دلگرم
امروز: شنبه, ۲۵ فروردين ۱۴۰۳ برابر با ۰۳ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۱۳ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
جرم دفن میت بدون مجوز و مجازات آن طبق قانون
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
هر کس بدون رعایت مقررات مربوط به دفن اموات جنازه‌ ای را دفن کند یا سبب دفن آن شود یا آن را مخفی نماید به جریمه نقدی محکوم خواهد شد.

حکم دفن غیرقانونی مرده

نکته ۱ ، دفن غیرقانونی مرده :

دفن غیرقانونی قانونی اموات یا مردگان جرم است و ماده ۶۳۵ قانون تعزیرات مصوب ۱۳۷۵ آن را جرم انگاری کرده است. ماده پیش‌گفته بیان می کند؛" هر کس بدون رعایت نظامات مربوط به دفن اموات جنازه ای را دفن کند یا سبب دفن آن شود یا آن را مخفی نماید به جزای نقدی از ۴ تا ۳۰ میلیون ریال محکوم خواهد شد. "

نکته ۲: شرایط تحقق جرم دفن غیرقانونی مرده :

۱. مرتکب جرم هر شخصی اعم از اشخاص عادی یا کارکنان دولتی می تواند باشد. این امر از واژه " هرکس" در صدر ماده برداشت می شود.

۲. موضوع جرم " اموات " می باشد. بنابراین اگر شخصی انسان زنده ای را دفن کند موضوع مشمول ماده پیش‌گفته نیست و حسب مورد ممکن است مشمول جنایت اعم از قتل یا مادون آن باشد.

حکم دفن غیرقانونی میت

۳. رفتار فیزیکی جرم " دفن کردن " یا " سبب دفن کردن " است. بنابراین جرم می تواند مباشرتا روی دهد مانند آنکه شخصی فرزندش در خانه بمیرد و بدون تایید پزشکی قانونی و بازپرس ، فرزندش را شخصا دفن کند یا آنکه به تسبیب باشد و فرزندش را به گورکن بسپارد و گورکن فرزند را دفن کند. در این جا مجازات پدر چه در جایی که شخصا فرزندش را با دستان خود به گور می سپارد و چه توسط گورکن این کار را می کند مشمول ماده پیش‌گفته است.

۴. برای تحقق جرم عمل دفن کردن باید " بدون رعایت نظامات " باشد. منظور از نظامات و مقررات دولتی ، تشریفات قانونی است که قبل از صدور جواز دفن باید رعایت شود . بعنوان مثال اگر مرگی در خانه یا بیمارستان یا در بیابان یا در خیابان و غیره روی دهد باید پزشک قانونی به دستور بازپرس علت تامه فوت را مشخص کند و سپس جواز دفن را بازپرس بدهد پس اگر این تشریفات رعایت نشود مباشر دفن یا مسبب آن به موجب این ماده محکوم می شود.اما بنظر می رسد عدم رعایت نظامات دولتی شامل مقررات شرعی کفن و دفن نیست. پس اگر شخصی مرده ای را بدون غسل و کفن و نماز میت و تلقین دفن کند مشمول ماده نیست.

۵. مجازات مرتکب ۴ تا ۳۰ میلیون ریال جزای نقدی است. درجه تعزیر جرم درجه ۷ بوده و در صلاحیت مستقیم دادگاه کیفری دو است.

۶. عنصر روانی جرم عمد است. مرتکب اولا باید بداند موضوع جرم انسان مرده است و ثانیا عامدا بدون رعایت مقررات دولتی جسد را دفن کند یا سبب دفن شود.

منبع : هموکیلاین مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits