دلگرم
امروز: شنبه, ۰۲ تیر ۱۴۰۳ برابر با ۱۵ ذو الحجة ۱۴۴۵ قمری و ۲۲ ژوئن ۲۰۲۴ میلادی
6 فایده بی نظیر بخور سرد برای کودکان
0
زمان مطالعه: 7 دقیقه
روشن است که هوا خشک می تواند بر سلامت نوازادان و کودکان تأثیر بگذارد. اضافه کردن کمی رطوبت به هوا با یک دستگاه بخور سرد، می تواند راه حلی آسان برای از بین بردن این مشکل باشد.

فواید بخور سرد برای نوزادان

هوای زمستان بر روی پوست اثر ناخوشایند می گذارد، بنابراین تصور کنید تا چه اندازه این هوا می تواند پوست ظریف و حساس نوازاد و کودک شما را تحت تاثیر قرا دهد. در طول زمستان، بخاری ها برای گرم کردن خانه روشن می شوند و این امر موجب کاهش رطوبت هوا در حدود 10 درصد می شود.

هوا خشک می تواند پوست نرم، بینی و ریه نوزاد را تحریک کند و مجموعه ای از مشکلات دیگر را ایجاد کند. به همین دلیل است که بسیاری از متخصصان اطفال به والدین توصیه می کنند، برای نوزادان و کودکان خود در ماه های سرد سال (حتی در تابستان) و محیط هایی با هوای خشک از دستگاه بخور سرد استفاده کنند.

مرطوب کننده سرد می تواند از مشکلات احتقان (گرفتگی بینی) و نشانه های سرماخوردگی جلوگیری کند. این به این علت است که بخار که از رطوبت دهنده خارج می شود، باعث می شود مسیر تنفس کودک از بینی تا سینه باز شود، این کمک به بهبود بیماری در کودک می کند. از آنجا که فرزند شما نمی تواند بگوید چه احساسی دارد، شما می توانید با تهیه بهترین دستگاه بخور برای نوزادتان، نیازهای او را بر طرف کنید.

همچنین وجود رطوبت نسبی مناسب در محیط (به اندازه 45%) می تواند به کاهش علائم پوستی مانند: خشکی لب، خشکی چشم و خارش پوست کمک کند، این مشکلات می تواند همه نوزادان را تحریک کند و باعث ناراحتی و گریه آنها شود.

رطوبت ساز نوزاد

1. بخور سرد برای کمک به تنفس بهتر

هوای خشک احتقان بینی را تشدید می کند، سینوس ها را خشک کرده و باعث ناراحتی کودک می شود. بینی کوچک آنها به راحتی مستعد گرفتگی است و به سرعت پر می شود که نفس کشیدن برای کودک را سخت می کند.

علاوه بر این، بدون سطح مناسب رطوبت، داخل بینی نوزاد شما می تواند آسیب ببیند و حتی دچار خونریزی شود. اضافه کردن رطوبت به هوا، شرایط مطلوب تنفسی را برای او ایجاد می کند و همچنین خیال شما را از این بابت راحت می کند.

2. کمک به کاهش نشانه های سرماخوردگی

اولین قربانیان شروع فصل سرد نوزادان و کودکان هستند، والدین باید آگاه باشند که چگونه قبل از شروع فصول سرد تدابیر لازم را در نظر بگیرند. از آنجا که اداره غذا و داروی آمریکا و آکادمی کودکان اطفال استفاده از داروهای سرماخوردگی را به کودکان زیر 2 سال توصیه نمی کند، به نظر می رسد که والدین کمی بیشتر باید ملاحضات سلامتی کودک خود بیاندیشند. با این حال، یک دستگاه رطوبت ساز می تواند بهترین راه برای رفع مشکلات کودک شما باشد.

رطوب تولید شده توسط دستگاه بخور، نقش یک ناجی را برای شما ایفا می کند که باعث تضعیف مشکلات سینوسی و ترشحات بینی می شود. حتی می توانید چند قطره از داروهای آرام بخش به مانند: روغن اکالیپتوس طبیعی به همراه آب به داخل مخزن دستگاه اضافه کنید که می تواند در باز کردن بینی و سرکوب سرفه کمک کند.

3. کمک به کاهش خشکی پوست

خشکی آب و هوا باعث تحریک پوست حساس کودک شما می شود که به موحب آن باعث خارش و ایجاد زخم می شود. هوای خشک همچنین می تواند شرایط مزمن پوستی به مانند: اگزما را تشدید کند.

یکی از مهمترین فواید دستگاه بخور سرد اضافه کردن رطوبت به هوا است که به پوست اجازه می دهد تا رطوبت طبیعی خود را حفظ کرده، که باعث کاهش زخم های اگزما و سالم نگه ماندن پوست ظریف کودک می شود.

4. کمک به داشتن خواب شبانه راحت

بینی گرفته و سرفه های ناراحت کننده می توانند خواب را به راحتی به امری به غیر ممکن تبدیل کند، این یعنی "شب های بی خوابی کودک و سختی بیدار شدن در صبح برای مادر و پدر". رطوبت هوا باعث می شود که کودک یا نوزاد شما به راحتی نفس بکشد و تنفس بهتر موجب خواب بهتر برای او و راحتی برای والدین می شود.

فواید بخور سرد

آرامش بخشی یک دستگاه بخور همچنین می تواند باعث ایجاد صدایی به معنای" نویز سفید" کند. این صدا که دارای فرکانس خاصی است، می تواند سر و صدای مزاحم محیط را دفع کند و کودک شما را به اصطلاح گول بزند تا او رویای همیشگی خود در رحم مادر را دوباره تجربه کند.

نکته: نویز سفید برای پوشاندن بازه ای از صداهای گوناگون است و جایگزینی آن با صداهای ارامش بخش به مانند: صدای باران.

5. کمک به کاهش هزینه ها

رطوبت به خودی خود باعث ایجاد گرما در محیط می شود، به موجب این ممکن است برای شما سوال پیش آید که "آیا بخور سرد مگر ایجاد رطوبت سرد در هوا نمی کند؟". به طور کلی ما در زمان پر کردن مخزن دستگاه بخور، یا از آب شیر استفاده می کنیم یا آب مقطر ناشی از جوشش آب.

پر واضح است که اگر آب را داخل یخچال قرار داده و سپس داخل مخزن بریزید، رطوبت سرد در هوا پراکنده می شود، ولی اگر آب دارای دمای محیط (خانه) باشد و آن را داخل مخزن بریزیم، پس باید انتظار رطوبت معمول با دمای محیط را داشته باشیم
این به این معنا است که در فصول گرم می توانید با بخور سرد هوای داخل خانه را خنک کنید و دیگر نیاز به روشن کردن کولر نیست.
همچنین در طول سال، هزینه های پزشکی جهت بیمار شدن کودک یا نوزاد شما به شدت کاهش می یابد.

6. کمک به کاهش الکتریسیته ساکن

همه ما تجربه پیده ای به نام" الکتریسیته ساکن" را داشته ایم، این پدیده در زمانی رخ می دهد مواد پشمی و پلاستیکی به یکدیگر مالیده شوند و یا دست انسان در تماس با آنها باشد. این حالت همچنین در زمان شانه کردن موها به فور احساس می شود.

فواید رطوبت سرد در هوا

خشکی هوا باعث شدت گرفتن الکتریسیته ساکن می شود و در فصل زمستان که عدم رطوبت در هوا داریم، این پدیده بیشتر است. به طور حتم، این وضعیت برای کودک و خوده شما آزار دهنده خواهد بود.
خرید دستگاه بخور راه حلی عالی برای برطرف کردن این پدیده با ایجاد رطوبت مورد نیاز در محیط هستند. رطوبت در هوا باعث ایجاد تعادل الکترونی بین سطوح مختلف می شود.

نکاتی برای استفاده درست از رطوبت ساز سرد در خانه

هر زمان که از یک رطوبت ساز استفاده می کنید، باید مراقب باشید که آن را به درستی استفاده کنید. نه تنها این باعث افزایش عمر دستگاه شما می شود، بلکه می توانید از فواید سلامتی آن برخوردار شوید.

حتماً بخوانید:
هوای بخور سرد چه تاثیر و فایده ای برای گیاهان دارد؟

هوای بخور سرد چه تاثیر و فایده ای برای گیاهان دارد؟

فواید بخور برای گیاه و فاصله و محل قرار گیری دستگاه بخور : یکی از بهترین و ساده ترین روش ها برای تامین رطوبت گیاهان آپارتمانی در طولانی مدت استفاده…

استفاده از آب مقطر – آب شیر می تواند حاوی مواد معدنی باشد که می تواند رشد باکتری ها و کپک ها را تشویق کند. در صورت امکان بهتر است از آب تصفیه شده استفاده کنید زیرا باعث می شود هوایی تمیز تر در خانه داشته باشید.

روزانه آب مخزن را تغییر دهید – آب پایدار می تواند باعث رشد کپک و باکتری شود. اطمینان حاصل کنید که هر روز آب داخل مخزن دستگاه بخور خود را تغییر می دهید.

هر هفته دستگاه را تمیز کنید – باز هم باکتری ها و کپک ها دو مورد مهمی است که می خواهید از آن ها اجتناب کنید. داخل دستگاه بخور را به طور منظم با یک ضد عفونی کننده مناسب تمیز کنید.

همچنین مراقب باشید از بیش از حد از آن استفاده نکنید، به طوری که سطح رطوبت بیش از حد، می تواند زمینه رشد کپک ها و باکتری ها را فراهم کند. لازم است که میزان رطوبت نسبی در خانه زیر 50% باشد. رطوبت نسبی ایده آل عددی بین 40 تا 45% است.

برای تنظیم دقیق رطوبت می توانید از یک رطوبت سنج استفاده کنید یا دستگاه بخوری خریداری کنید که به طور خودکار رطوبت نسبی هوا را اندازه گیری کرده و بر حسب آن تعیین می کند که هوا به چه مقدار رطوبت نیاز دارد.

منبع : پیلتناین مطلب چقدر مفید بود ؟
 
توجه: مطالب پزشکی و سلامت مجله دلگرم ، از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند ، لذا توصیه پزشکی یا درمانی تلقی نمی شوند ، چنانچه مشکل پزشکی دارید حتما برای تشخیص و درمان به پزشک یا متخصص مراجعه کنید.

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits