دلگرم
امروز: دوشنبه, ۰۳ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۳ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۲ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
منظور از قاضی ایستاده و قاضی نشسته چیست ؟
4
زمان مطالعه: 2 دقیقه
امکان ندارد که تا به حال کلمه قاضی را در زندگی خود نشنیده باشید، قاضی فردی می باشد که با توجه به شواهد موجود و اسناد و مدارک و علم خود، اقدام به قضاوت مجرمان میکند، در این بخش به بررسی اصطلاح قاضی نشسته و ایستاده پرداخته ایم.

قاضی ایستاده و قاضی نشسته به چه کسی گفته می‌شود؟

در یک تقسیم‌بندی کلی قضات به دو عنوان قاضی ایستاده و قاضی نشسته تقسیم می‌شود. قاضی ایستاده به دادیار، دادستان و بازپرس، گفته می‌شود و قاضی نشسته به قاضی صدور حکم گفته می‌شود.

قضاوت در احکام اسلامی یک منصب رفیع دینی است که از شئونات حاکم و رهبر جامعه اسلامی است.
قاضی در معنای عرفی آن به کسی گفته می‌شود که با در نظر گرفتن اسناد و مدارک و شواهد موجود و علم خود، در رابطه با پرونده‌ای که جهت صدور رای به او سپرده شده است، در دادگاه‌ها و مراجع قضایی، قضاوت می‌کند.

در سیستم قضایی ایران، قاضی انواع مختلفی (مانند: قاضی تحقیق، قاضی صدور حکم، قاضی اجرای حکم و ...) دارد، اما در یک تقسیم‌بندی کلی انواع قاضی را به دو گروه «قاضی نشسته» و «قاضی ایستاده» تقسیم کرده‌اند.

قاضی ایستاده

قاضی ایستاده، قاضی تحقیق و تعقیب جرم است که از دادگاه تقاضای احقاق حق و اجرای قانون را می‌کند. به دادیار، دادستان و بازپرس، قاضی ایستاده گفته می‌شود.

قاضی ایستاده و قاضی

علت نامگذاری به قاضی ایستاده به این دلیل بوده است که این قضات دائما در حال کار هستند و وقت و زمان خاصی برای انجام وظیفه نمی‌شناسند و در مواردی که لازم باشد در خارج از دادسرا و خارج از ساعت کاری نیز به انجام وظیفه می‌پردازند.

حتماً بخوانید:
فرق قاضی با دادستان چیست و هر کدام چه وظایفی دارند ؟

فرق قاضی با دادستان چیست و هر کدام چه وظایفی دارند ؟

شاید بسیاری از ما تفاوت قاضی با دادستان را ندانیم. با ما در دلگرم همراه شوید تا با فرق قاضی و دادستان، همچنین وظایف آنها آشنا شویم .

قاضی نشسته

قاضی نشسته، به قاضی دادگاه‌های حقوقی و کیفری گفته می‌شود که در دادگاه به رسیدگی پرونده و صدور حکم می‌پردازد.
علت نامگذاری به قاضی نشسته به این دلیل بوده است که قضات دادگاه‌ها بر کرسی قضاوت نشسته و آماده دریافت پرونده جهت صدور رأی هستند.

منبع : میزاناین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (4 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits