دلگرم
امروز: جمعه, ۳۱ شهریور ۱۴۰۲ برابر با ۰۶ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
با قوانین کنسلی هتل در ایران آشنا شوید
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
اکثر هتل‌ های داخلی و خارجی در زمان‌ های مناسبتی مثل تعطیلات عید یا آخر هفته‌ ها، سخت‌گیری بیشتری در این زمینه نشان می‌دهند و به‌راحتی اجازه لغو رزرو نمی‌دهند. با ما همراه باشید تا با قوانین کنسلی رزرو هتل ها در ایران آشنا شوید.

شرایط کنسلی رزرو هتل

همه چیز همانطور که میخواهیم اتفاق نمی افتد. گاهی وقت ها برای سفری مدت ها برنامه ریزی می کنیم، ولی به دلایلی این سفر منجر به کنسلی می شود مانند: کنسل شدن پرواز یا قطار، تعجیل پرواز و. . . می تواند جزئی از دلایلی باشد که در کنار کنسل کردن بلیط مجبور شویم، رزرو هتل و محل اقامت خود را کنسل کنیم. در چنین مواردی ممکن است، اطلاعات کافی راجع به شرایط کنسلی رزرو هتل یا درصد جریمه هتل نداشته باشید، پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

کنسلی هتل از زمان رزرو تا 24 ساعت قبل از اقامت، مشمول 30 درصد جریمه از کل مبلغ پرداخت شده می‌ شود. کنسلی هتل از زمان رزرو تا 48 ساعت قبل از اقامت، مشمول 20 درصد جریمه از کل مبلغ پرداخت شده می‌ شود. کنسلی هتل از زمان رزرو تا 72 ساعت قبل از اقامت، مشمول 10 درصد جریمه از کل مبلغ پرداخت شده می‌ شود.

کنسلی هتل

نکات مهم راجع به قوانین و شرایط کنسلی رزرو هتل

قوانین کنسلی رزرو هتل را نمی توان به صورت یک قانون واحد ارائه داد. هر هتلی طبق سیاست و اصول خاص خود که در این زمینه دارد شرایط کنسلی را وضع می کند.
به طور کلی شرایط کنسل کردن با توجه به نوع هتل (دو ستاره، سه ستاره تا پنج ستاره) نوع اتاق، پذیرایی و بازه زمانی سفر متفاوت است. البته در برخی از هتل ها جابه جا کردن تاریخ هتل به معنای کنسلی است و مشمول به جریمه می شوید و در روزهای پیک، کنسل کردن برخی از هتل ها، مصادف با 100 درصد جریمه است.

قوانین کنسلی هتل

تحویل اتاق بعد از ساعت 14:00 انجام می شود و قبل از ساعت 12:00 آخرین روز اقامت باید اتاق تحویل داده شود. هزینه اقامت کودکان خردسال تا زیر 3 رایگان می باشد و برای کودکان بین 3 تا 7 سال در صورت عدم استفاده از سرویس نیم بها می باشد.

معمولا قوانین کنسلی هتل اینگونه است که اگر در روزهای قبل از ورود انجام شود، درصد کمتری جریمه مشمول حال شما می شود ولی اگر در روز خود اقامت اقدام به کنسلی هتل نماید هزینه یک شب هتل شما به عنوان جریمه در نظر گرفته می شود و مابقی وجه به شما برگشت داده میشود. در صورت جابه جایی تاریخ، نرخ هتل مسافر با توجه به آن تاریخ محاسبه می شود.

تحویل اتاق ساعت 14:00 و تخلیه اتاق ساعت 12:00 می باشد.
هزینه اقامت کودکان زیر 5 سال در صورت عدم استفاده از سرویس نیم بها می باشد.
جابه جایی تاریخ اتاق در صورت موجود بودن تا 3 روز قبل از مورد مهمان امکان پذیر است.
کنسلی تا 72 ساعت قبل از ورود مهمان با کسر 50 درصد هزینه یک شب اقامت در اتاق های هتل است.
کنسلی تا 48 الی 24 ساعت قبل از ورود مهمان مصادف با کسر هزینه یک شب اقامت مهمان در اتاق های هتل می باشد.
کنسلی کمتر از 24 ساعت قبل از ورود مهمان مصادف با 100 درصد جریمه است.

تا اینجا متوجه شدیم تمام قوانین کنسل کردن هتل ها یکسان نیست و هر کدام طی چارچوب های خود و بنا بر سلیقه مدیریت، قوانین مشخصی برای خود دارند.

قوانین کنسلی

ورود و خروج یکسان است. بسته به شرایط متفاوت است.
زیر 3 سال رایگان 3 الی 5 سال نیم بها نزدیک به تاریخ ورود باشد هزینه یک شب اقامت.
جا به جایی تاریخ تا 3 روز قبل ورود در ایام پیک کنسلی مصادف با جریمه 100% است.

امکان کنسلی در روزهای عید

در روزهای نزدیک به عید نوروز تمام اتاق های هتل ها توسط آژانس های مسافرتی گارانتی می شود و در واقع طبق یک قرارداد، تعدادی از اتاق های هتل برای مدتی محدودی به آن آژانس فروخته می شود. معمولا این کار در ایام عید نوروز بیشتر انجام می شود. لازم به ذکر است در چنین مواقعی آژانس گارانتی کننده هزینه آن اتاق و حتی شرایط کنسلی آن را مشخص می کند.

قوانین کنسل کردن رزرو و بازپرداخت وجه

در اکثر آژانس های گارانتی کننده، کنسلی هتل از سمت شما برابر است با میزان 100 درصد جریمه و حداقل یک روز اقامت در آن هتل! ولی در میان اکثر آژانس ها اسنثنا هم وجود دارد.

کارمزد کنسلی هتل

در حقیقت کارمزد کنسلی هتل همان مبلغی است که هم هتل و هم سایت، بابت کنسلی اتاق مهمان می گیرند. وقتی شما اقدام به کنسلی هتل خود میکنید، هتل یک درصد کنسلی را نزد خود نگه می دارد.

در میان برخی از سایت ها که مهمان از آن طریق تور خود را خرید کرده اقدام به دریافت درصدی به عنوان کارمزد می کند. البته برخی از سایت های رزرو آنلاین هستند که اقدام به دریافت کارمزد نمی کنند.
کاربرانی که از طریق سایت اقدام به رزرو هتل می کنند، می توانند اقدام به درخواست لغو رزرو خود کنند، در این مواقع با توجه به شرایط کنسلی اعلام شده توسط هتل، به این درخواست رسیدگی می کنند و سپس جریمه کنسلی و طریقه استرداد را به اطلاع مهمان می رسانند.

قوانین کنسلی رزرو هتل را اینجا بخوانید

سوالات متداول

درصورتی که 48 ساعت مانده به ساعت ورود به هتل کنسلی انجام شود، چند درصد جریمه به مهمان تعلق می گیرد؟

درصورتی که 48 ساعت از ورود مهمان به هتل مانده است در اکثر هتل ها هزینه یک شب اقامت آن به عنوان جریمه کسر می شود.

در چه زمانی امکان کنسلی هتل وجود ندارد؟

در روزهای پیک و ایام عید امکان کنسلی هتل وجود ندارد و هتل مبلغ 100 درصد جریمه را از مهمانان کسر می کند.

چه راه هایی برای کنسلی هتل وجود دارد؟

راه هایی همچون تماس با هتلی که قرار است چند روزی در آنجا اقامت داشته باشید یا تماس با پشتیبانی سایتی که از طریق آن هتل مورد نظر خود را رزرو کردید.

منبع : سیر رسپیتا


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits