دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۶ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۲ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
تفاوت قرآن مجید با قرآن کریم در چیست؟
2
زمان مطالعه: 5 دقیقه
فرق بین قرآن مجید با کریم : در این مطلب به بیان فرق بین قرآن مجید با کریم پرداخته ایم، تا افراد متمایل به کسب اطلاعات مذهبی از آن به خوبی بهره بگیرند.

به گزارش دلگرم به نقل از شیعه نیوز، در این مطلب به بیان فرق بین قرآن مجید با کریم پرداخته ایم، تا افراد متمایل به کسب اطلاعات مذهبی از آن به خوبی بهره بگیرند.
هنگامی که کتابی با منظور قرآن و آیات بسیار منتشر می شود، گاه نام کریم و اوقاتی مجید برای آن برگزیده می شود که قابل به ذکر است فرق چندانی میان آن ها وجود ندارد.

در ادامه این مطلب با فرق بین قرآن مجید با کریم آشنا خواهید شد، خواهشمند است تا انتهای آن با ما همراه شوید.

فرق بین قرآن مجید با کریم

آشنایی با قران کریم و قرآن مجید

در ابتدای این مطلب قابل به ذکر است که قرآن کریم و قرآن مجید هیچ فرقی با یک دیگر ندارند. در بیان فرق بین قرآن کریم و مجید باید گفت که هریک از اینان از صفات خداوند بلند مرتبه به شمار می رود. مجید به معنای باشکوه و کریم یعنی شریف و گرامی که از نام های خداوند به شمار می رود، است. قرآن کریم و مجید در حقیقت همان یک کتابی هست که بر پیامبر گرامی اسلام، نازل شده است.

در مثالی دیکر از نام قرآن باید گلی را نشان داد که برای بار اول می گویید؛گیاهی زیباست و در در صورت دیگری رنگ شاخص آن را بیان می کند.بدین منظور که برای نام قرآن چه از اسم مجید استفاده کنید و چه از اسم کریم فرق چندانی ندارد.

فرق بین قرآن مجید با کریم

همانطور که تاکنون خوانده اید قرآن کریم با قرآن مجید از نظر محتوا مطلبی فرقی با یکدیگر ندارند. این دولت هردو بیانگر صفات خداوند هستند، صفت کریم در بیان این ویژگی نشان دهنده قرآن عزیز و گرامی است، بدین منظور که خدا سخنانش را بر پیامبر صلی الله نازل کرده است. برخی از نویسندگان قرآن بر این باورند، که کریم به معنا عطا و بخشش بسیار است ، به همین دلیل وقتی به قرآن صفت کریم می دهند حق و عدالت خدا را به جهانیان نشان می‌دهند. برخی دیگر نیز بر این باورند که کریم به معنای نوری است که لایق ستایش می باشد.

تفاوت قران مجید و کریم چیه؟

از این جهت تمامی افراد باید خدا را به دلیل فزونی نعمت و خلق پدیده ها ستایش کنند، به همین دلیل گاهی به قرآن نام کریم را بر می گزینند. همچنین بسیاری از دانشمندان بر این باورند که می‌توانند ریشه علم و دانش خود را از قرآن فرا بگیرند.

معرفی دلایل تفاوت قرآن کریم با مجید

خداوند متعال در قرآن کریم از آخرین کتاب آسمانی خود با اسامی بسیاری یاد کرده است. این اسامی به نام های مجید و کریم است که در آیه ۲۱ سوره بروج در وصف این کتاب می فرماید: هیچ یک از این آیات سحر و دروغ نمی باشد بلکه قرآن با عظمت ارجمند است، همچنین در آیه ۷۷ سوره واقعه می‌فرماید به یقین این قرآن است نفیس و رفیع .

استفاده از صفاتی همچون مجید و کریم به معنای این می باشد؛ که کتابی که بر حضرت محمد صلی الله نازل شده، عزیز گرامی می باشد. سخن خدا و وحی الهی بر پیامبر نازل شده است.
در عبارت کریم به کسی گفته می‌شود که بسیار بخشنده و عطوف می باشد. همچنین در این رابطه قرآن کریم می گویند؛ به این دلیل که برای رسیدن انسان به حق نازل شده است.

آیا بین قرآن مجید با قرآن کریم تفاوتی وجود دارد؟

برخی افراد بر این باورند که نام کریم اسمی جامع می باشد، که برای مورد ستایش قرار گرفتن به کار گرفته می شود. همچنین قرآن به بسیاری از نیازها پاسخ مناسب داد و ادبیان و افراد اهل عرفان می توانند از آن به خوبی کمک بگیرند. انسان ها با استفاده و بهره گیری از نام و کلام خدا می توانند به خوبی از آن قدرت بگیرند و در بسیاری از سختی های زندگی از رفع آن بر بیایند.

همچنین برخی دیگر گفته اند قرآن کریم، است به این دلیل که می‌توان از آن به خوبی بهره‌مند شد، آن را حفظ کرد و از بزرگ و کوچک مورد استفاده قرار می گیرد.

حتماً بخوانید:
فرق قرآن با تورات و انجیل چیست؟

فرق قرآن با تورات و انجیل چیست؟

خداوند متعال در قرآن کریم مى فرماید: (واَنزَلنا اِلَیکَ الکِتـبَ بِالحَقِّ مُصَدِّقـًا لِما بَینَ یدَیهِ مِنَ الکِتـبِ ومُهَیمِنـًا عَلَیهِ )؛ [قرآن]…

سخن هنگامی که تکرار می‌شود شنونده را از آن خسته می‌کند و هم چنین سخنی که از چشم می‌افتد برای گوش کسالت آور می باشد. ولی قرآن عزیز و کریم با تلاوت بسیار از قدرتش کاسته نمی شود، و با مراجعه بسیار به آن هیچگاه کهنه نمی شود. همچنین در این رابطه شنونده از آن هیچگاه احساس خستگی نمی کند و هر گاه بر زبان بیاید، احساس سنگینی و ملال ایجاد نمی‌شود و احساس طراوت و شادابی همچنان بروز پیدا می‌کند.

در رابطه با نام مجید قابل به ذکر است که مالک و بزرگواری می باشد هیچ کتابی تا به حال قابل قیاس با این کتاب نوشته نشده و هیچ چیز بالاتر از آن وجود ندارد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (2 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits