دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۵ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۴ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
آیا لکه های خون در تخم مرغ نجس است؟
0
زمان مطالعه: 2 دقیقه
خوردن خون در تخم مرغ حرام است، ولی خود تخم مرغ نجس نیست. در مورد احکام شرعی مربوط به خون در تخم مرغ، مراجع عظام تقلید نظرات متفاوتی دارند، ولی به طور کلی می توان خون را از تخم مرغ جدا کرد و بقیه تخم مرغ را مصرف کرد.

خون داخل تخم مرغ پاک است یا نجس؟

بسیاری از مردم لکه خون هایی که بعضا در تخم مرغ دیده می شود را پاک دانسته و آن را می خورند در صورتی که حکم این گونه لکه ها، این چنین است:
لکه خون های موجود در تخم مرغ محکوم به طهارت است، ولی خوردن آن حرام است. در مورد خوردن زرده تخم مرغی که خون در آن است، احتیاط مستحب این است که از آن اجتناب شود.

در مورد لکه های خون در تخم مرغ، مراجع تقلید نظرات مختلفی دارند:

1. نجس و حرام بودن:

برخی از مراجع، لکه های خون در تخم مرغ را نجس و حرام می دانند. به این معنا که نه تنها خوردن آن ها حرام است، بلکه باید از تماس با آنها نیز اجتناب کرد.

2. نجس نبودن و حرام بودن:

برخی دیگر از مراجع، لکه های خون در تخم مرغ را نجس نمی دانند، اما خوردن آن ها را حرام می دانند. در این نظر، می توان با جدا کردن لکه های خون، بقیه تخم مرغ را مصرف کرد.

لکه های خون در تخم مرغ

3. پاک و حلال بودن:

گروهی از مراجع نیز لکه های خون در تخم مرغ را پاک و حلال می دانند. به این معنا که خوردن آن ها هیچ اشکالی ندارد.

توجه:

احتیاط واجب این است که از خوردن لکه های خون در تخم مرغ خودداری شود. این پاسخ فقط برای اطلاع رسانی است و نباید به عنوان فتوا یا نظر شرعی تلقی شود. برای دریافت پاسخ شرعی دقیق، باید به مرجع تقلید خود مراجعه کنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits