مجله دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۹ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۶ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۸ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
لباسی که با بچه ها رشد می کند!
4
برنده جایزه جیمز دایسون بریتانیا، لباس‌های کودکانه رایان یاسین متناسب با کودکان سه ماهه تا سه ساله است .طراح لباس هایی را ایجاد می کند که با بچه ها رشد می کنند.

اگر پیشینه مهندسی هوانوردی، تجربه در طراحی مد، استعداد اوریگامی و اشتیاق به پایداری را با هم ترکیب کنید، چه چیزی به دست می آورید؟
پاسخ، رایان یاسین، طراح پیشگام است، که طیف وسیعی از لباس‌های کودک او اخیراً به دلیل برنده شدن جایزه معتبر جیمز دایسون بریتانیا خبرساز شده است. دلیل برنده شدن او و اینکه چرا طرح های او باعث ایجاد چنین هیجانی می شود - به ویژه در بین والدین و مطبوعات محیط زیست - این است که این لباس ها معمولی نیستند. آنها در واقع با نوزادان و کودکان نوپا که آنها را می پوشند رشد می کنند.

لباسی که با بچه ها رشد می کند

طیف لباس‌های بیرونی که از پارچه‌های سبک چین‌دار ساخته شده و ضد آب، قابل شستشو در ماشین و بازیافت است، می‌تواند تا هفت سایز افزایش یابد - تعداد سایزهایی که اکثر بچه‌ها در دو سال اول زندگی خود رشد می‌کنند. این ناامیدی روزافزون طراح 24 ساله از بیهودگی صنعت مد بود که جرقه این ایده را در حین تحصیل در کالج سلطنتی هنر برانگیخت.
او می‌گوید: «در مورد نحوه عملکرد مد و جنبه‌های غیراخلاقی آن هم در سطح انسانی و هم در سطح پایداری و منابع واقعاً ناامید شدم. علیرغم کمپین‌هایی که علیه مد سریع صورت می‌گیرد - اصطلاحی که برای توصیف چگونگی تبدیل شدن لباس‌های یکبار مصرف به کار می‌رود - این مشکل از بین نمی‌رود. «من فکر می‌کنم که ما وارد عصری از مد شده‌ایم که کمی شبیه نتفلیکس و اسپاتیفای است، جایی که در حال پخش مد هستیم. دائماً در حال تغییر است و ما دائماً در حال خرید اقلام ارزان قیمت هستیم که می دانیم به زودی از مد می افتند، اما ما اهمیتی نمی دهیم زیرا به هر حال خراب می شود و مبلغ کمی است.»

لباسی که با بچه ها رشد می کند

یاسین می‌گوید خرید لباس قبلاً یک سرمایه‌گذاری بود و برای ماندگاری اجناس باکیفیت می‌خریدید. ما به عنوان مصرف کننده نسبت به ارزش لباس بسیار حساس شده ایم. شما می‌توانید یک کالا را به قیمت 5 پوند بخرید، اما اگر به سفری که طی کرده‌اید فکر می‌کنید و هر کالایی یک محصول دست‌ساز است، این قیمت به این دلیل است که مردم در این مسیر متضرر شده‌اند.»

تا زمانی که خواهرش و فرزندانش در دانمارک ملاقات کردند، لباس کودکان در ذهن او نبود. خواهرش به تازگی فرزند دومش را به دنیا آورده بود و تا زمانی که یاسین به ملاقات او رفت، برادرزاده‌اش برای لباس‌هایی که با خود آورده بود بزرگ‌تر از آن بود. این برای من سیگنالی بود که بچه‌ها خیلی سریع رشد می‌کنند و لباس‌هایی که امروزه برای آنها ساخته می‌شود فقط لباس‌های کوچک بزرگسالان است که واقعاً برای بدن آنها مناسب نیست. بدن کودکان ثابت نیست، آنها مدام در حال تغییر هستند و من فکر می کنم خیلی بهتر است که آنها را به عنوان اجسام پویا در نظر بگیریم و سپس برای آن لباس طراحی کنیم.

لباسی که با بچه ها رشد می کند

او چند ایده مختلف را امتحان کرد، اما ایده‌ای که بیش از همه مورد توجه والدینی بود که با او مشورت کرد، مفهوم یک‌اندازه بود. او اولین نمونه اولیه خود را در خانه ساخت و آنها را روی برادرزاده و خواهرزاده‌اش امتحان کرد. «شلوار هم برای نوزاد تازه متولد شده و هم برای دو سال و نیم مناسب است. خواهرم فکر می‌کرد آن‌ها فوق‌العاده هستند، زیرا بسیاری از والدینی که او می‌شناخت از خرید لباس‌های زیاد شکایت داشتند.»
پس از آزمایش‌های بیشتر کاربر یاسین تصمیم گرفت کسب‌وکاری را که اکنون Petit Pli نامیده می‌شود، ادامه دهد. این بدان معنا نیست که او با بدبینی زیادی روبرو نشده است. او می‌گوید: «مردم زیادی این موضوع را زیر سوال بردم و باید خودم را متقاعد کنم که کار درستی انجام می‌دهم. در اینجا می توانید کلیپی از این لباس های کودک را ببینید.
این مطلب چقدر مفید بود ؟
2.8 از 5 (4 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است