دلگرم
امروز: جمعه, ۱۲ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۲ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۲ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
عید فطر 1400 چند روز تعطیل است ؟

قانون تعطیلی عید فطر 1400

عید فطر 1400 چند روز تعطیل است ؟
7
با توجه به اینکه سال 1400 سال کبیسه است، برخی تعطیلات دچار تغییر شده اند. در این مطلب قصد داریم به بررسی قانون تعطیلی عید فطر 1400 بپردازیم.

قانون تعطیلی عید فطر

عید فطر یکی از اعیاد بزرگ و مهم مسلمانان است. این عید بزرگ بعد از ماه مبارک رمضان و اول ماه شوال است. مسلمانان بسیاری در سراسر جهان این عید بزرگ را گرامی می دارند.

اما قانون تعطیلی عید فطر چگونه است ؟ چند روز برای عید فطر تعطیل است ؟ در ادامه پاسخ سوالات شما را در این باره خواهیم داد.

تعطیلات عید فطر 1400 چند روز است ؟

با توجه به افزایش دو روزه تعطیلی عید سعید فطر، شهروندان ومسلمانان روزه دار کشورمان درصدد گرامیداشت این روز بزرگ و عزیز هستند

و به همین خاطر با توجه به تقارن روزهای پایانی ماه مبارک رمضان با پنجشنبه و جمعه، این سوال در اذهان عموم شکل گرفته است که تعطیلات عید فطر در چه روزهایی است ؟ تعطیلات عید فطر چند روز است ؟

با موافقت مجلس با مصوبه دولت در سال ۱۳۹۰ مبنی بر “افزایش تعطیلی عید سعید فطر ” تعطیلی عید فطر از یک روز به دو روز افزایش یافت اما با توجه به تلاقی اول شوال با پنج‌شنبه و یا جمعه در برخی سال ها، باید دید تعطیلات چند روزه خواهد بود؟

گزارش ها حاکیست،”محمود احمدی‌ نژاد” رییس‌ جمهور دولت دهم “لایحه افزایش تعطیلی عید سعید فطر ” را که در جلسه یکشنبه مورخ ‌٩/ ‌۵/ ‌١٣٩٠ با قید یک فوریت به تصویب هیات وزیران رسیده بود را طی تشریفات قانونی تقدیم مجلس کرد.

بر اساس این لایحه که به منظور بهره‌ گیری بیشتر از برکات و فیوضات معنوی بزرگترین عید مسلمانان و بزرگداشت این عید اسلامی به تصویب هیات دولت رسیده است؛

تعطیلی عید سعید فطر به ‌٢ روز افزایش می‌ یابد و در صورت تقارن روز دوم شوال با تعطیلات رسمی یا هفتگی، روز بعد از تعطیلات، تعطیل خواهد بود.

لایحه یک ماده‌ ای افزایش تعطیلی عید فطر، در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در شهریور ماه ۱۳۹۰ با ۱۴۳ رای موافق در برابر ۲۴ رای مخالف و ۷ رای ممتنع ۲۰۲ نماینده حاضر در جلسه تصویب و به تائید شورای نگهبان رسید.

به موجب این قانون که توسط “علی لاریجانی” رئیس مجلس برای اجرا به رئیس جمهوری ابلاغ شد، تعطیلی عید فطر از یک روز به دو روز افزایش یافت.

سال 1400 به دلیل سال کبیسه بودن با تغییر یک روزی در مناسبت های مختلف مواجه شده است. بنابراین در صورت رؤیت هلال ماه شوال، روز 23 اردیبهشت عید فطر است و روز 24 اردیبهشت نیز تعطیل خواهد بود.

تعطیلی عید فطر

تعطیلات عید فطر

قانون افزایش تعطیلی عید سعید فطر

ماده واحده ـ عبارت «عید فطر» در ماده (۱) لایحه قانونی تعیین تعطیلات رسمی کشور مصوب ۸/۴/۱۳۵۹ شورای انقلاب به عبارت «عید سعید فطر دو روز (اول و دوم شوال)» اصلاح می‌شود.

این قانون از تاریخ تصویب لازم‌ الاجراء است. قانون فوق مشتمل بر ماده واحده در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ ۶ شهریور ماه یک‌هزار و سیصد و نود مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۷/۶/۱۳۹۰ به تأیید شورای نگهبان رسید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.4 از 5 (7 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !