دلگرم
امروز: جمعه, ۲۹ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۲ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۹ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
دلایل قطع شدن ناگهانی حالت تهوع در بارداری چیست؟
2
زمان مطالعه: 5 دقیقه
قطع شدن حالت تهوع بارداری اگرچه می‌تواند یکی از مراحل طبیعی بارداری شما باشد با این‌ حال ممکن است نشانه اتفاقات ناگواری مانند سقط‌جنین یا بروز سایر مشکلات نیز باشد. در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر در این خصوص بحث کنیم.

بسیاری از مادران در ابتدای بارداری علائم بارداری همچون حالت تهوع، سر درد، خستگی، درد و حساسیت پستان ها و ... را مشاهده می کنند و تمام این ها را نشانه ای از پیش رفتن بارداری و زنده بودن جنین تلقی می کنند. گرچه در برخی مادران علائم اولیه بارداری تا انتها ادامه دارد اما برخی مادران باردار شاهد از بین رفتن علائم بارداری در حوالی سه ماهه دوم هستند با این اوصاف آیا از بین رفتن علائم بارداری نشان دهنده سقط است؟
آیا از بین رفتن علائم بارداری به معنای توقف رشد جنین شما است یا دلایل دیگری برای آن هست؟ در ادامه این مطلب برای شما شرح خواهیم داد که آیا از بین رفتن علائم بارداری نشان دهنده سقط است یا طبیعی تلقی می شود.

حالت تهوع در بارداری تا چند ماهگی ادامه دارد؟

معمولا در بیشتر خانم ها حالت تهوع از هفته چهارم تا ششم بارداری شروع و در هفته دوازدهم به اوج خود می رسد. در پایان ماه سوم بارداری (هفته دوازدهم) و در بعضی مادران در هفته چهاردهم (سه ماهه دوم بارداری)، تهوع صبحگاهی قطع می شود.اما باید بدانید که تهوع در بارداری بین خانم های مختلف متفاوت است.
مثلا بعضی ها در اوایل هفته ۱۶ یعنی در سه ماهه دوم بارداری دچار حالت تهوع می شوند. بعضی افراد تا زمان زایمان دچار حالت تهوع اند و برخی هم در پایان سه ماهه اول حالت تهوع شان قطع می شود اما در ماه آخر بارداری دوباره حالت تهوع صبحگاهی بر می گردد.

قطع شدن حالت تهوع بارداری

دلایل قطع شدن حالت تهوع در بارداری

قطع حالت تهوع در بارداری به همان اندازه که می تواند موضوعی ساده در طول روند بارداری باشد می تواند نشانه ای از سقط جنین و مشکلاتی ازاین دست نیز باشد به همین خاطر لازم است تا نسبت به این موضوع مانند سایر ویژگی های جسمانی خود در دوران بارداری حساسیت کافی داشته باشید.

  • جریان طبیعی بارداری

همان طور که گفته شد اصلی ترین علت بروز تهوع در دوران بارداری تغییرات هورمونی است که برای محافظت از جنین بروز پیدا می کنند. به همین خاطر می توان گفت زمانی که بدن و به خصوص دستگاه گوارش با این تغییرات منطبق شود بسیاری از این مشکلات خاتمه پیدا خواهد کرد.
به طور میانگین با رسیدن به هفته 16، بدن بسیاری از خانم ها با این شرایط هماهنگ شده و شدت حالت تهوع در آن ها کاهش پیدا می کند. به همین خاطر اگر علی رغم تشخیص متخصص مبنی بر سلامت شما و فرزندتان احساس تهوع نمی کنید بهتر است نگرانی خاصی را به خود راه ندهید.

  • سقط جنین

قطع حالت تهوع در بارداری درعین حال می تواند نشانه ای از سقط جنین باشد. با توجه به اینکه در صورت بروز مشکلاتی نظیر سقط جنین ترشح هورمون های مربوط به دوره بارداری به تدریج کاهش یافته و قطع می شود، درنتیجه حالت تهوع نیز در این مادران کاهش یافته و پایان پیدا می کند.
به ویژه در شرایطی که این قطع حالت تهوع همراه با کاهش سایر نشانه ها مانند درد یا احساس سنگینی در سینه ها باشد بهتر است هرچه سریع تر راجع به شرایط پیش آمده از یک متخصص کمک بگیرید.توجه داشته باشید بسیاری از مواقع ممکن است سقط جنین صرفاً همراه با این نشانه ها و بدون خونریزی یا دردهای چندان شدید اتفاق افتاده باشد. به همین خاطر بهتر است نبود خونریزی را دلیلی بر سلامت جنین در نظر نگرفته و حتماً از یک متخصص کمک بگیرید.

قطع حالت تهوع

علائم سقط جنین در اوایل بارداری

سقط در اوایل بارداری (در 13 هفته اول بارداری) در حدود 10٪ از بارداری ها اتفاق می افتد. بیشتر سقط ها در سه ماهه اول بارداری اتفاق می افتد که علت اصلی آن وجود ناهنجاری کروموزومی در جنین است. دو علامت اصلی سقط جنین عبارتند از:

خونریزی واژن:خونریزی نشانه ای از سقط است. با این حال، نوع خونریزی ایجاد شده مهم است، زیرا برخی از افراد با سقط جنین به طور مداوم خونریزی می کنند، در حالی که دیگران خونریزی نامنظمی دارند. گیج کننده است اما برخی از زنان در بارداری خونریزی می کنند اما سقط نمی کنند.
در واقع، معمول است که برخی از خانم های باردار در دوران بارداری مقدار کمی لکه بینی متناوب را تجربه می کنند ولی سقط نکرده و بچه های سالم به دنیا می آورند. بنابراین گرچه خونریزی الزاما به معنای سقط نیست اما اگر در دوران بارداری خونریزی دارید، بلافاصله پزشک خود را مطلع کنید این مورد نباید نادیده گرفته شود.

دل درد شدید:زنانی که سقط جنین را تجربه می کنند ممکن است گرفتگی شکم یا لگن و یا درد مبهم و دردناکی که به پشت کمرشان می زند را تجربه کنند. به طور معمول، درد تقریباً همزمان با خونریزی اتفاق می افتد. به طور کلی، درد سقط جنین شبیه به درد شدید پریودی و یا بدتر از آن است.

حتماً بخوانید:
علت حالت تهوع در طول روز

علت حالت تهوع در طول روز

احساس ناخوشی در اعماق معده و حالت تهوع یکی از بدترین شرایطی است که می تواند برای انسان رخ دهد.

حالت تهوع نشانه زنده بودن جنین است؟

خیر. حالت تهوع نشانه تغییرات هورمونی و افزایش هورمون بارداری یا HCG در زنان است و زنده یا مرده بودن جنین را نشان نمی دهد. هر چند که گاهی قطع حالت تهوع می تواند نشانه پایان بارداری با سقط جنین باشد.. ولی به طور کلی، بدون حالت تهوع هم جنین زنده و سلامت است.

از بین رفتن علائم بارداری

در صورت از بین رفتن علائم بارداری چه کنیم؟

با بیشتر شدن سن بارداری، برخی از علائم بارداری به طور طبیعی از بین می روند یا تغییر می کنند، بنابراین از بین رفتن علائم بارداری غیرطبیعی نیست. اگر متوجه تغییر ناگهانی علائم بارداری شدید، مهم است که با پزشک خود مشورت کنید. آنها می توانند با شما صحبت کنند، شما را معاینه کنند و یا آزمایشات لازم برای بررسی سلامت جنین را تجویز کنند.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits