دلگرم
امروز: سه شنبه, ۲۶ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۰۹ محرّم ۱۴۴۶ قمری و ۱۶ ژوئیه ۲۰۲۴ میلادی
روش نگهداری و تکثیر گل قاشقی تری کالر
4
زمان مطالعه: 3 دقیقه
گل قاشقی تری کالر (Peperomia tricolour) گونه‌ای از گیاهان آپارتمانی است که به دلیل برگ‌های ابلق و جذابش محبوبیت زیادی دارد. این گیاه بومی جنگل‌های برزیل است و به همین دلیل به نور کم و رطوبت بالا مقاوم است.

شرایط نگهداری گل قاشقی تری کالر

نور: گل قاشقی تری کالر به نور کم تا متوسط نیاز دارد. نور مستقیم خورشید باعث سوختن برگ‌های این گیاه می‌شود. بهترین مکان برای قرار دادن این گیاه، کنار پنجره‌ای است که نور غیرمستقیم خورشید را دریافت می‌کند.
دما: دمای مناسب برای نگهداری این گیاه 15 تا 25 درجه سانتیگراد است. این گیاه در دمای پایین‌تر نیز می‌تواند زنده بماند، اما رشد آن کند می‌شود.
آبیاری: گل قاشقی تری کالر به آبیاری متوسط نیاز دارد. بین دو آبیاری اجازه دهید تا سطح خاک کاملاً خشک شود. آبیاری بیش از حد باعث پوسیدگی ریشه‌ها و مرگ گیاه می‌شود.
رطوبت: این گیاه به رطوبت بالایی نیاز دارد. برای افزایش رطوبت اطراف گیاه، می‌توانید آن را در کنار یک ظرف آب قرار دهید یا هفته‌ای یک بار با آب بدون املاح غبارپاشی کنید.
خاک: خاک مناسب برای این گیاه خاکی است که زهکشی خوبی داشته باشد. می‌توانید از مخلوط خاک گلدان معمولی با مقداری پیت ماس استفاده کنید.

شرایط نگهداری گل قاشقی تری کالر

کوددهی: در فصل رشد (بهار و تابستان)، هر دو هفته یک بار گیاه را با کود مخصوص گیاهان آپارتمانی کوددهی کنید.
تعویض گلدان: هر دو سال یک بار گلدان گیاه را با گلدانی یک سایز بزرگ‌تر تعویض کنید.

حتماً بخوانید:
علت گل ندادن گل قاشقی : 7 راه حل طلایی برای گلدهی پپرومیا

علت گل ندادن گل قاشقی : 7 راه حل طلایی برای گلدهی پپرومیا

اگر شما هم در منزل خود گل قاشقی (پپرومیا) دارید اما گل نمی دهد، بدانید که مشکلی دارد و باید نسبت به برطرف نمودن آن مشکل اقدام کنید. با ما باشید تا…

روش تکثیر گل قاشقی تری کالر

این گیاه را می‌توان به روش‌های قلمه زدن و تقسیم بوته تکثیر کرد.

قلمه زدن: برای قلمه زدن این گیاه، یک ساقه جوان و سالم را به طول 10 تا 15 سانتی‌متر جدا کنید و آن را در گلدانی حاوی مخلوط خاک گلدان بکارید. قلمه‌ها را در مکانی گرم و مرطوب قرار دهید تا ریشه‌دار شوند.

تقسیم بوته: برای تقسیم بوته، گیاه را از گلدان خارج کنید و آن را به دو یا چند قسمت تقسیم کنید. هر قسمت را در گلدانی جداگانه بکارید.

مشکلات گل قاشقی تری کالر

مشکلات گل قاشقی تری کالر

برگ‌های زرد: زرد شدن برگ‌ها می‌تواند نشانه‌ای از آبیاری بیش از حد، کمبود نور یا کمبود مواد مغذی باشد.
برگ‌های خشک و چروکیده: خشک شدن و چروکیده شدن برگ‌ها می‌تواند نشانه‌ای از کمبود آب یا خشکی هوا باشد.
پوسیدگی ساقه: پوسیدگی ساقه می‌تواند نشانه‌ای از آبیاری بیش از حد یا قارچ باشد.
ظهور حشرات و آفات: حشرات و آفات مختلفی می‌توانند به این گیاه حمله کنند. برای کنترل حشرات و آفات، از سموم حشره‌کش استفاده کنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (4 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits