مجله دلگرم
امروز: شنبه, ۰۵ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۰۱ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۲۶ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی
فواید گریه کردن!
11
محققان دریافته‌اند که گریستن می‌تواند برای جسم و روان مفید باشد. فواید گریه کردن از همان بدو ورود جنابِ آدمیزاد به زمین خود را نشان می‌دهد. در ادامه درباره فواید گریه کردن بیشتر می‌خوانید.

در سال ۲۰۱۴ میلادی، پژوهشی انجام شده است که نشان می‌دهد گریه کردن در تسکین‌دادن افراد اثراتی مثبت و مختلف دارد. در این تحقیق، محققان به ما می‌گویند که گریستن و اشک‌ریختن چطور باعث فعال‌شدنِ سیستم اعصاب پاراسمپاتیک (PNS) می‌شود و به فرد کمک می‌کند تسکین یابد و آرام‌ شود.

فواید گریه کردن

اعصاب پاراسمپاتیک در بهبود هضم غذا هم نقش دارند. البته فواید گریه کردن و آرام‌شدن به‌کمک آن خیلی تند، زود و سریع خودش را نشان نمی‌دهد بلکه بعد از دقایقی گریستن است که آرامش در افراد به وجود می‌آید.

فواید گریه کردن

پژوهشی دیگر هم ثابت می‌کند که با ریختن اشک‌های عاطفی، اکسی‌ توسین و اندورفین در بدن ترشح می‌شود. این مواد شیمیایی حال‌واحوالتان را خوب و بدن را از شرِ دردهای عاطفی و جسمی خلاص می‌کنند. پس یکی دیگر از فواید گریه کردن در رهایی از درد و ایجادِ حال خوش خود را نشان می‌دهد.

فواید گریه کردن

در واکنش به استرس، با گریه کردن اشک‌هایی روی گونه‌هایتان غلت می‌خورند که حاوی مواد شیمیایی و هورمون‌های استرس هستند. دانشمندان معتقدند که ریختن اشک باعث خروج این مواد از بدن و، درنتیجه، کاهش استرس می‌شود. البته، برای اثبات این ادعا به پژوهش‌های بیشتری نیاز است.

فواید گریه کردن

گریه کردن روح را تازه می‌کند و آن را جلا می‌دهد. فواید گریه کردن در بهبود روابط بین‌فردی و آرام‌کردن افراد هم نقش دارد. مزایای آن برای سلامت چشم و بهبود دید را هم نمی‌توان نادیده گرفت. بااین‌حال، اگر بی‌دلیل گریه می‌کنید یا کنترل اشک‌ریختن از دستتان خارج شده است، افسردگی در راه است و باید به پزشک مراجعه کنید تا این علائم بررسی شوند.

فواید گریه کردناین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (11 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است