از آنها فوت کند، دیگر از یکدیگر ارث نمی‌برند و لعان موجب محرومیت از ارث می‌شود.

ماده 882 قانون مدنی : بعد از لعان زن و شوهر از یکدیگر ارث نمی‌برند و همچنین فرزندی که به سبب انکار او لعان واقع شده از پدر و پدر از او ارث نمی‌برد‌ لیکن فرزند مزبور از مادر و خویشان مادری خود و همچنین مادر و خویشان مادری از او ارث می‌برند.

 • نفی فرزند بواسطه لعان از پدر: در آخرین مورد هم، اگر فرزندی به واسطه لعان از سوی پدرش نفی می‌شود، دیگر نه پدر از فرزند ارث می‌برد و نه فرزند از پدر ارث می‌برد.البته اگر پدر از لعان رجوع کند، در این صورت فرزند می‌تواند از پدرش ارث ببرد ولی بازهم پدر از فرزندش ارث نخواهد بود.

محرومیت ارث

راه های تعیین تکلیف اموال بعد از فوت:

وصیت نامه

 • مطابق ماده 825 به بعد قانون مدنی وصیت یکی از راه هایی است که فرد در زمان حیات تکلیف اموالش را بعد از فوت مشخص می کند.

 • وصیت فقط تا یک سوم اموال نافذ است و بیشتر از آن منوط به رضایت و قبول سایر ورثه است.

 • با توجه به وضعیت وصیت کننده و بر اساس ماده 276 به بعد قانون امور حسبی وصیت سه نوع دارد :

الف) وصیت نامه رسمی مطابق ماده 277 امور حسبی

ب) وصیت نامه خود نوشت مطابق ماده 208 قانون امور حسبی

ج) وصیت نامه سری مطابق ماده 279 قانون امور حسبی

وصیت تملیکی

وصیت تملیکی عبارت است از اینکه کسی عین یا منفعتی را از مال خود برای زمان بعد از فوتش به دیگری مجانا تملیک کند. این وصیت اگر زاید بر ثلث باشد، نافذ نیست مگر به اجازه وراث و اگر بعض از ورثه اجازه کند، فقط نسبت به سهم او نافذ می شود.وصیت کننده (موصی) کسی است که وصیت تملیکی به نفع او شده است، موصی له است. مورد وصیت، موصی به است.

وصیت عهدی

وصیت عهدی عبارت است از این که شخصی یک یا چند نفر را برای امر یا اموری یا تصرفات دیگری مامور می نماید.وصیت کننده (موصی) کسی که به موجب وصیت عهدی، ولی بر مورد ثلث یا بر صغیر قرار داده می شود، وصی نامیده می شود.

صلح عمری

همان است که اگر شخصی بخواهد بخشی از املاک و مستغلات و دارایی خویش را به فرزند خود یا کسی بدهد اما کاملا اختیار مال و یا املاک مورد نظر و همچنین سود دریافتی از ماحصل اجاره به طرف مقابل منتقل نشود و مالک اولی در مواقع به خصوصی که مد نظر او می باشد دوباره آن مال را به تملک خود دربیاورد.

بیع: مورث می تواند تا قبل از مرگ خود با انتقال اموالش از طریق بیع قانونی به اشخاصی که در نظر دارد، وراثی که قصد محرومیت آنان از ارث را دارد، عملا از ارث محروم کند.

وقف: از آنجا که در وقف عین مال حبس و منافع آن تسبیل می شود و چون این حبس موبد و دائمی است، مورث با وقف اموال خود، عملا وراثی که در نظر دارد را از ارث محروم می کند.

هبه: که طی آن مورث مال خود را مجانا به کس دیگری تملیک می کند. در این صورت نیز مورث قبل از مرگ خود اقدام به انعقاد عقدی نموده و بر اساس آن عملا افرادی را که بخواهد از ارث محروم می کند.

وکیل ارث

نقش وکیل در تقسیم ارث چیست؟

حضور یک وکیل با تجربه در زمینه تقسیم ارث علاوه از بین بردن امکان اشتباه، سرعت روند تقسیم ارث را نیز افزایش می‌دهد و کمک بسیاری به شخص مطالبه کننده می‌کند. از جمله مراحل دریافت ارث، اثبات وارثیت و تعیین سهم الارث هر یک از وراث است. پس از آن دادگاه می تواند بررسی های لازم را بر مبنای وصایای ارائه شده به دادگاه انجام داده و اقدام به صدور گواهی انحصار وراثت نماید. در صورت بروز مشکل در هر کدام از مراحل تعیین وراث و تعیین سهم الارث، وکیل تهران می تواند با ارائه مدارک و ادله کافی، به این پروسه کمک نماید.

منبع: سایت وکیل از مااین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (2 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است