دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۵ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۵ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۴ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
قصه کوتاه آموزنده اگر فیل ها نبودند برای کودکان + نتیجه اخلاقی داستان
2
زمان مطالعه: 5 دقیقه
تعریف کردن قصه کودکانه برای کودک می تواند باعث رشد تفکرات و ذهن او شود. داستان می تواند باعث رشد تخیلات ذهنی کودک شود و آثار مثبتی بر تفکرات کودک دارد.

داستان بچگانه اگر فیل ها نبودند

قصه امروزمون در مورد یکی از حیواناتی هست که خیلی برای محیط زیست و طبیعت مفیده ، یک حیوان بزرگ و سنگین وزن که توی جنگل زندگی می کنه و خیلی به حیوانات دیگه کمک می کنه ، بچه ها جون شما فکر می کنید در مورد چه حیوونی صحبت می کنم ؟ بله درسته فیل ها ..

فیل ها حیوانات بزرگ و قدرتمندی هستند که به حفظ تعادل در محیط زیست مخصوصا توی آفریقا کمک می کنند.. میخوام براتون از کارهایی که فیل ها در طبیعت می کنند حرف بزنم اگر دوست دارید در مورد فیل ها بیشتر بدونید به قصه امروزمون گوش بدید..

وقتی که هوا در علفزارهای آفریقا گرم و سوزان بود و خورشید بر زمین های گرم و خشک می تابید، همه حیوانات تشنه بودند و بیشتر رودخانه ها خشک شده بود و خطر مرگ بر اثر تشنگی حیوانات رو تهدید می کرد.

فیل ها به کمک حیوانات اومدند، اونها با عاج هاشون کناره های رودخانه ها رو حفاری کردند. و خاکهای سفت و خشک رو می شکافتند تا بالاخره به آب رسیدند. حیوانات با خوشحالی دور هم جمع شدند و از آب نوشیدند.

زمانی که درختان جنگل ضخیم و قوی شده بودند ، ریشه هاشون انقدر گسترده شده بود که توی علفزارها هم جوانه زده بود و کم کم نهالهای کوچکی علفزار رو پر می کرد. با رویش نهال های خودرو کم کم علفزار از بین می رفت و تبدیل به جنگل می شد. اونوقت دیگه جایی برای دویدن آهوها و شکار شیرها نبود.

همین موقع بود که فیل ها دوباره به کمک علفزار اومدند. اونها با خرطوم های قوی و کلفتشون نهال های تازه رو از ریشه بیرون کشیدند و خوردند. حالا دوباره علفزار مثل قبل بود و آهوها می تونستند به راحتی بدوند و شیرها هم به راحتی دنبال شکار بگردند. چیزی که برای زنده موندن و بقای شیرها لازم بود.

گاهی اوقات در گرمای شدید علفزارهای آفریقا ، حیوانات بی حال و خسته می شدند و برای سالم و سرحال موندن احتیاج به نمکی داشتند که لابه لای بوته ها و خاکها بود.

قصه کوتاه

فیل ها مثل همیشه به کمک حیوانات می اومدند . اونها وجود نمک رو در زیر خاک حس می کردند و خاک ها رو می کندند.. بعد بزها و گورخرها و میمون ها نمک های داخل خاک رو لیس می زدند و مواد معدنی لازم برای بدنشون رو به دست می آوردند و دوباره سرحال و قوی می شدند.

یا وقتی که درختها دانه هاشون که داخل پوسته های ضخیم و کلفت بود رو روی زمین پخش می کردند، چون پوسته این دانه ها خیلی ضخیم بود ، دانه ها نمی تونستند داخل خاک رشد کنند.

فیل ها پوسته دانه ها رو می خوردند و حالا دانه ها می تونستند به راحتی داخل خاک رشد کنند و جوانه بزنند و تبدیل به درختهای بزرگ و تنومندی بشن که پناهگاه امنی برای پرندگان و سایه ساری برای بقیه حیوانات بود.

حتی ردپای بزرگ فیل ها هم برای حیوانات مفید بود. زمانی که حیوانات کوچیک مثل موش ها از رودخانه ها دور بودند و تشنه بودند از چاله هایی که بر اثر قدم های فیل ها درست شده بود و بر اثر بارندگی پر از آب شده بود استفاده می کردند.

این چاله های پر از آب مثل حوضچه هایی بود که محل زندگی قورباغه ها و حشرات شده بود و صدای قورقور قورباغه ها و وزوز حشرات همه جا به گوش می رسید و موش ها هم از اون آب می خوردند.

وقتی که براثر رعد و برق شدید و تماس اون با علفزار خشک ، آتش بزرگی در علفزار ایجاد شد و شعله های آتش همه جا رو فرا گرفته بود باز هم فیل ها به کمک حیوانات اومدند .

حیوانات تونستند از مسیری که فیل ها طی روزهای گذشته در بین علفها باز کرده بودند راه فرار رو پیدا کنند. اگر این مسیرهای کم علف نبود، پیدا کردن راه فرار از بین چمن های بلند آتش گرفته برای گورخرها و پلنگ ها اصلا کار راحتی نبود. حالا گورخرها و روباه ها در مسیرهایی که فیل ها می دویدند فرار می کردند و می تونستند خودشون رو نجات بدن ..

نتیجه اخلاقی داستان اگر فیل ها نبودند

بله بچه های عزیزم دیدید که فیل ها چطوری به حفظ محیط زیست و زندگی حیوانات دیگه کمک می کنند. مردم همه جهان و مخصوصا آفریقا آرزو می کنند که فیل ها هیچ وقت منقرض نشن ، چون می دونند اونها چقدر مفید و کمک کننده هستند..

حیوانات بزرگ و قوی ای که بعد از همه تلاشهایی که در طول روز برای کمک به حیوانات و طبیعت می کنند شبها خرطومشون رو دور بچه های کوچیکشون می پیچیدند تا اونها در آغوش گرم مادر و پدرهاشون به راحتی بخوابند..

separator line

حتماً بخوانید:
داستان کوتاه کودکانه چه بازی ای دوست داری ؟

داستان کوتاه کودکانه چه بازی ای دوست داری ؟

خواندن و شنیدن داستان یکی از تفریحات و سرگرمی های مفید برای کودکان است که قدرت گفتاری و نوشتاری و همچنین تخیل و حافظۀ آنها را تقویت می کند.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (2 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits