alexametrics
دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۹ اسفند ۱۳۹۹ برابر با ۲۵ رجب ۱۴۴۲ قمری و ۰۹ مارس ۲۰۲۱ میلادی
علت لکه بینی بعد از مصرف قرص های ضد بارداری چیست ؟
0
زمان مطالعه: 6 دقیقه
لکه بینی بعد از مصرف قرص های ضد بارداری ممکن است باعث وحشت خانم ها شوند و احتمالا آن ها می خواهند بدانند که علت آن چیست؟ در ادامه به بررسی علل لکه بینی بعد از مصرف قرص ضد بارداری می پردازیم.

علت لکه بینی بعد از خوردن قرص ضد بارداری

قرص های جلوگیری از بارداری یکی از پرکاربردترین روش های جلوگیری از بارداری برای خانم ها می باشند. با این حال، برخی از خانم ها ممکن است با شروع مصرف این قرص ها لکه بینی یا خونریزی را تجربه کنند.

چرا بعد از مصرف قرص های کنترل بارداری لکه بینی به وجود می آید ؟

هر نوع خونریزی و لکه بینی بی موقع که مصرف قرص های ضد بارداری خوراکی رخ دهد، به عنوان خونریزی موفقیت آمیز شناخته می شود. یعنی در اکثر مواقع نشان دهنده تاثیر صحیح قرص ضد بارداری بر بدن می باشد.

خونریزی بعد از قرص ضد بارداری همچنین ممکن است در اثر تغییر روش جلوگیری از بارداری ایجاد شود. مثلا اگر روش جلوگیری تا به الان، طبیعی بوده است، با مصرف دارو با دوزهای مختلف استروژن به عنوان روش جدید، احتمالا بدن واکنش نشان می دهد. بدن ممکن است زمان ببرد تا با تغییر سطح هورمون سازگار شود. اما در حالت کلی این نوع لکه بینی یا خونریزی معمولاً طی چند ماه پس از مصرف قرص ها به خودی خود متوقف می شود.

اکثر پزشکان این پدیده را جدی نمی دانند زیرا لکه بینی یکی از رایج ترین عوارض مصرف قرص های ضد بارداری است. لکه بینی یا خونریزی کم و خفیف ممکن است ایجاد نگرانی جدی نکند. اما خونریزی شدید یا مداوم ممکن است باعث نگرانی شود زیرا ممکن است نشان دهنده برخی از عوارض شدید باشد.

در واقع هیچ دلیل موجهی وجود ندارد که خونریزی شدید در اثر مصرف قرص ضد بارداری را توضیح دهد. برخی از پزشکان اعتقاد دارند که افزایش مقدار پروژستین در بدن که آندومتر یا پوشش داخلی رحم را تغییر می دهد، می تواند منجر به ایجاد خونریزی شود. این تغییرات منجر به نازک شدن دیواره رحم می گردد که ممکن است باعث لکه بینی یا خونریزی شود.

علت لکه بینی بعد از خوردن قرص ضد بارداری

چه عواملی باعث لکه بینی یا خونریزی هنگام کنترل بارداری می شوند ؟

1. نوع پیشگیری از بارداری

برخی از داروهای ضد بارداری می توانند شامل ترکیبی از هورمون ها و یا قرص های تک هورمونی مانند پروژسترون باشند. قرص های ترکیبی یکی از متداول ترین و گسترده ترین روش های جلوگیری از بارداری هستند و حاوی هر دو نوع هورمون مصنوعی، یعنی استروژن و پروژستین می باشند. تقریباً 30 تا 50 درصد زنان در طی سه تا شش ماه مصرف این قرص ها، خونریزی چشمگیری را تجربه می کنند.

مینی پیل ها یا قرص های تک هورمون پروژسترون، یکی دیگر از روش های پیشگیری از بارداری هستند که ممکن است منجر به خونریزی قابل توجهی گردند. اگر یک روز مصرف این قرص را فراموش کنید یا هر روز در یک ساعت مشخص آن را مصرف نکنید، ممکن است دچار خونریزی یا لکه بینی شوید.

2. فراموش کردن مصرف قرص

یکی دیگر از دلایل مهم لکه بینی هنگام مصرف قرص جلوگیری از بارداری، زمانی است که قرص ها به طور منظم مصرف نشوند یا دوز آن فراموش شود. برای جلوگیری از بروز عوارض جانبی مانند لکه بینی یا خونریزی، فرد باید قرص ها را مرتباً بخورد و همچنین اگر قرص یا قرص مینی پیل تک هورمون پروژستین می خورد، باید اطمینان حاصل کرد که هر روز به طور منظم در یک ساعت خاص مصرف می شود.

3. چرخه قرص

اگر به جهت پیشگیری از بارداری، از قرص های مخصوص استفاده می کنید، باید چند ماه مصرف آن را ادامه داد. در عیر این صورت عوارض جانبی آن می تواند شامل خونریزی و یا لکه بینی (اسپاتینگ) باشد.

4. سیگار کشیدن

سیگار کشیدن علاوه بر افزایش خطر سکته مغزی و بیماری های قلبی، ممکن است در مکتنیسم قرص های جلوگیری از بارداری تداخل ایجاد کند و منجر به لکه بینی و یا خونریزی چشمگیر شود.

حتماً بخوانید:
علت لکه بینی بین دو قاعدگی چیست؟

علت لکه بینی بین دو قاعدگی چیست؟

علل شایع لکه بینی در زنان آیا لکه بینی و خونریزی بین دو پریودی خطرناک است؟ لکه بینی بین دو دوره قاعدگی یک موضوع رایج است. در این مقاله از دلگرم قصد…

5. بارداری

خوب هیچ روش پیشگیری از بارداری در جلوگیری از بارداری، عملکردی قطعی ندارد! و همین امر در مورد قرص های ضد بارداری نیز صدق می کند. گاهی اوقات لکه بینی و خونریزی نیز می تواند در طی مراحل لانه گزینی بارداری رخ دهد.

6. ناراحتی گوارشی

گاهی اوقات استفراغ یا اسهال ممکن است مانع از جذب هورمون های موجود در قرص های جلوگیری از بارداری شود. این اتفاق نه تنها می تواند قرص های مصرفی را بی اثر کند، بلکه منجر به لکه بینی یا خونریزی نیز می شود.

7. مکانیسم تاثیر داروهای ضد بارداری

قرص های جلوگیری از بارداری با تبدیل اتینیل استرادیول و لوونورژسترل ممکن است باعث تاخیر در چرخه قاعدگی شوند. این تغییر و تاخیر نیز ممکن است منجر به لکه بینی پس از مصرف قرص جلوگیری از بارداری شود.

علت لکه بینی بعد از خوردن قرص ضد بارداری

با تمام این اوصاف، گاهی ممکن است خونریزی یا لکه بینی در اثر مصرف قرص جلوگیری از باداری نباشد. مثلا اگر خانمی به نوعی STI (عفونت) مانند کلامیدیا یا سوزاک مبتلا باشد، ممکن است لکه بینی یا خونریزی غیرطبیعی را در طی سیکل خود و خارج از زمان قاعدگی مشاهده کند.

این نوع عفونت ها می توانند دهانه رحم را آلوده کرده و منجر به التهاب، لکه بینی و خونریزی شوند. از دیگر علائم این عفونت ها به غیر از لکه بینی، می توان به درد هنگام برقراری رابطه جنسی، کدر شدن ادرار، خونریزی قاعدگی بیش از حد، درد بیش از حد لگن و احساس ناراحتی در ناحیه واژن اشاره کرد.

در بیشتر موارد، لکه بینی و خونریزی مداوم بعد از مصرف قرص های جلوگیری از بارداری تا چند ماه پس از شروع مصرف قرص ها، ادامه دار خواهد بود. این لکه بینی جزو عوارض شایع این داروها به حساب می آید. رایج ترین علت این لکه بینی ها این است که احتمالا میزان هورمون های موجود در قرص ها برای جلوگیری یا کنترل بارداری کافی نباشد.

این نشان می دهد که بدن ممکن است به قرص هایی با دوز بالاتر استروژن نیاز داشته باشد. این دوز بالا به ضخیم شدن پوشش رحم کمک کرده و احتمال خونریزی و لکه بینی را کاهش می دهد. همچنین، در مورد قرص های تک دوز پروژستین یا مینی پیل ها، خونریزی ممکن است به دلیل عدم پذیرش هورمون های مصنوعی توسط بدن رخ دهد. در این صورت بدن واکنش موثری نسبت به ورود این هورمون ها نشان نمی دهد.

علت و درمان خانگی لکه‌ بینی در بارداری چیست ؟

تهیه و ترجمه مجله دلگرم
سارا فرخیاین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • منبع
  • firstcry.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits