دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۰ مهر ۱۴۰۱ برابر با ۰۵ ربيع الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۲ اکتبر ۲۰۲۲ میلادی
فک پلاک خودرو : مراحل و مدارک مورد نیاز فک پلاک خودرو
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
هنگامی که شخصی خودروی صفر خریداری می‌کند، نصب پلاک توسط پلیس انجام می‌شود. در این‌ صورت، پلاک به نام او ثبت می‌شود. به این کار فک پلاک خودرو می گویند .

فک پلاک خودرو یعنی چه ؟

فک پلاک خودرو به معنای جدا کردن پلاک از خودرویی است که فروخته شده است.

فک پلاک خودرو چیست ؟

یکی از رایج ‌ترین معامله که بین افراد یک جامعه انجام می‌ شود، معاملات مربوط به نقل و انتقال خودرو است.

در زمان خرید یک خودروی صفر، نصب پلاک آن را پلیس انجام می ‌دهد. پس از نصب، پلاک به نام صاحب جدید آن ثبت می ‌شود. بعد از آن، در صورت بروز اتفاقی برای خودرو، ثبت آن به نام کسی که پلاک خودرو به نام او است انجام می ‌شود.

فک پلاک خودرو به معنی جدا کردن پلاک خودرویی که فروخته شده و نصب پلاک جدید بر روی آن است. یکی از مهم ‌ترین اقدامات در زمان فروش خودرو، فک پلاک آن است.

پلاک خودرو به نام صاحب جدید آن ثبت می‌ شود و در مواقع سرقت یا ردیابی، از پلاک آن خودرو برای پیگیری آن توسط پلیس استفاده می ‌شود.

در صورتی که در زمان خرید یک خودرو، فک پلاک انجام نشود، بروز هر نوع تخلف و جرمی که از جانب صاحب جدید آن انجام شود بر عهده صاحب قبلی آن است. بنابراین پس از فروش خودرو، تا زمانی که عملیات فک پلاک را انجام نداده اید، شما مسئول تمامی جرایم و تخلفاتی هستید که مالک جدید خودرو انجام می‌ دهد.

فک پلاک خودرو یعنی چه

مراحل انجام فک پلاک خودرو

فک یا تعویض پلاک در مراکزی که وابسته به ناجا می‌باشند، انجام می‌گیرد.

 • در قدم اول مثل هر معامله دیگری، باید میان فروشنده و خریدار، قرارداد یا مبایعه نامه‌ ای بسته شود. بر اساس آن قرارداد طرفین آن باید مشخصات کامل خودرو و زمان دقیق تنظیم سند را ثبت کنند.
  قراردادی که بین طرفین وضع می‌ شود باید جامع و کامل باشد و همه منافع فروشنده و خریدار را در بر داشته باشد. همچنین تمامی مشخصات خودرو از جمله مدل، رنگ، وسایل آن، تک سوخت یا دوگانه سوز بودن و هر نوع مشخصات دیگری باید در قرارداد قید شود.
 • علاوه بر این، موضوعاتی مثل قیمت توافق شده بین طرفین، نحوه پرداخت از سوی خریدار، زمان دقیق تحویل خودرو به خریدار، نحوه تعویض پلاک خودرو و زمان حضور در دفترخانه باید در مبایعه نامه ذکر شوند.
 • پس از تنظیم قرارداد بین طرفین، باید جهت تعویض پلاک خودرو اقدام شود. در این مرحله هر دو طرف باید به مراکز تعویض پلاک مراجعه کرده و پس از ارائه مدارک لازم، اقدامات برای نصب پلاک جدید انجام شود.

فک پلاک خودرو یعنی چه

مدارک لازم برای فک پلاک خودرو

مدارک لازم برای فک پلاک خودرو عبارتند از :

 • کپی برابر با اصل سند مالکیت خودرو.
 • کپی برابر با اصل مبایعه نامه فروش خودرو.
 • کپی برابر با اصل کارت ملی صاحب پلاک.
 • کپی برابر با اصل اظهارنامه.

به چه عللی ممکن است فک پلاک صورت نپذیرد؟ این موضوع، چه راه‌حل‌هایی دارد؟


انجام‌نشدن فک پلاک پس از فروش خودرو، علل مختلفی می‌تواند داشته باشد. مثلاً این‌که برای تعویض و فک پلاک خودرو بایستی خریدار و فروشنده به‌طور هم‌زمان به همراه مدارک لازم در مراکز تعویض پلاک حضور یابند. حال، اگر به هنگام معامله طرفین قرارداد زمانی را برای انجام این کار تعیین نمایند ولی یکی از آن‌ها از توافق صورت‌گرفته تخلف نماید و برای تعویض پلاک حاضر نشود، فک پلاک خودرو با مشکلاتی مواجه خواهد شد.

این مشکل معمولاً زمانی به وجود می‌آید که فروشنده برای تعویض پلاک به خریدار وکالت می‌دهد ولی خریدار اقدامات لازم را در راستای تعویض پلاک انجام نمی‌دهد.

حال، اگر چنین مشکلی به وجود آید، فروشنده که حالا دیگر خودرو را در اختیار ندارد، چه کار باید انجام دهد؟ هم‌چنین، می‌توان حالتی را نیز در نظر گرفت که خریدار متقاضی این است که فک پلاک صورت بگیرد اما فروشنده از انجام این کار امتناع می‌کند. حال، در این موارد خریدار چه کار می‌تواند انجام دهد؟

در این موارد، پلیس نمی‌تواند به صرف شکایت فروشنده یا خریدار ثبت توقیف پلاک در سیستم راهور کند. در این‌گونه موارد خواهان(خریدار یا فروشنده) بایستی در ابتدا اظهارنامه‌ای تنظیم نماید و به‌صورت قانونی از طرف مقابل درخواست نماید که هرچه سریع‌تر برای فک پلاک اقدام نماید. اگر طرف مقابل او اقدامی در این خصوص انجام نداد، بایستی هرچه سریع‌تر از طریق مراجعه به دادگاه حقوقی محل اقامت طرف مقابل یا محل تنظیم قرارداد، دادخواست «تقاضای الزام به فک پلاک» علیه ایشان تنظیم نماید.

درواقع، بایستی به مرجع قضایی مراجعه و طرح دعوی کند. در صورتی‌که مرجع قضایی حکم توقیف خودرو را صادر کند، این موضوع در سیستم راهور ثبت می‌شود و خودرو پس از توقیف جهت تعویض پلاک به این مراکز معرفی می‌‌گردد.

فک پلاک خودرو یعنی چه

نتیجه گیری :

هر زمانی که تصمیم گرفتید خودروی خود را به فروش برسانید، این نکته را در ذهن داشته باشید که یکی از مراحل اصلی در این مورد، فک پلاک خودرو است. چرا که اگر این کار را به موقع انجام ندهید، ممکن است عواقب جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد. هر نوع تخلف یا جرمی که از جانب صاحب جدید خودرو انجام گیرد شما مسئول آن هستید.

حتی اگر خریدار حاضر به مراجعه به مراکز تعویض پلاک نشد، حتما از راه قانونی این موضوع را پیگیری کنید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (1 رای)  
 • منبع
 • hoghooghvazendegi.ir
 • vakiltop.com
 • edalatsara.com
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است