مجله دلگرم
امروز: یکشنبه, ۱۶ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۳ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۵ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
آیا گوجه سبز و آلوچه با هم تفاوت دارند؟
4
زمان مطالعه: 8 دقیقه
«گوجه سبز» یا «آلوچه» که به انگلیسی به آن «Greengage» گفته می‌شود، در واقع میوه نرسیده نوعی آلو است که به صورت نارس و کال مصرف می‌شود.

فرق گوجه سبز و آلوچه چیست گوجه سبز همان آلو است؟

فرق گوجه سبز و آلوچه چیست؟ گوجه سبز درست است یا آلوچه؟ گوجه سبز یا آلوچه یک میوه خوش طعم و پرطرفدار است که برخی از ما آن را با نام «آلوچه» می‌شناسیم و برخی دیگر با نام «گوجه سبز». اما کدام نام برای این میوه درست است؟ آلوچه چیست و چه فرقی با گوجه سبز دارد؟ بهترین گوجه سبز برای کجاست؟

در این مقاله می‌توانید با تفاوت گوجه سبز و آلوچه آشنا شوید. در انتهای مقاله به سوالات متداول در مورد فرق آلوچه و گوجه سبز پاسخ خواهیم داد. گوجه سبز یک میوه با قدمت بیش از ۲ هزار سال از گونه آلوها است و پوستی نازک و گوشتی ترش و ملس دارد. هر چقدر میوه رسیده‌تر شود مزه آن رو به شیرینی می‌رود و رنگ آن زردتر می‌شود.

فرق آلوچه و گوجه سبز

این میوه در اکثر موارد ظاهری گرد و برخی اوقات به صورت بیضی و تخم مرغی است. آلوچه برای رشد به آب و هوایی معتدل نیاز دارد و بیشتر در مناطق کوهستانی و معتدل کاشت می‌شود. میوه آلوچه معمولاً به رنگ سبز تیره و روشن یافت می‌شود، اما انواع قرمز، ارغوانی، نارنجی و قهوه‌ای هم دارد. هر چقدر این میوه رسیده‌تر شود، بافت آن نرم‌تر شده و مزه شیرین‌تری پیدا می‌کند.

گوجه سبز یا آلوچه؛ کدام درست است؟

«آلوچه» نام همان میوه‌ای است که خیلی از ما آن را با نام «گوجه سبز» می‌شناسیم. میوه‌ای که در بسیاری از گویش‌ها با نام آلوچه و در بسیاری دیگر از گویش‌ها با نام گوجه سبز شناخته می‌شود.

حقیقت این است که در مورد نام صحیح این میوه اطلاعات ضد و نقیضی وجود دارد. برخی مدعی هستند که آلوچه نام صحیح این میوه است و برخی دیگر با اطمینان ابراز می‌کنند که نام این میوه سبز خوشمزه گوجه سبز است. اما فرق گوجه سبز و آلوچه چیست؟

چرا گوجه سبز؟

آن دسته از افرادی که این میوه را با نام گوجه سبز می‌شناسند، مدعی هستند که آلوچه به طیف گسترده‌ای از انواع آلو خطاب می‌شود و بسیاری افراد به صورت عامیانه از این نام برای گوجه سبز استفاده می‌کنند.

در واقع آلوچه شامل گوجه سبز، و انواع آلو است. از همین رو معتقد هستند که بهتر است در متون نوشتاری از گوجه سبز به جای آلوچه برای این میوه استفاده شود. افرادی که این میوه را با نام گوجه سبز می‌شناسند، به میوه خشک شده گوجه سبز «آلوچه» می‌گویند.

چرا آلوچه؟

توجیهی که دسته دوم از افراد برای اثبات درستی نام این میوه به عنوان «آلوچه» دارند، این است که گوجه سبز به گوجه فرنگی نارس و خام گفته می‌شود و این میوه نام جداگانه‌ای دارد و به عنوان آلوچه شناخته می‌شود. در واقع آلوچه تنها از نظر ظاهری شبیه به گوجه سبز است، اما یک گیاه کاملاً متفاوت است و نباید با آن اشتباه گرفته شود.

درخت و میوه آلوچه شباهت زیادی به تیره آلوها دارد و هیچ شباهتی به گوجه فرنگی ندارد و نباید نام آن را گوجه سبز گذاشت. این دسته گمان می‌کنند که مهم‌ترین دلیلی که موجب شده این میوه را با نام گوجه سبز بشناسیم، شباهت این میوه به گوجه فرنگی نارس و کال است.

گوجه‌سبز یا آلوچه؟

آیا چیزی در مورد تفاوت گوجه سبز و آلوچه می‌دانید؟ همانطور که گفته شد در برخی از شهرهای ایران مثل اصفهان، گیلان و … به گوجه سبز «آلوچه» گفته می‌شود. اما فرق گوجه سبز و آلوچه چیست؟ از نظر علمی آلوچه و گوجه سبز دو نوع میوه متمایز هستند که به دلیل شباهت‌هایی که به هم دارند، به جای هم مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما به هر حال شواهد نشان می‌دهد که هر دو نام برای این میوه به کار می‌روند و احتمالاً هر دو صحیح هستند.

اگر نگاهی به تاریخ بیندازید و در کتب قدیمی نام این میوه را جستجو کنید، متوجه خواهید شد که «آلوچه» به میوه‌ای با اندازه کوچک‌تر و ترش‌تر از «گوجه سبز» گفته می‌شود. این موضوع حتی در لغت نامه دهخدا نیز عنوان شده است که آلوچه نوعی میوه کوچک‌تر و ترش‌تر از گوجه سبز است.

آلوچه خودش انواع متفاوتی دارد و به بخش‌ها و گونه‌های مختلفی تقسیم می‌شود. در واقع آلوچه در دسته «گیاهان گل‌دار دولپه‌ای‌های نو» قرار دارد. این گیاه در راسته «گل سرخ سانان» و تیره «گلسرخیان» قرار دارد و با گوجه سبز کاملاً متفاوت است.

گوجه نوعی گیاه «گل‌دار دولپه‌ای» است که در راسته «بادنجان سانان» و تیره «سیب زمینیان» قرار دارد. درواقع این دو گونه گیاه کاملاً با هم متفاوت هستند. گوجه دارای دانه‌های ریز و متعدد است، اما آلوچه تک دانه است و بافت متفاوتی با گوجه دارد.

از همین رو برخی ادعا می‌کنند که اطلاق نام گوجه برای این میوه مناسب نیست. زیرا این میوه در دسته انواع آلوها جای دارد و ساختار و نوع گیاه شباهتی به گوجه‌ها ندارد. جالب است بدانید که کلمه آلوچه در لغت نامه دهخدا نیز وجود دارد؛ اما کلمه‌ای به عنوان گوجه سبز را نمی‌توانید در این لغت نامه معتبر پیدا کنید.

روایت دیگری که در مورد فرق گوجه سبز و آلوچه وجود دارد مربوط به دوران قدیم است. گفته می‌شود از آنجایی که ساکنین شهرهای صنعتی در قدیم با کشاورزی و نام این میوه در ابتدا آشنا نبودند، با دیدن آلوچه برای اولین بار و به دلیل شباهتی که به گوجه فرنگی نارس داشت، نام گوجه سبز را برای آن انتخاب کردند. از آن زمان تا به حال در بسیاری از شهرهای بزرگ و کوچک ایران به آلوچه، گوجه سبز گفته می‌شود.

بالاخره گوجه سبز درست است یا آلوچه؟

شاید باور نکنید اما هنوز هم بر سر این که نام درست این میوه دقیقاً چیست، اطلاعات ضد و نقیض و تفاوت نظرهایی وجود دارد. به هر حال حتی اگر این دو میوه دو گونه مختلف باشند، همه ما گوجه سبز و آلوچه را به عنوان یک نوع میوه خاص می‌شناسیم و با هر دو نام آن آشنایی داریم. بنابراین بهتر است زیاد در مورد این موضوع وسواس به خرج ندهید و این میوه جذاب را هر طوری که دوست دارید صدا کنید!

بهترین گوجه سبز برای کجاست؟

به طور کلی ریشه «گوجه سبز» در اصل به آسیای شرقی و کشور چین بازمی‌گردد. این میوه برای اولین بار در فرانسه و از درختان آلو به وجود آمد. در ایران بهترین گوجه سبز متعلق به مناطق برغان، شهریار، آذر شهر و سررودی است.

گوجه سبز کی میاد؟

گوجه سبز یا آلوچه یک میوه نوبرانه فصل بهار است که تا ابتدای تابستان نیز در دسترس است. بعد از آن تبدیل به آلوی رسیده می‌شود و از حالت ترد و ترش اولیه خارج می‌شود.

تفاوت گوجه‌سبز با آلوچه

آیا گوجه سبز همان آلو است؟

گوجه سبز یک میوه از خانواده آلوها است اما با چیزی که به عنوان آلو میا همان آلوی زرد می‌شناسیم، متفاوت است.

حتماً بخوانید:
۲ روش برای تهیه ترشی گوجه سبز با انواع سرکه یا آبغوره

۲ روش برای تهیه ترشی گوجه سبز با انواع سرکه یا آبغوره

روش های متفاوتی برای تهیه ترشی گوجه سبز وجود دارد که ما در این بخش از آشپزی مجله دلگرم به دو روش آن اشاره میکنیم. برای تهیه ترشی گوجه سبز میتوان به…

خواص گوجه سبز یا آلوچه

گوجه سبز یا آلوچه خواص فوق‌العاده‌ای برای سلامت دارد. این میوه هم به صورت خام و هم پخته مصرف می‌شود و برای درمان یبوست بسیار مفید است. فیبر موجود در آن به عملکرد بهتر روده‌ها کمک می‌کند و نقش مؤثری بر هضم غذا دارد.

طبع این میوه سرد است و مصرف آن فشار خون را کاهش می‌دهد. ویتامین C گوجه سبز بسیار زیاد است و از همین رو در افزایش نشاط، رفع خستگی و همچنین جلوگیری از ابتلا به بیماری‌ها و همچنین پیری نیز بسیار مفید است.

خواص گوجه سبز یا آلوچه

ویتامین K موجود در این میوه از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند و در درمان بسیاری از بیماری‌ها نیز مؤثر است. مصرف آلوچه یا گوجه سبز به بهبود عملکرد سیستم ایمنی بدن، چربی سوزی، درمان کبد چرب، تقویت بینایی، پیشگیری از سرماخوردگی و خون‌سازی کمک زیادی می‌کند.

گوجه سبز را با چاشنی دلال و گوجه سبز با نعناع و گلپر به صورت خام میل می‌کنند. علاوه بر این مصرف گوجه سبز به صورت خورش گوجه سبز، لواشک گوجه سبز، اشکنه گوجه سبز، مربای گوجه سبز و … میل می‌کنند.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (4 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است