alexametrics
دلگرم
امروز: یکشنبه, ۲۹ فروردين ۱۴۰۰ برابر با ۰۵ رمضان ۱۴۴۲ قمری و ۱۸ آوریل ۲۰۲۱ میلادی
مجازات کشف حجاب در خودرو چیست و چه مراحلی دارد ؟
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
بانوان محترم جامعه ملزم هستند تا حجاب خود را در خودروها هم رعایت کنند اگر نه با مجازات ها و جریمه های قانونی رو به رو خواهند شد .

مجازات کشف حجاب در خودرو

حجاب هنجاری است که در جامعه اسلامی پذیرفته شده و رعایت آن برای همگان الزامی است

با شکل گرفتن انقلاب هنوز قانونی راجع به حجاب در جامعه وجود نداشت زیرا هنوز قانون اساسی تصویب نشده بود.

اولین موردی که در این زمینه پیش می آید تذکر امام خمینی به وضع حجاب زنان در ادارات دولتی است که ایشان متذکر پوشش عریان بانوان در ادارات دولتی شدند.

و از آن پس حجاب در ادارات دولتی هم رعایت شد. رفته رفته این حجاب در قوانین راه خود را باز می کند تا جایی که در سال ۱۳۶۲ اولین بار، قانون درباره حجاب لب به سخن باز می کند.

مجازات کشف حجاب در خودرو

موضوع کشف حجاب در ماشین در سال های اخیر توجهات زیادی به خود جلب کرده بود و قانون گذار را بر آن داشت تا به این معضل اجتماعی رسیدگی کند تا جلو رشد آن را بگیرد و مانع از جریحه دار شدن وجدان عمومی شود .

از این رو مجلس شورای اسلامی ، در طرحی تحت عنوان طرح صیانت از عفاف و حجاب ، مسئله کشف حجاب در خودرو را مطرح کرد . با توجه به این طرح حدود حجاب اسلامی ، پوشش سر و گردن به جز گردی صورت است و عدم رعایت آن می تواند منجر به مجازات مرتکب شود .

طبق ماده ۶۳۸ و ۶۳۹ قانون مجازات اسلامی در مواردی که باعث جریحه‌دار شدن عفت عمومی و کشف حجاب شود، پلیس به عنوان ضابط قضایی ورود پیدا کرده و برخورد می‌کند

در ماده ۱۰۲ قانون تعزیرات این گونه بیان حکم می کند:

«زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند، به تعزیر تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهند شد.».

البته برخورد با حجاب به این شکل امری بسیار ناپسند است، پاسخ بی حجابی را با شلاق دادن نشان از کم فهمی قانون گذار دارد به این جهت که به امر فرهنگی نباید پاسخ سنگین و سرهنگی داد.

در قانون تعزیرات سال ۷۵ شلاق بر داشته می شود و حبس جایگزین آن می شود که این ماده و تبصره آن که درباره حجاب است بازهم ایرادات زیادی دارد.

زنانی که بدون حجاب شرعی در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از ده روز تا دو ماه و یا از پنجاه هزار تا پانصد هزار ریال جزای نقدی محکوم خواهند شد.

کشف حجاب در ماشین

باید گفت طبق قانون نداشتن حجاب و کشف حجاب جرم است در هر مکانی عمومی که باشد اما برخی با این استدلال که خودرو حریم خصوصی است و مانند خانه می توانند در آن حجاب نداشته باشند اما واقعیت این است که خودرو هم از جهت منطقی و هم از جهت قانونی حریم خصوصی نیست که فرد بتواند در آن کشف حجاب کند.

داخل خودرو حریم شخصی و خصوصی محسوب نمی شود زیرا در معرض دید عموم قرار دارد حتی اگر شیشه های آن دودی بشود باز هم حریم خصوصی نیست اما داخل جعبه ماشین حریم خصوصی است.

گفتنی است علاوه بر راننده ، سرنشینان نیز خودرو موظف به رعایت حجاب هستند و در صورت بی حجابی مالک خودرو جریمه شده و یا خودرو توقیف خواهد شد.

طبق ماده ۵ قانون حمایت از آمران له معروف و ناهیان از منکر:

اماکنی که بدون تجسس در معرض دید عموم قرار می گیرد از جمله وسایل نقلیه مشمول حریم خصوصی نباید باشند و طبعا رعایت هنجارها و الزامات قانونی می بایست درون آن رعایت شود.

کشف حجاب در خودرو کشف حجاب در اماکن عمومی محسوب می شود و فارغ از جرم بودن آن جریمه هم دارد که شامل ۱۰۰ هزار تومان جریمه به همراه ۱۰ نمره منفی مجازات آن خواهد بود.

البته با توجه به تورم موجود در سطح جامعه بروز رسانی مبالغ اشاره شده لازم است دستور کار قرار گیرد.

مجازات کشف حجاب در خودرو

پیامک کشف حجاب در خودرو

اگر در خودرو شخص بی حجابی دیده بشود و رویت بشود از طریق پیامک با مالک خودرو تذکر داده می شود البته از قبل شماره پلاک ماشین ثبت می شود.

پیامی که به عنوان تذکر به دارنده خودرو ارسال می شود این گونه است:

“ سلام، مالک خودرو به شماره پلاک … سرنشین / راننده خودرو شما مرتکب جرم کشف حجاب شده است؛ لذا به منظور جلوگیری از تکرار جرم به شما تذکر داده می‌شود. پلیس امنیت اخلاقی “

این ‌پیامک تنها جنبه ارشاد و تذکر دارد که از تکرار دوباره عمل جلوگیری شود حال اگر این عمل دوباره تکرار شود پیامکی به این محتوا به فرد ارسال می شود:

” ابلاغیه: مالک محترم خودرو شماره … در خودرو شما جرم کشف حجاب صورت گرفته است.ضمن اخطار مبنی بر عدم تکرار، ابلاغ می‌شود حداکثر ظرف مدت ۱۰ روز برای رسیدگی به پلیس امنیت اخلاقی محل سکونت خود یا کلانتری های تهران بزرگ مراجعه کنید.“

که در این صورت چون برای با دوم اتفاق افتاد فرد لازم است که به کلانتری مراجعه کند. تا از وی تعهد کتبی بگیرند که از تکرار عمل خودداری کند.

برای مراجعه به کلانتری لازم است که کد تخلف در پیامک ارسالی آمده باشد اما اگر کد تخلفی نیامده برای بار اول نیازی به مراجعه حضوری نیست.


توقیف خودرو به علت کشف حجاب

پس از ارسال پیامک مبنی بر کشف حجاب لازم است فرد به پلیس امنیت مراجعه کند که در اینجا تعهد کتبی می دهد و توقیف خودرو انجام نمی گردد.

اما اگر ظرف مدت ۱ ماه از تاریخی که به وی پیامک ارسال شده به پلیس امنیت مراجعه نکند خودرو توقیف می شود و منتقل می شود به پارکینگ و از این پس لازم است اقدامات برای رفع توقیف انجام شود.

مجازات کشف حجاب در خودرو

نتیجه گیری :

کشف حجاب به خودی خود جرم است چه داخل خودرو باشد چه در مکان های دیگر اما اخیرا با این استدلال ها محیط خودرو حریم شخصی است افرادی دست به کشف حجاب می زنند که برای آنان به جز مجازات جرم نداشتن حجاب، جریمه هم در نظر گرفته شده که جریمه آن ۱۰۰ هزار تومان است و ۱۰ نمره منفی هم به ماشین تعلق می گیرد.

البته در شرایطی هم ممکن است ماشین توقیف بشود. در هر حال دال خودرو حریم شخصی محسوب نمی شود اما جعبه و داشبورد آن را می توان حریم شخصی در نظر گرفت.

طبق ماده ۶۳۸ قانون مجازات بخش تعزیرات نداشتن حجاب جرم است اما کشف حجاب داخل خودرو دارای ۱۰۰ هزار تومان، ۱۰ نمره منفی و در شرایطی هم باعث توقیف ماشین می شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • vakiltop.com
  • heyvalaw.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits