دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۶ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۲ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
مجازات و جرم قوادی در قانون جمهوری اسلامی به چه معناست؟
3
زمان مطالعه: 7 دقیقه
قوادی یعنی واسطه گری بین دو یا چند نفر برای عمل زنا و یا لواط، البته این واسطه گری می‌تواند در ازاء دریافت مبلغی پول باشد و یا اصلا پولی رد و بدل نشود.

قوادی چیست و از چه طرقی قابل اثبات است و مجازات قوادی چیست؟

به موجب ماده ۱۴ قانون مجازات اسلامی مجازات‌ها به ۴ دسته حدود، قصاص، دیات و تعزیرات تقسیم می‌شوند حد مجازاتی است که موجب، نوع، میزان و کیفیت اجرای آن در شرع مقدس تعیین شده است.
قانون مجازات اسلامی جرائم مستوجب مجازات حدی را به شرح ذیل تعیین نموده است: زنا، تفخیذ، لواط، مساحقه، شرب خمر، قوادی، سرقت حدی، قذف، محاربه، بغی و افساد فی الارض و ساب النبی ، در این نوشتار قصد داریم از بین انواع جرائم فوق جرم قوادی را مورد بررسی قرار دهیم و شرایط تحقق و مجازات آن را بیان کنیم پس در ادامه با دلگرم همراه باشید تا با این جرم که در عین حال از جمله جرائم منافی عفت هم است بیشتر آشنا شوید.

تعریف قوادی

لغت قواد در فرهنگ معین به معنای فردی است که واسطه شهوت رانی دیگران است در فرهنگ دهخدا هم قیادت به معنای راهبری، رهبری و دلالی محبت آمده است و فردی را که این عمل را انجام دهد قواد می‌نامند.به موجب ماده ۲۴۲ قانون مجازات اسلامی قوادی عبارت از به هم رساندن دو یا چند نفر برای زنا یا لواط است.
طبق تعریف این ماده قوادی یعنی واسطه گری بین دو یا چند نفر برای عمل زنا و یا لواط، البته این واسطه گری می‌تواند در ازاء دریافت مبلغی پول باشد و یا اصلا پولی رد و بدل نشود.زنا عبارت است از مباشرت جنسی مرد و زنی که رابطه زوجیت بین آن‌ها نبوده و از موارد وطی به شبهه هم نباشد.

مقصود از وطی به شبهه آن است که طرفین به گمان وجود رابطه مشروع با یکدیگر رابطه جنسی داشته باشند حال آن که در واقعیت چنین رابطه‌ای مشروع نباشد اگر یکی از طرفین هم به گمان مشروع بودن، رابطه جنسی برقرار کند در خصوص وی جرم زنا محقق نیست.
لواط عبارت است از اینکه شخصی آلت تناسلی خود را به اندازه ختنه گاه در مقعد دیگری وارد کند.لازم به ذکر است که قوادی در بعضی کشور‌ها به صورت صنعتی نامشروع برای قاچاق زنان و دختران در آمده است به طوری که از آن می‌توان به عنوان یک جرم سازمان یافته نام برد جرمی که به عنوان یک تجارت پرسود برای گردانندگان شبکه‌های فساد در آمده است.

جرم قوادی

عناصر تشکیل دهنده جرم قوادی

برای تحقق هر جرمی وجود ۳ عنصر قانونی، مادی و معنوی (روانی) لازم است در این بخش به بررسی عناصر سه گانه جرم قوادی می‌پردازیم.

۱- عنصر قانونی جرم قوادی
هنگامی می‌­‌توان عمل یا ترکِ عملی را جرم شمرد که قانون گذار به طور روشن در قانون آن را جرم شناخته باشد و برای آن مجازاتی معین کرده باشد. بر این اساس عنصر قانونی جرم قوادی مواد ۲۴۲ تا ۲۴۴ قانون مجازات اسلامی است، چون مقنن به موجب این مواد قوادی را به عنوان یک جرم تعریف و برای آن مجازات تعیین نموده است.

۲- عنصر مادی جرم قوادی
گاهی اوقات یک فعل مجرمانه در ذهن شخص شکل می‌گیرد، اما هیچ وقت آن را عملی نمی‌کند مثلاً تصمیم به سرقت می‌گیرد، اما هیچ وقت اقدام به سرقت نمی‌کند ما بر اساس اندیشه مجرمانه نمی‌توانیم کسی را مجازات کنیم بلکه اندیشه مجرمانه باید به منصه ظهور و بروز برسد تا بتوان بر اساس آن شخصی را به عنوان مجرم مجازات نمود.
بنابراین چنانچه فعل یا عمل خارجی نیت مجرمانه شخص را نشان دهد، عنصر مادی جرم شکل می‌گیرد که دومین رکن از ارکان جرم است. برای نمونه برداشتن و بردنِ مال از خانه‌ی دیگری، جرم سرقت را تکمیل می‌کند. به‌بیان دیگر، اینکه شخصی تنها برای سرقت نقشه بکشد و راه حل پیدا کند، جرمی مرتکب نشده است.
عنصر مادی جرم قوادی را می‌توان به هم رساندن دو یا چند نفر برای زنا و یا لواط دانست طبق تعریفی که از عنصر مادی ارائه شد شخص باید عمل واسطه گری را در این زمینه انجام دهد تا عنصر مادی جرم مذکور محقق گردد.

حتماً بخوانید:
تکرار جرم در قانون چه مجازاتی دارد ؟

تکرار جرم در قانون چه مجازاتی دارد ؟

اگر مجرم پس از ارتکاب جرم و سپری کردن دوره مجازات، مجددا مرتکب همان جرم و یا جرم دیگری شود، علاوه بر مجازات جرم جدید به علت تکرار جرم و برای تنبیه…

۳- عنصر معنوی جرم قوادی
منظور از عنصر معنوی این است که مرتکب انجام فعل را بخواهد یا دست کم احتمال وقوع آن را بدهد در واقع مرتکب باید قصد انجام فعل مجرمانه را داشته باشد.
برای تحقق جرم قوادی مرتکب باید قصد ارتکاب داشته باشد یعنی بخواهد که دو یا چند نفر را برای انجام زنا یا لواط به هم برساند بنابراین اگر فردی دو یا چند نفر را با هدفی غیر از زنا یا لواط با هم مرتبط کند عنصر معنوی جرم قوادی شکل نگرفته است و در نتیجه جرم قوادی محقق نمی‌شود.
همچنین حتی اگر فردی دو یا چند نفر را به قصد انجام اعمال منافی عفت دیگر مثل مساحقه (همجنس بازی زنان) جمع نموده باشد باز هم نمی‌توان وی را تحت عنوان جرم قوادی مجازات نمود.

قوادی | قانون مجازات اسلامی

مجازات قوادی

۱- حد قوادی برای مرد در مرتبه اول ۷۵ ضربه شلاق است و در صورت تکرار جرم مجازات پیش بینی شده ۷۵ ضربه شلاق و تا ۱ سال تبعید است.

۲- حد قوادی برای زن قواد ۷۵ ضربه شلاق است.

۳- اگر قوادی منجر به تحقق زنا یا لواط نگردد مرتکب به ۳۱ تا ۷۴ ضربه شلاق و بیش از ۶ ماه تا ۲ سال حبس محکوم می‌گردد.

۴- اگر قوادی در رساندن دو یا چند نابالغ برای زنا یا لواط باشد مرتکب به ۳۱ تا ۷۴ ضربه شلاق و حبس بیش از ۶ ماه تا ۲ سال محکوم می‌شود.

۵- به موجب ماده ۶۳۹ قانون مجازات اسلامی کسانی که مراکز فساد و فحشا دایر یا اداره می‌کنند به حبس از ۱ تا ۱۰ سال محکوم می‌شوند و اگر به عمل این افراد عنوان قوادی هم صدق نماید علاوه بر مجازات مذکور به مجازات قوادی نیز محکوم می‌شوند.

ادله اثبات قوادی

  1. دو مرتبه اقرار متهم
  2. شهادت دو شاهد
  3. علم قاضی

تعدد و تکرار جرم در قوادی

وقتی فردی مرتکب جرم می‌شود ممکن است در مواردی مجازات تشدید شود (افزودن بر میزان مجازات) در بحث تشدید مجازات با دو مفهوم تعدد و تکرار جرم روبه رو هستیم.

۱- تعدد در قوادی
در تعدد جرم با وضعیت مرتکبی رو به رو هستیم که بیش از یک جرم مرتکب شده و نسبت به هیچ کدام از جرائم حکم محکومیت قطعی صادر نشده است مثل موردی که شخص چند بار مرتکب جرم قوادی گردد و نسبت هیچ یک حکم قطعی صادر نشده باشد یا حتی شخص دستگیر نشده باشد.
به عنوان مثال اگر فردی ۳ مرتبه مرتکب جرم قوادی گردد و در خصوص هیچ یک حکم قطعی صادر نشده باشد اگر زن باشد فقط به ۷۵ ضربه شلاق محکوم می‌شود البته اگر مرد باشد در صورتی که برای بار دوم مرتکب جرم قوادی شده باشد علاوه بر ۷۵ ضربه شلاق به تبعید هم محکوم می‌گردد.

جرم قوادی

۲- تکرار در قوادی
یکی دیگر از عوامل تشدید مجازات بحث تکرار جرم است در خصوص تکرار با وضعیت فردی مواجه هستیم یک بار مرتکب جرمی شده در خصوص جرم مذکور محکومیت قطعی صادر شده مجدداً مرتکب جرم دیگر شده است در این حالت به دلیل وجود حالت خطرناک در بزهکار او مستحق مجازات شدیدتری است.
برای مثال در خصوص جرم قوادی اگر شخصی ۳ بار مرتکب این جرم شود و هر بار حد بر او جاری شود در مرتبه چهارم اعدام می‌شود.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (3 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits